Reklama

Polska

Warsztaty Spotkań Małżeńskich na czas pandemii

W sytuacji, w której pandemia uniemożliwia prowadzenie standardowych warsztatów rekolekcyjnych, katolickie stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie podjęło pracę zdalną, a szczególnie ważną jej formą są warsztaty dla małżeństw w kryzysie, mające na celu nauczenie dialogu jako drogi do odnowienia, czy wręcz odbudowania więzi małżeńskiej i rodzinnej. Odbyły się pierwsze cztery warsztaty dla takich małżeństw zorganizowane przez Ośrodki Spotkań Małżeńskich w Jaworznie, Olsztynie, Rzeszowie i Świdnicy.

[ TEMATY ]

spotkania małżeńskie

warsztaty dla rodziny

pandemia

Adobe.Stock

Po zakończeniu tych warsztatów ich uczestnicy powiedzieli o źródłach swoich kryzysów. Przyznawali, że oddalili się od siebie i dlatego potrzebują na nowo zbudować relacje między sobą, że rozmawiają ze sobą o tym co łatwe, omijając tematy trudne. Niektórym warsztaty pomogły odkryć, że nie potrafią poradzić sobie z przebaczeniem, a innym, że uczynili mały krok w sztuce dialogu a przed nimi jeszcze duo pracy.

Kontynuację tej pracy umożliwiają materiały formacyjne do pracy własnej wysyłane co miesiąc wszystkim byłym uczestnikom.

Reklama

- Od wielu lat prowadzimy przygotowanie do sakramentu małżeństwa w formie Rekolekcji dla Narzeczonych poprzedzonych specjalnymi katechezami oraz cykle Wieczorów dla Zakochanych. To niby przygotowanie do małżeństwa, ale jakże często, już wkrótce po ślubie pary te sygnalizują nam poważne trudności we wzajemnych relacjach. Nie możemy ich z tym zostawić – mówi Anna Unold – animatorka Spotkań Małżeńskich we Wrocławiu. Jej mąż, Olgierd, dodaje: Wiele z tych par ma małe dzieci i nawet ich wyjazd na nasze stacjonarne warsztaty byłby teraz niemożliwy. A przeżywają poważne kryzysy. Dlatego tak bardzo potrzeba warsztatów zdalnych.

- Co chwila odbieram telefon z pytaniem o rekolekcje, o warsztaty. Telefonów od małżeństw przeżywających kryzys jest więcej niż dawniej – powiedziała KAI Aneta Krzemińska z sekretariatu Spotkań Małżeńskich – Dowiedziałam się z nich także, że uzyskać rozwód jest dziś łatwiej niż przed pandemią. Ale z drugiej strony zauważam większą niż dawniej świadomość przeżywanych trudności. Małżeństwa mówią, że żyły dawniej bardzo powierzchownie, a teraz odkrywają w życiu potrzebę czegoś głębszego. Dlatego pilną potrzebą jest zwiększenie liczby naszych warsztatów.

- Nasza rola jako założycieli Spotkań Małżeńskich nie zakończyła się - przyznaje Jerzy Grzybowski dodając, że następuje radykalna zmiana sposobu działania Spotkań, bo sytuacja pandemii stwarza nowe problemy w rodzinach. - Kiedy jesteśmy poddawani stresowi psychicznemu, zwiększa się ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia agresji. Własne lęki i napięcia odreagowujemy na drugich, często sobie tego nie uświadamiając - mówi założyciel stowarzyszenia.

Reklama

Jerzy Grzybowski podkreśla jednocześnie, że pojawiająca się w pandemii świadomość kruchości życia, wyzwala, przynajmniej u niektórych, poszukiwanie sensu życia. Ocenia też, że dbanie o dialog ze sobą w małżeństwie, w parach zakochanych oraz dbanie o dialog z Bogiem jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek.

- Bardzo brakuje mi bezpośrednich kontaktów z małżeństwami – dodaje Irena Grzybowska. – Ale w zaistniałej sytuacji kontakty zdalne są lepsze niż miałoby ich nie być wcale. Konieczne jest ułatwianie małżeństwom doświadczania dialogu nawet w tak skróconej i uproszczonej formie jaką dają nowe warsztaty, które wprowadzamy do Spotkań Małżeńskich - tłumaczy.

Zdaniem Jerzego Grzybowskiego konieczne jest pełniejsze uświadamianie małżeństwom i narzeczonym, czym jest naprawdę sakrament małżeństwa. Potrzebne jest przeżycie i przyjęcie łaski Bożej, przepracowanie wielu tematów ze sobą w parze, a nie tylko wysłuchanie konferencji. Stąd współbrzmienie psychologii komunikacji i łaski Bożej na naszych warsztatach. "Taką możliwość przeżycia sakramentu dają nasze warsztaty dla narzeczonych, nawet te, które są prowadzone zdalnie" – zachęca Jerzy Grzybowski

Kolejne zdalne warsztaty dla małżeństw w kryzysie oraz kolejne serie Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych w formie zdalnej odbędą się po Nowym Roku. Będą prowadzone przez Ośrodek Warszawski, Wrocławski i najprawdopodobniej także inne Ośrodki Spotkań Małżeńskich. Informacje można będzie uzyskać pod adresem sekretariat@spotkaniamalzenskie.pl oraz na stronie www.spotkaniamalzenskie.pl

Spotkania Małżeńskie zostały założone w Polsce w roku 1977/78. W 2004 r. Statut Stowarzyszenia został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską ad experimentum, a w 2009 r. na stałe.

Z Polski Spotkania Małżeńskie zostały przeniesione do innych krajów, szczególnie Europy Wschodniej, a w ostatnich latach także do Europy Zachodniej i USA, gdzie aktualnie rozwijają się głównie wśród Polonii, jednakże docelowo przewidziany jest ich rozwój w całym Kościele lokalnym.

Stowarzyszenie co roku prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych dla coraz to nowych małżeństw i ok. 40 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych. W krajach poza Polską prowadzonych jest co roku ok. 50 warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw i ok. 30 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych.

2020-12-04 17:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do obchodów Bożego Narodzenia w dobie pandemii

2020-12-21 11:05

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

pandemia

Karol Porwich /Niedziela

Sanitarne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zmuszają czasem do szukania nowych rozwiązań w tradycyjnych obchodach świąt Bożego Narodzenia. Co w tym roku ze świątecznymi spotkaniami, z pomocą osobom w kryzysie bezdomności, z Pasterką o północy?

Okolicznościowe tradycyjne spotkania świąteczne różnych instytucji albo odwołano, albo zorganizowano w formie online, albo postarano się o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa przy spotkaniu na żywo. Tak było np. w Gdańsku, gdzie międzyreligijne spotkanie świąteczne zorganizowano pod gołym niebem, przed oliwskim ratuszem kultury. Uczestnicy byli w maseczkach i zachowywali stosowny dystans.

CZYTAJ DALEJ

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

2021-01-15 16:49

[ TEMATY ]

biskupi

zmarli

Episkopat News

W ciągu tygodnia zmarło na świecie na COVID-19 dziesięciu biskupów katolickich, w tym jeden kardynał. Hierarchowie pochodzili z Brazylii, Kolumbii, Polski, Rumunii, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zambii.

8 stycznia zmarł 69-letni bp Cástor Oswaldo Azuaje Pérez OCD, ordynariusz dieeczji Trujillo w Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska wzywa OBWE do walki z dyskryminacją chrześcijan

2021-01-15 19:42

[ TEMATY ]

Watykan

dyskryminacja

chrześcijanie

OBWE

Vatican News

Ks. Janusz Urbańczyk

Ks. Janusz Urbańczyk

Stolica Apostolska wezwała Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do walki z rosnącą na świecie nietolerancją i dyskryminacją chrześcijan, żydów, muzułmanów i członków innych religii. Przedstawiciel Watykanu przy OBWE zaapelował do Szwedów, którzy od tego roku przewodzą organizacji, aby nie wykazywali stronniczości wobec dyskryminowanych, ale z takim samym zaangażowaniem pracowali na rzecz wykorzenienia nietolerancji wobec przedstawicieli każdej religii.

Ks. Janusz Urbańczyk zaznaczył także, że region OBWE nadal stoi w obliczu ciągłych zagrożeń i nierozwiązanych konfliktów, które mogą zagrozić pokojowi i stabilności na całym obszarze wspólnoty. Podkreślił, że Stolica Apostolska uważa za priorytet poparcie dla dialogu i poszanowania prawa międzynarodowego jako sposobów rozwiązywania konfliktów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję