Reklama

Polska

Oświadczenie kurii w sprawie "aresztowania" obrazów

[ TEMATY ]

Częstochowa

kuria

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie milkną echa zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej” artykułu na temat rzekomego „aresztowania” przez częstochowską kurię czterech obrazów wystawionych na odbywającym się w Częstochowie festiwalu ART.eria. Głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, ks. Piotr Zaborski. – Nie wiemy kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby kurii. Taką informacje przekazałem w piątek „Gazecie Wyborczej”. Moje słowo: „nie wiem” zostało zamienione na: „nie chce powiedzieć”, a jest to różnica dość znacząca – mówił na antenie Radia Fiat komentując artykuł.

Jest spora rozbieżność między informacjami zamieszczonymi w „Gazecie Wyborczej” a rzeczywistością. W piątek autoryzowałem swoją wypowiedź, niestety pomimo autoryzacji została dokonana w niej zmiana. Można znaleźć tam informacje, jakoby to „księża sami pozrywali obrazy”. Jest to nieprawda. Po pierwsze, Kościół nie wypowiadał się dotychczas na temat festiwalu ART.eria. Po drugie, to nie księża „aresztowali” obrazy, nie księża je zrywali. Otrzymałem informacje, iż obrazy zostały przyniesione do kurii i pozostawione w poczekalni. Nie wiemy kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby kurii. Taką informacje przekazałem w piątek „Gazecie Wyborczej”. Moje słowo: „nie wiem” zostało zamienione na: „nie chce powiedzieć”, a jest to różnica dość znacząca. Kiedy zadzwoniłem do redakcji z prośbą o sprostowanie, usłyszałem, iż taka interpretacja jest dopuszczalna. Niektóre media nie przekazują faktów, tylko je tworzą w taki sposób, aby uderzyć w Kościół. Po tym artykule otrzymałem bardzo dużo obraźliwych telefonów i maili, atakujących wprost Kurię częstochowską i księży. Boli mnie to, że osoby, które ten tekst przeczytały mogą się uprzedzić do Kościoła. Pokazuje się nas, jako ludzi szerzących mowę nienawiści, a w rzeczywistości ponosimy jej skutki. Z powodu nierzetelności dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, obraz Kościoła ukazywany jest w niekorzystnym świetle – powiedział ks. Piotr Zaborski.

Reklama

Komunikat Biura Prasowego

W związku z publikacją Gazety Wyborczej: Kościół kontra ART.eria. Kuria „aresztuje” wystawione w Alejach obrazy - informujemy , że: Kościół częstochowski nie zajmował dotychczas żadnego stanowiska odnośnie wystawy ART.eria i nie „aresztował” żadnych obrazów.

Ponadto, gdyby Gazeta opublikowała rzeczywistą wypowiedź rzecznika Kurii z pewnością nie byłoby nieporozumień i przekłamań jakoby to księża bądź „kuria” usunęli wspomniane obrazy z wystawy w Alejach. W niedzielę 15 września osoby, które poczuły się urażone treściami umieszczonymi na obrazach przyniosły je do Kurii i pozostawiły. Pracownicy odbierający je nie mieli wiedzy, że są one częścią jakiejś wystawy.

Reklama

Ponieważ na tylnej części obrazów widniało nazwisko dyrektora Muzeum Częstochowskiego, został on poinformowany o niniejszych pracach. Dyrektor wyraził chęć ich zobaczenia. I tak się stało. Nie potrafił jednak wskazać właściciela. Nie zabrał też prac. Obrazy ciągle pozostają do odebrania w siedzibie Kurii. Do tej pory nikt po nie się nie zgłosił.

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2013-09-23 19:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Konferencja prasowa przed beatyfikacją Matki Klary

[ TEMATY ]

kuria

beatyfikacja

Małgorzata Cichoń

Od lewej: s. Agnieszka, Kijowska, kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jan Kabziński

Od lewej: s. Agnieszka, Kijowska, kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jan Kabziński

Dziś w kurii krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której podano dziennikarzom szczegóły na temat zbliżającej się beatyfikacji Matki Klary Ludwiki Szczęsnej. Uroczystość będzie mieć miejsce 27 września w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: kard. Stanisław Dziwisz, s. Agnieszka Kijowska - przełożona generalna Sióstr Sercanek, ks. Jan Kabziński - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II oraz ks. Jan Machniak. Spotkanie poprowadził ks. Robert Nęcek.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję