Reklama

Gidelska Patronka czeka na rolników

Matka Boża Gidelska leczy i pociesza pielgrzymów. Wiedzą o tym dobrze okoliczni rolnicy przybywający każdego roku w trzecią niedzielę maja do swojej Patronki, by błagać o łaskę wiary, wytrwałości i siły w ciężkiej pracy na roli. Ostatnie lata dowiodły, jak trudna jest sytuacja w polskim rolnictwie. Polityczne gremia w "owczym pędzie" do Unii Europejskiej zapomniały zupełnie o specyfice i tradycjach tej ważnej gałęzi produkcji. Ludzie, którzy od wieków żywili i bronili kraju, zostali potraktowani jako marginalna część społeczeństwa. Niestety, jest tu trochę winy samych rolników, którzy w ostatnich latach jak gdyby zagubili się, tracąc wiarę w siebie. Na wsiach daje się zauważyć brak umiłowania do ziemi, ogólne zniechęcenie i upadek ojcowskich tradycji. Są jednak tacy, którzy mimo narastających kłopotów, stoją przy Matce Ziemi. Ona sama czasem rodzi "ciernie", ale dzięki ich pracy przynosi chleb, chleb, w który Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy zamienił swoje Święte Ciało. To właśnie jest szczególnym źródłem godności pracy na roli i o tym polski rolnik musi zawsze pamiętać.

Jak co roku Kuria Metropolitalna w Częstochowie wspólnie z gidelskim klasztorem Ojców Dominikanów organizują 19 maja o godz. 12.00 pielgrzymkę polskich rolników do Gidel. O godz. 11.00 pielgrzymi gromadzą się przy kościele św. Marii Magdaleny, skąd przejdą w procesji do bazyliki. Niech w tych trudnych dla rolnictwa czasach do "Gidelskiej Lekarki" przybędą wszyscy, którzy jeszcze wierzą w polską wieś, kochają ziemię i potrafią docenić ciężką pracę na roli, ci, którzy spożywając chleb, wiedzą, jakim kosztem on powstaje. Niech nie zabraknie u stóp Gidelskiej Pani ludzi decydujących o polityce rolnej zarówno przy " zielonych stolikach" w Warszawie, jak i na dole, w naszych małych ojczyznach. Tradycyjnie już swój udział w pielgrzymce i gorącą modlitwę zapowiedział metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Organizatorzy apelują do Księży Proboszczów, aby modlitwą i gorliwą zachętą zmobilizowali swoich wiernych do udziału w pielgrzymce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję