Reklama

Życiu powiedz „tak”!

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię”
(Jr 1,5)

Papież Jan Paweł II w Ełku w roku 1999 mówił: „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy «krzyk biednych». Starajmy się usłyszeć to wołanie”. Ojciec Święty poruszył wtedy problem ludzi będących w trudnej sytuacji materialnej, samotnych, pozostawionych bez opieki. Dzisiaj te słowa można odnieść do dzieci nienarodzonych. Tylko że dzieci nienarodzone nie krzyczą. Nie mogą powiedzieć, że prawo do życia to ich niezbywalne i nienaruszalne prawo. Niektórzy ludzie w Polsce i na świecie próbują zanegować to podstawowe prawo, które gwarantuje człowiekowi i konstytucja, i Deklaracja praw człowieka (art. 3), i prawo naturalne (nie zabijaj!). Dlatego ciągle na nowo trzeba przypominać, że każde podnoszenie ręki na człowieka jest złem, i nie ma tu znaczenia, czy ma on kilka tygodni, czy kilkadziesiąt lat.
W lutym w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odbył się po raz pierwszy „Koncert dla Życia”. 18 marca przeżywaliśmy Archidiecezjalny Dzień Życia, ustanowiony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę. Miasto Szczecin słynie z największego „Marszu dla Życia” (kolejny już 22 kwietnia), o którym wielokrotnie wspominaliśmy na łamach „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”. Na Jasnej Górze w dniach 24-25 marca organizowana jest już 32. Pielgrzymka Obrońców Życia. Takie inicjatywy uwrażliwiają innych na życie nienarodzonych.
25 marca przypada Dzień Świętości Życia. Z racji, że jest to piąta niedziela Wielkiego Postu, został przesunięty na poniedziałek 26 marca. Dzień Świętości Życia ustanowiono, by budzić w sumieniach i społeczeństwie wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. By przypominać nieustannie o wartości osoby ludzkiej i poszanowaniu jej praw. „Kulturze śmierci” trzeba powiedzieć wyraźne „nie”, tak jak to czynił bł. Jan Paweł II podczas wielu wystąpień i w najważniejszych swoich dokumentach.
Dzień Świętości Życia to również doskonała okazja, by podziękować Bogu i rodzicom za dar życia, które jest przecież wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. To także właściwy moment, by podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli modlitwę w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję