Reklama

Dobre miejsce na Wielki Post

Zielenice z Drogą Krzyżową

Terenowa Kalwaria przy kościele w Zielenicach, zbudowana na powierzchni 3,5 ha z 17 okazałymi figurami z brązu - to wyjątkowe miejsce na wielkopostną modlitwę, zadumę. Proboszcz parafii ks. dr Krzysztof Kozioł zastrzega, że nie jest to wyłączny, choć bardzo cenny sposób organizacji duszpasterskich inicjatyw podczas 40 dni Wielkiego Postu. Ale zielenicka Droga jest istotnie wyjątkowa - figury to dzieło rzeźbiarza światowej klasy prof. Czesława Dźwigaja.

Niedziela kielecka 13/2012

W sąsiedztwie maryjnego sanktuarium

Kalwaria powstała w latach 2001-2003. Stanowiła realizację marzenia i ukoronowanie pracy poprzedniego proboszcza, orionisty ks. Stanisława Drajczyka FDP. Kaplice Kalwarii - postumenty z kamienia z figurami w skali 1:1 tworzą pątniczy szlak w otoczeniu przyrody i malowniczego pejzażu małopolskiej okolicy. Nigdzie indziej nie mogłaby być sprawowana Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, z uroczystą oprawą, przy zaangażowaniu różnych stanów parafii. - Choć nasze sanktuarium ma charakter lokalny i leży nieco na uboczu od drogi na Kraków, przybywają tutaj pielgrzymi z dekanatu miechowskiego, słomnickiego czy z Krakowa - mówi proboszcz parafii ks. Krzysztof Kozioł. Tak jest w Wielki Piątek, tak dzieje się w każdą drugą sobotę miesiąca, gdy w kościele o godz. 20 rozpoczyna się czuwanie. Gdy warunki atmosferyczne pozwalają, uczestnicy sobotnich czuwań modlą się także na Drodze Krzyżowej. O roślinność i porządek na tym w końcu niemałym obszarze dbają od lat parafianie.
Tablica wprowadzająca na Drogę Krzyżową wskazuje jej początek, kierunek, sens i przesłanie. Napis stanowi tytuł całej Drogi Krzyżowej: „Wszyscy, co drogą zdążacie, przyjrzyjcie się, patrzcie, czy jest boleść podobna...”.
W zielenickiej parafii od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty ok. stu osób realizuje zobowiązanie do codziennego odmawiania Litanii do Krwi Pana Jezusa w intencji pielgrzymów i parafian. W niedziele ta litania jest śpiewana w kościele. We wszystkie piątki w parafii - Droga Krzyżowa.
Pokutny czas Wielkiego Postu przypomina także krzyż adorowany przy głównym ołtarzu (przed stołem eucharystycznym), w którym znajduje się serce tej parafii - słynący łaskami obraz Matki Bożej Zielenickiej z końca XVI wieku. Właśnie tutaj rzesze wiernych od stuleci otrzymywały zdrowie i inne wypraszane u Matki Bożej łaski. Krzyż wcześniej znajdował się na zewnątrz kościoła. Zniszczony - odnowiono, głównie z inicjatywy strażaków; specjalnie dla tego krzyża obok prezbiterium została urządzona Kaplica Krzyża Świętego. W Środę Popielcową jest on uroczyście przenoszony przed ołtarz główny.

Zielenice - sanktuarium lokalne, ale...

Historyczne początki Zielenic sięgają lat 1326-46. Pierwszym patronem zielenickiego, drewnianego kościoła był św. Mikołaj. W 1598 r. państwo Dobroszewscy, bezdzietni małżonkowie, zapisali Zielenice ojcom jezuitom na rzecz ich nowicjatu, który znajdował się wówczas w Krakowie. Jezuici posiadali Zielenice do 1773 r. (do chwili kasaty ich zakonu) i właśnie z ich posługą łączy się historia obrazu Matki Bożej z głównego ołtarza.Kopia Matki Bożej Śnieżnej była czczona w kościele nowicjackim jezuitów w Krakowie, skąd w 1613 r. została przewieziona do Zielenic, a dzierżawca Przemęczanek p. Świechowski ufundował ołtarz. „Łaski zaczęły się sypać, a cuda dziać...” - napisano wówczas. W 1654 r. bp Piotr Gembicki przeprowadziwszy kościelne postępowanie prawne, wydał dekret uznający obraz Matki Bożej w Zielenicach za cudowny, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzeniania kultu. W 1660 r. miejscowy proboszcz ks. Smuglewicz zbudował nową drewnianą świątynię, konsekrowaną 2 lata później przez bp. Mikołaja Oborskiego. W 1676 r. sprawiono do obrazu srebrną sukienkę. Rozprzestrzenianie się kultu i napływ pielgrzymów spowodowały konieczność budowy nowego, bardziej obszernego kościoła. Nową świątynię wybudował w latach 1681-1691 uzdrowiony przed zielenickim wizerunkiem starosta biecki Franciszek Szembek. Kościół konsekrował w 1691 r. bp Jan Małachowski. Religijna, zamożna rodzina Szembeków wykazywała dużo troski o stan sanktuarium. W wiekach XVII i XVIII Zielenice były bardzo znanym sanktuarium maryjnym, do którego pielgrzymowali ludzie z całej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jak i z wielu krajów Europy.
Trudny dla Zielenic okazał się czas rozbiorów, ale już w okresie międzywojennym miejsce promieniowało kultem maryjnym na okolicę, a pielgrzymki przybywały z bardzo daleka. Pod koniec II wojny światowej kościół był zbombardowany. W ramach obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski przed odnowionym obrazem odbywały się liczne uroczystości maryjne.
Matka Boża Zielenicka nazywana przez kard. Stefana Wyszyńskiego Salus Populi Polonici (Zbawienie Ludu Polskiego) została ukoronowana papieskimi koronami przez Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję