Reklama

Sokołowska gala i wręczenie honorowego obywatelstwa bp. Antoniemu Dydyczowi

Bohaterem cyklicznego, osiemnastego spotkania „Tu pozostać muszę” zorganizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury 11 marca był biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Celem tych spotkań jest prezentacja postaci, które wpisały się na trwałe w historię, życie kulturalne i społeczne Sokołowa Podlaskiego oraz tamtejszego regionu

Niedziela podlaska 13/2012

Gala poświęcona osobie Pasterza Kościoła drohiczyńskiego została połączona z wręczeniem mu, przyznanego przez Radę Miasta 29 lutego na wniosek burmistrza Sokołowa Podlaskiego Bogusława Karakuli, tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podczas spotkania prowadzonego przez Marię Koc i Alinę Simonowicz bp Antoni Dydycz dzielił się ze zgromadzonymi refleksją na temat swego życia, kapłaństwa i służby. Przypomniał rodzinny dom, swych rodziców, którzy zaszczepili mu fundamentalne wartości wiary i patriotyzmu, trudne lata powojenne, swoje szkoły oraz duszpasterzy z rodzinnych Serpelic, w szczególności zaś kapucynów o. Anioła i br. Bartłomieja, których duszpasterska gorliwość dała początek jego powołaniu.
Ksiądz Biskup wspominał również swoją pracę duszpasterską zarówno w Polsce, jak i za granicą, swoje kontakty ze światem kultury i internowanymi działaczami „Solidarności” w czasie stanu wojennego, duszpasterstwo we Włoszech wśród emigrantów z Polski w tym czasie, a także odnajdywanie i pomoc zakonnikom na terenie krajów socjalistycznych. Mówił także o wielu spotkaniach z bł. Janem Pawłem II, począwszy od czasów studenckich w Lublinie, przez okres sprawowania różnych funkcji w zakonie, doradczej roli w kwestiach administracyjnych oraz przygotowania do papieskich pielgrzymek, aż po zaproszenie i organizację wizyty papieskiej w Drohiczynie. Powiedział też, że nominacja biskupia do Drohiczyna zakreśliła swoisty krąg jego powrotu na Podlasie.
Rozmówczynie podkreślały jego wielkie zaufanie Opatrzności Bożej, oddanie się Maryi, wielką miłości do Polski i Podlasia, jego zaangażowanie się w sprawy społeczne i gospodarcze regionu zarówno w kontaktach z władzami, jak i z wyznawcami innych religii oraz dbałość o odnowienie oblicza materialnego dóbr kościelnych.
Ksiądz Biskup, pytany o swe związki z Sokołowem Podlaskim, powiedział, że jest on szczególny ze względu na fakt istnienia w nim konkatedry.
Biskupie wspomnienia przerywane były występami sokołowskich artystów: Zbigniewa Orzełowskiego, Pauliny Toczyskiej, Janusza Wilgockiego, Mirosława Grochowskiego, parafialnych grup wokalnych, uczestników Dziecięcego Studia Piosenki, Anety Dziewulskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz chóru „Voci Cantati”. Ze specjalnym programem poetyckim, opartym na poezji Norwida, innych romantyków oraz Karola Wojtyły, wystąpił pochodzący z Siemiatycz znany aktor Dariusz Kowalski.
Przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej oraz burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula uroczyście wręczyli bp. Antoniemu akt nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Sokołowa Podlaskiego. Zabierając głos, zaznaczyli, że decyzja nadania tego tytułu była podyktowana bliską relacją bp. Dydycza z tym miastem od początku posługi pasterskiej w diecezji drohiczyńskiej. Podkreślono także jego stałe zainteresowanie życiem religijnym, społecznym i gospodarczym w tym mieście, czego dowodem był jego osobisty udział w bardzo wielu uroczystościach oraz wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Biskup Drohiczyński obejmował także swoim patronatem wiele imprez i przedsięwzięć, podnosząc ich rangę i charakter. Przypomniano, że w Sokołowie z inicjatywy Księdza Biskupa powstał Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Tutaj ma swoją siedzibę prężnie działające Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, istnieje Akcja Katolicka, a Sokołów jest posiadaczem bezcennej pamiątki po bł. Janie Pawle II - ołtarza papieskiego z Drohiczyna, znajdującego się przy konkatedrze.
Gratulacje Honorowemu Obywatelowi Sokołowa Podlaskiego złożyli przedstawiciele różnych środowisk lokalnych tego miasta, a od sokołowskich harcerzy otrzymał on odznaczenie. Życzenia złożyli mu także w imieniu parlamentarzystów senator Waldemar Kraska, reprezentanci władz samorządowych różnych szczebli z Sokołowa, Węgrowa i Siedlec, a w imieniu obecnych kapłanów z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej ks. inf. Kazimierz Korszniewicz. W uroczystości wzięli także udział brat i siostra bp. Antoniego z rodzinami oraz licznie przybyli mieszkańcy Sokołowa.
Ksiądz Biskup, dziękując za to wyróżnienie i przygotowany program artystyczny, powiedział, że polskość wyraża się w naszej kulturze. Jeżeli my tę kulturę rozwijamy, staje się ona coraz bardziej wyrazista i mocna. Dlatego wielu już chciało ją zniszczyć, zarówno przez działanie administracyjne, jak i lekceważące podejście do dziedzictwa narodowego. „Jestem jednak przekonany - mówił - że to nigdy nie przyniesie efektów, bo polska kultura jest głęboko zakorzeniona w wartościach chrześcijańskich. Jeżeli zaś komuś, nawet niepodzielającemu światopoglądu chrześcijańskiego, przeszkadza w miejscu publicznym krzyż czy kaplica, to tylko świadczy o jego braku kultury i wyczucia. Jeżeli bowiem nawet nie podziela się tych treści, to powinien być wobec nich zachowany szacunek”.
W Sokołowskim Ośrodku Kultury można także zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą osobie bp. Antoniego Dydycza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję