Reklama

Caritas uruchomiła kolejne dzieło miłosierdzia

Niedziela płocka 18/2002

Caritas diecezji płockiej uruchomiła Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żurominie. Placówkę, noszącą imię pochodzącego z Żuromina bł. bp. Leona Wetmańskiego, poświęcił 17 kwietnia biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Uroczystość poświęcenia miała miejsce w siedzibie warsztatów, znajdującej się w poklasztornych budynkach należących do parafii św. Antoniego w Żurominie.

Zaproszonych gości powitał ks. kan. Piotr Joniak, dziekan i proboszcz żuromiński. Znaleźli się wśród nich: bp Stanisław Wielgus, wicewojewoda mazowiecki Maciej Sieczkowski, dyrektor Oddziału Mazowieckiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Piotr Wójcik, ks. prał. prof. Tadeusz Rutowski, kapłani z dekanatu oraz przedstawiciele lokalnych władz i rodziny osób niepełnosprawnych.

Sylwetkę patrona placówki - bł. bp. Leona Wetmańskiego przedstawił ks. prof. Tadeusz Rutowski. Jak zaznaczył Prelegent, bł. bp. Wetmański został patronem jednej z placówek charytatywnych ze względu na szczególną miłość do człowieka, jaką odznaczał się w swoim życiu. "Nazywany był ´ojcem ubogich´, organizował w diecezji płockiej dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego" - mówił ks. T. Rutowski. Ksiądz Profesor zapoznał słuchaczy z nurtami działalności charytatywnej bł. bp. Leona. "Jego praca charytatywna skupiała się na 3 kierunkach. Były nimi: opieka nad cierpiącym, wychowanie sierot i dzieci społecznie zaniedbanych oraz udzielanie doraźnej pomocy potrzebującym" - mówił ks. Tadeusz Rutowski.

W trakcie uroczystości głos zabrała także kierowniczka WTZ Beata Kluskiewicz. Rozwinięcie u niepełnosprawnych różnych życiowych umiejętności, których prawdopodobnie nie zdobyliby w domu rodzinnym to główny cel istnienia placówki. Proces ten będzie odbywał się w trakcie terapii zajęciowej, prowadzonej w pracowniach: przyrodniczo-ogrodniczej, artystyczno-komputerowej, krawieckiej, stolarskiej i gastronomicznej. Każdą pracownią będzie opiekował się wykwalifikowany instruktor, nadto niepełnosprawnym służyć będzie terapeuta, którego zadaniem będzie prowadzenie ćwiczeń usprawniających.

Kolejni mówcy: wicewojewoda Maciej Sieczkowski oraz dyrektor oddziału PFRON Piotr Wójcik zaznaczyli, że osoby niepełnosprawne szczególnie potrzebują miłości i dobroci. Wyrazili także podziękowania Dyrektorowi Caritas i Dziekanowi żuromińskiemu za inicjatywę powstania placówki.

Głos zabrał także bp Stanisław Wielgus, który podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania i wyposażenie warsztatów. "Inauguracja tych warsztatów świadczy o tym, że Kościół we właściwy sposób spełnia swoją misję. Człowiek żyje na przecięciu doczesności i wieczności, stąd powinien prowadzić takie dzieła, które służą i ciału, i duszy człowieka. Nie ma innej drogi do Boga jak przez służbę najbardziej potrzebującym" - mówił Biskup Płocki.

Uroczystość ubogacił występ podopiecznych WTZ, którzy zaprezentowali spektakl Wiosna. Jedna z uczestniczek WTZ złożyła także wzruszające świadectwo, dziękując zebranym za pomoc "w odzyskaniu nadziei i wiary w lepsze jutro".

Finałem wieńczącym wzruszające spotkanie było poświęcenie obiektu przez bp. Stanisława Wielgusa, który obok siedziby warsztatów pobłogosławił także nowy samochód służący do transportu osób niepełnosprawnych.

Podopiecznymi nowej placówki jest 25 osób w wieku od 18 do 47 lat, upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym. Każdego dnia podopieczni są dowożeni do WTZ z całego powiatu żuromińskiego, obejmującego swym obszarem 3 dekanaty: żuromiński, skrwileński i szreński.

Za naszym pośrednictwem Caritas Diecezji Płockiej pragnie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego obiektu. Są wśród nich: ks. kan. Piotr Joniak, który użyczył pomieszczeń parafialnych na zorganizowanie WTZ; Dariusz Kluskiewicz, który służył pomocą w tworzeniu i wyposażaniu obiektu; Lech Zmarzły, dzięki któremu powstały m.in. wejścia przystosowane dla osób niepełnosprawnych; władze miasta i powiatu Żuromin, Straż Pożarna, Sanepid, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz kierownictwo PFRON, które wyasygnowało fundusze na powstanie, wyposażenie i funkcjonowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej im. bł. bp. Leona Wetmańskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na konferencję: Aktualność objawień gietrzwałdzkich

2022-10-04 09:17

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Bractwo Przedmurza-Olsztyn zaprasza na konferencję naukową pt. Aktualności objawień gietrzwałdzkich. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach społecznie zapomnianych i wdrażać je w obszar aktywności społeczno-narodowej. A są nimi takie postawy jak: modlitwa prywatna i publiczna na Różańcu, narodowa ofiara i pokuta, ekspiacja i wynagrodzenie, odnowa moralna narodu polskiego. Takie postawy i wartości, które dzisiaj są pomijane w życiu publicznym, należy niezmiennie wdrażać.

W konferencji wezmą udział:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję