Reklama

I Synod Diecezji Legnickiej zakończony!

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 15/2012

Podpisaniem dokumentów synodalnych przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i uroczystą Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz zaproszonych biskupów z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, gości i członków synodu zakończył się trwający 4,5 roku I Synod Diecezji Legnickiej. Hasłem synodu było wezwanie „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

W sobotę 24 marca br. w kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy o godz. 10.45 rozpoczęła się jedenasta a zarazem ostatnia Sesja Plenarna I Synodu Diecezji legnickiej, w trakcie której biskup legnicki Stefan Cichy podpisał w obecności abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce okumenty końcowe wypracowane przez Komisje Synodalne. Pierwszy tom tych dokumentów zatytułowany: „Program odnowy religijno-moralnej” zawiera 38 dokumentów: statuty, instrukcje, regulaminy, wskazania i zasady. Natomiast drugi tom, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach po zakończeniu Synodu, będzie miał charakter historyczno-sprawozdawczy. Zostaną w nim bowiem zawarte dekrety i materiały sprawozdawcze Komisji synodalnych oraz pamiątkowe fotografie.
Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał biskup legnicki Stefan Cichy. W swoim przemówieniu po powitaniu przybyłych gości wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu w przeciągu blisko 5 lat jego trwania. Podziękował również za modlitwy i za ofiarowane cierpienia przez osoby chore. Następnie sekretarz generalny Synodu ks. Bogusław Drożdż przedstawił sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych oraz podsumował prace Komisji Synodalnych. Sekretarz pomocniczy Synodu, ks. Mariusz Majewski, odczytał dekret zamykający I SDL oraz dekret wprowadzający w życie jego uchwały. Po podpisaniu dokumentów synodalnych, które w życie diecezji legnickiej wejdą z dniem 30 kwietnia br. Biskup Legnicki wręczył wyróżnienia 40 Zespołom Synodalnym z terenu naszej diecezji, które w szczególny sposób zaangażowały się w jego prace.
Kolejnym punktem sobotniego dnia była uroczysta procesja z kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku katedry. Natomiast w samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w 20. rocznicę powstania diecezji, której przewodniczył abp Celestino Migliore, który też wygłosił homilię. „Widać wdzięczność, jaką okazujecie Bogu za dwadzieścia lat waszej diecezji, a dowodem tego jest zakończony dzisiaj Synod” - mówił abp Migliore do zgromadzonych księży i wiernych w wypełnionej po brzegi katedrze. „Jeśli dodamy do tego utworzenie struktur diecezjalnych, cierpliwą pracę nad wiarą - kontynuował Nuncjusz Apostolski - pomoc chorym i wyrównywanie słabszych warstw społecznych podejmowane przez Caritas diecezjalną, o chrześcijańskim świadectwie dawanym w rodzinach i miejscach pracy, to wszystko skłania nas do zaśpiewania wraz z Maryją «Magnificat» za lata istnienia diecezji”. Dodał także, że to wszystko, co udało się osiągnąć, jest darem od Boga, który pomimo naszych słabości, ograniczeń i grzechów nieustannie nas kocha. „To nie powód do samozadowolenia czy triumfalizmu, ale do zaufania Bogu” - zauważył Nuncjusz. Odnosząc się do zakończonego przed Mszą św. I Synodu zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed księżmi i wiernymi. „Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał” - powiedział abp Migliore na zakończenie homilii. Wraz z Nuncjuszem Mszę św. koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem; abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz duchowieństwo diecezji legnickiej. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski udzielił błogosławieństwa na czas realizowania synodalnych postanowień.

* * *

Komisje synodalne:

Komisja ds. Nauki i Wychowania katolickiego - przewodniczący ks. dr hab. Sławomir Stasiak
Komisja ds. Kultu Bożego - przewodniczący ks. dr hab. Stanisław Araszczuk
Komisja ds. Duchowieństwa - przewodniczący ks. dr Leopold Rzodkiewicz
Komisja ds. Katolików świeckich - przewodniczący ks. dr hab. Jan Klinkowski
Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - przewodniczący o. mgr-lic. Józef Szańca OFMConv
Komisja ds. Duszpasterstwa małżeństw i rodzin - przewodniczący ks. dr Dominik Drapiewski
Komisja ds. Młodzieży - przewodniczący ks. dr Andrzej Jarosiewicz
Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - przewodniczący ks. dr Czesław Włodarczyk
Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - przewodniczący ks. dr Tadeusz Dąbski
Komisja ds. Mediów - przewodniczący ks. mgr-lic. Piotr Nowosielski

Reklama

* * *

Wyróżnione zespoły synodalne

1. Rząsiny, Matki Boskiej Ostrobramskiej:
a) Różańcowy Zespół Synodalny
b) Zespół Rząsiny-Ubocze
c) Zespół Synodalny SHK „Zawisza” - FSE
2 Świeradów Zdrój, Podwyższenia Krzyża Świętego
3. Biedrzychowice, św. Antoniego
4. Dziwiszów, św. Wawrzyńca
5. Działoszyn, św. Bartłomieja
6. Stary Węgliniec, Matki Bożej Szkaplerznej
7. Trójca, św. Apostołów Piotra i Pawła
8. Zgorzelec, św. Jadwigi Śląskiej
11. Pisarzowice, Wniebowzięcia NMP
13. Bolesławiec, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
14. Małuszów, Narodzenia NMP
15. Zebrzydowa, parafia pw. Świętego Krzyża
16. Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
17. Dłużyna Dolna, Chrystusa Króla
18. Wojanów, Wniebowzięcia NMP
19. Kamienna Góra, św. Apostołów Piotra i Pawła
20. Lubin, Najświętszego Serca Pana Jezusa
21. Dłużyce, Chrystusa Króla
22. Lubomierz, Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa
23. Szklarska Poręba, parafia pw. Bożego Ciała
24. Bolesławiec, Matki Bożej Różańcowej
25. Lubań, Świętej Trójcy
26. Bogatynia, św. Apostołów Piotra i Pawła
27. Chełmsko Śl., Świętej Rodziny
28. Krotoszyce, Wniebowzięcia NMP
29. Łagów, św. Antoniego Padewskiego
30. Paszowice, Świętej Trójcy
31. Podgórzyn, Świętej Trójcy
32. Ruszów, Zmartwychwstania Pańskiego
33. Ocice, Narodzenia NMP
34. Ściegny, św. Józefa Robotnika
35. Grudza, Imienia NMP
36. Jelenia Góra - Cieplice, Matki Bożej Miłosierdzia
37. Kowary, Imienia Najświętszej Maryi Panny
38. Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa WP: Msza św. w intencji poległych policjantów

2019-07-23 19:39

kos / Warszawa (KAI)

Biskup Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, przypomniał, że służba policjanta ma charakter rodzinny. – Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Gagorski/pl.wikipedia.org

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej Policji. Liturgię słowa oraz asystę liturgiczną przygotowali funkcjonariusze i pracownicy policji.

W homilii bp Guzdek, podkreślał, że częścią życia każdej rodziny policyjnej jest oczekiwanie na powrót męża i ojca, żony i matki. – Stąd rozstania zawsze łączą się z niepokojem, obawami i ostatecznie nadzieją na szczęśliwy powrót do domu po zakończeniu służby. Należy ponadto podkreślić, że policjantem jest się zawsze, także poza służbą, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia – powiedział bp Guzdek. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji przypomniał, że wielu policjantów zapłaciło za próby ratowania innych najwyższą cenę. – Misja policjanta ma charakter rodzinny. Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka „dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi”. Wyraził wdzięczność członkom Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, za dwadzieścia lat służby wobec potrzebujących. – Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad dwadzieścia lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Głowna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę – powiedział.

Zwracając się do wdów po poległych policjantach życzył im sił i odwagi. – Wychowujcie wasze dzieci w poszanowaniu wartości, którym służył i za które oddał życie wasz mąż. Jesteśmy z Wami. W miarę naszych możliwości chcemy Wam towarzyszyć i wspierać Was na różne sposoby w dźwiganiu krzyża cierpienia po stracie najbliższej osoby. Chcemy wlewać w Wasze serca nadzieję, że Bóg docenił i nagrodził niebem ich poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi – powiedział. Słowa pociechy skierował także do dzieci. – Życzę Wam, abyście przez naukę i pracę pomnażali swoje talenty. Pamiętajcie, że życie ludzkie ma o tyle sens, o ile jest służbą Bogu i bliźnim. Niech Wam Bóg błogosławi – zakończył.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz kapelan Policji ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze Policji, pracownicy formacji, członkowie i podopieczni Fundacji. Obecna była Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek odznaczył gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem