Reklama

Obrona życia to nie zawód

Niedziela wrocławska 13/2012

Zaintrygowało mnie to oryginalne stwierdzenie księdza, wypowiedziane podczas dyskusji, na temat ochrony życia i troski o życie. Informacja zawarta w tej tezie skłania do refleksji nad motywami działań na rzecz obrony życia. Czy wystarczy w tak ważkiej dziedzinie samo przedmiotowe, fachowe przygotowanie? Czy chodzi o kompetencję rekomendowaną tytułami naukowymi i dyplomami? O formalne struktury, w ramach których podejmuje się profesjonalnie czynności w obronie życia?
Niewątpliwie w instytucjonalnym wymiarze, np. w ustawodawstwie, powyższe kwestie mają duże znaczenie. Jednakże jest sprawą zasadniczą, by podstawy działania obrońców życia były poparte nie tylko samą wiedzą, lecz także odkryciem i doświadczeniem piękna i bogactwa daru życia na każdym jego etapie. Dlaczego matka zatroskana jest o życie swojego dziecka? Nasuwa się bardzo prosta odpowiedź - bo je kocha!!! MIŁOŚĆ do Życia jest fundamentalną wartością, w imię której rodzi się potrzeba godnej postawy wobec życia, tj. afirmacji, szacunku, obrony, troski, a nawet pietyzmu. Dostrzec blask życia, opromienić go światłem wiary i zechcieć, ukazać innym jego bezcenną wartość, to właściwa droga dla tych, którzy chronią życie i troszczą się o nie. Tak powstaje przekonanie, że życia nie można niszczyć, lecz należy je dawać i chronić.
Obchodzony co roku Dzień Świętości Życia przypomina nam istotną prawdę o życiu - drogocennym darze otrzymanym od Boga i podstawowym prawie człowieka do życia. Święto to zachęca do wielkiego dziękczynienia za życie. Skłania też do podejmowania różnorodnych działań w jego obronie. Jedną z duchowych form pomocy w trosce o życie jest modlitwa. Wspólnotowa modlitwa podejmowana w świątyniach w Dniu Świętości Życia to potężny kapitał duchowy dla wysiłków różnych podmiotów zaangażowanych w obronę życia. W tym Dniu troska o życie wyraża się też poprzez modlitwę i budzenie szacunku dla dawców życia, matki i ojca, jego pierwszych strażników. Wsparcie modlitewne jest adresowane również do grup podejmujących inicjatywy na różnych poziomach życia społecznego i kościelnego.
Na początku nowego roku duszpasterskiego, realizowanego pod hasłem: Kościół naszym domem - Diecezja rodziną, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski powołał specjalnym dekretem na terenie archidiecezji wrocławskiej PARAFIALNE FUNDACJE OCHRONY ŻYCIA. Zamiar Księdza Arcybiskupa był jasny: same piękne słowa nie wystarczą, potrzebne jest konkretne działanie. Fundacja stanowi kolejną obok już istniejących, takich jak: Domy Samotnej Matki, Okno Życia, Poradnie Rodzinne i adopcyjne oraz działalność Caritas, formę zaangażowania Kościoła na Dolnym Śląsku w promocję Ewangelii Życia. Zatwierdzając Statut i udzielając swojego błogosławieństwa dla tego szlachetnego dzieła, Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, iż Parafialna Fundacja Ochrony Życia stanie się widocznym znakiem i skutecznym wyrazem zatroskania Kościoła na rzecz ochrony ludzkiego życia od poczęcia i wsparcia rodzin przeżywających szczególne trudności. Budżetem Fundacji dysponuje Ksiądz Proboszcz wraz z Radą Parafialną lub Parafialnym Zespołem Caritas, w duchu zasady: widzieć, ocenić, działać.
Zatem Parafialne Fundacje Ochrony Życia w Archidiecezji Wrocławskiej, przypomniane w Dzień Świętości Życia, stają się wymownym darem szlachetnych serc i świadectwem dla innych. Oby oni także podjęli z miłością troskę o życie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję