Reklama

"Święte śpiewanie na chwałę Boga i pożytek ludzi"

Niedziela płocka 18/2002

"Kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli" - mówił św. Augustyn. Skoro tak, to modlitwy w Serocku w piękną wiosenną sobotę i niedzielę ( 20 i 21 kwietnia) nie zabrakło. Śpiewem chwaliło Boga prawie 800 członków schól i zespołów młodzieżowych z całej diecezji, tylu ich bowiem przyjechało na Diecezjalny Przegląd Schól i Zespołów Śpiewaczych " Sacrosong 2002".

Sobota należała do dzieci. Najpierw uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. "Od kilku dni Serock jest na ustach wielu ludzi w diecezji płockiej. Cóż takiego się w Serocku wydarzyło, co tak ludzi zaniepokoiło, dlaczego w ostatnim czasie tak mile o Serocku mówią?" - pytał Ksiądz Biskup w homilii. I odpowiedział: "Bo w Serocku rozpoczynamy dzisiaj XXI Diecezjalny ´Sacrosong´, czyli rozpoczynamy tak naprawdę święte śpiewanie na chwałę Boga i pożytek ludzi".

Ale sobotnie przedpołudnie to dla serocczan jeszcze jeden podniosły moment: oto na wniosek Rady Miasta serockie Gimnazjum otrzymało swego patrona - Romulada Traugutta. Po krótkiej sesji Rady Miasta, podczas której została przypomniana postać tego wspaniałego Polaka, wmurowaną w mury Gimnazjum tablicę ku jego czci poświęcił Biskup Roman.

W szkole zaroiło się od przygotowujących się do występów dzieci. Jeszcze tylko losowanie kolejności występów, oficjalne otwarcie " Sacrosongu" i... zaczęło się wspólne śpiewanie. Dzięki dużej dawce humoru i profesjonalizmu prowadzących: Radka Dąbrowskiego i Anny Kuleszy sala gimnastyczna błyskawicznie przerodziła się w rozśpiewaną wspólnotę, a czas oczekiwania na pojawienie się na scenie kolejnych grup śpiewaczych nie dłużył się. Szybko też upłynął czas przesłuchań i jury w składzie: ks. Andrzej Leleń - przewodniczący, ks. Janusz Kochański, ks. Witold Karpiński, ks. Tomasz Opaliński, Monika Kamińska, Marian Różycki, Teresa Dytyniak, Bogumiła Kulesza, mogło ogłosić wyniki.

I miejsce przypadło w udziale scholi "Emaus" z parafii pw. św. Anny w Strzegowie, II miejsce - scholi "Aniołki" z pararafii pw. św. Marcina w Gostyninie, zaś III miejsce - scholi "Boży uśmiech" z parafii pw. św. Antoniego w Żurominie. Jury przyznało także 3 wyróżnienia: scholi "Fonticulus" z parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku za pieśń liturgiczną, scholi z pararafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem za prezentację piosenki religijnej oraz scholi "Mateuszki" z parafii pw. św. Mateusza w Smoszewie za wykorzystanie bogatego instrumentarium.

Dzień zwieńczył wieczorny koncert Ewy Błoch. Niestety, wiele dzieci, zmęczonych daleką podróżą i wyczerpującym, pełnym emocji dniem wyjechało już do domu, ale ci, którzy zostali, nie mieli czego żałować: mimo obaw organizatorów, że poezja śpiewana to trochę zbyt trudny dla tak młodego słuchacza gatunek muzyki, Ewa Błoch bardzo szybko znalazła wspólny język zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, którzy jak urzeczeni słuchali pieśni Bułata Okudżawy i razem śpiewali: Kochajmy się wszyscy zawsze, kochajmy się wszyscy od zaraz, kochajmy się wszyscy razem od zaraz z radością.

Niedziela była dniem przesłuchań zespołów młodzieżowych. Wszyscy przyjechali rano, by uczestniczyć we wspólnej Mszy św., a potem już emocje przesłuchań i... znów wspólny śpiew, klaskanie, chwalenie Boga. Mimo, iż zespołów było więcej niż w sobotę (do finału zakwalifikowało się ich 16), przesłuchania przebiegały bardzo sprawnie i już ok. godz. 17.00 jury w składzie ks. Andrzej Leleń - przewodniczący, ks. Janusz Kochański, ks. Witold Karpiński, ks. Tomasz Opaliński, Waldemar Jaroń, Krystyna Kułakowska oraz Monika Kamińska, udało się na naradę. Napięcie oczekiwania na werdykt doskonale zniwelował występ " gwiazdy wieczoru" - jak określił konferansjer - zespołu "Fratres" z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku (wywiad z zespołem "Fratres" publikujemy na str. VIII). Trzeba przyznać, że wybór był trafny, nie tylko z powodu rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Modlitw o Powołania (któż może lepiej powiedzieć o powołaniu, jeśli nie klerycy) . I oto już wiadomo: I miejsce zajął zespół "W drodze" z parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku (tu chyba nikt nie miał wątpliwości: brawurowe wykonanie Alleluja w aranżacji "Trzeciej Godziny Dnia" podbiło serca wszystkich), II miejsce przypadło w udziale zespołowi " Exodus" z parafii pw. św. Anny w Strzegowie (w połączeniu z pierwszym miejscem scholi dziecięcej z tej parafii stawia to Strzegowo w roli muzycznej stolicy diecezji), zaś III miejsce jury przyznało zespołowi " Duszki" z parafii Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Dostrzeżonych zespołów było jednak dużo więcej - wyróżnienia przypadły zespołom: "Adonai" z parafii pw. św. Marcina w Gostyninie, "Emmanuel" z parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie "Angeli Cantores" z parafii pw. św. Anny w Serocku oraz "Te Deum Adoramus" z parafii pw. św. Anny w Nowym Mieście.

Chwaląc organizatorów za bardzo sprawny przebieg tegorocznego przeglądu, warto podkreślić, że w jego przygotowanie włączyły się nie tylko władze kościelne, reprezentowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej w osobach ks. dr. Janusza Kochańskiego i ks. dr. Andrzeja Lelenia, oraz parafię w Serocku (myślę, że jury długo pamiętać będzie gocinność ks. kan. dr. Jana Kasińskiego i zmysł organizacyjny ks. Grzegorza Bednarczyka), ale także władze miejskie z burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim oraz Rada Miasta z jej przewodniczącym Sławomirem Jakubczakiem, zaś sam "Sacrosong" wpisał się pięknie w doroczne obchody Dni Patrona Serocka - św. Wojciecha, pozwalając gościom poznać uroki miasta, a mieszkańcom tego pięknego zakątka naszej diecezji śpiewać i chwalić Boga z najlepszymi grupami śpiewaczymi diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję