Reklama

I Synod Diecezji Legnickiej zakończony!

Podpisaniem dokumentów synodalnych przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i uroczystą Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz zaproszonych biskupów z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, gości i członków synodu zakończył się trwający 4,5 roku I Synod Diecezji Legnickiej. Hasłem synodu było wezwanie „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

Niedziela legnicka 15/2012

W sobotę 24 marca br. w kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy o godz. 10.45 rozpoczęła się jedenasta a zarazem ostatnia Sesja Plenarna I Synodu Diecezji legnickiej, w trakcie której biskup legnicki Stefan Cichy podpisał w obecności abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce okumenty końcowe wypracowane przez Komisje Synodalne. Pierwszy tom tych dokumentów zatytułowany: „Program odnowy religijno-moralnej” zawiera 38 dokumentów: statuty, instrukcje, regulaminy, wskazania i zasady. Natomiast drugi tom, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach po zakończeniu Synodu, będzie miał charakter historyczno-sprawozdawczy. Zostaną w nim bowiem zawarte dekrety i materiały sprawozdawcze Komisji synodalnych oraz pamiątkowe fotografie.
Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał biskup legnicki Stefan Cichy. W swoim przemówieniu po powitaniu przybyłych gości wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu w przeciągu blisko 5 lat jego trwania. Podziękował również za modlitwy i za ofiarowane cierpienia przez osoby chore. Następnie sekretarz generalny Synodu ks. Bogusław Drożdż przedstawił sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych oraz podsumował prace Komisji Synodalnych. Sekretarz pomocniczy Synodu, ks. Mariusz Majewski, odczytał dekret zamykający I SDL oraz dekret wprowadzający w życie jego uchwały. Po podpisaniu dokumentów synodalnych, które w życie diecezji legnickiej wejdą z dniem 30 kwietnia br. Biskup Legnicki wręczył wyróżnienia 40 Zespołom Synodalnym z terenu naszej diecezji, które w szczególny sposób zaangażowały się w jego prace.
Kolejnym punktem sobotniego dnia była uroczysta procesja z kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku katedry. Natomiast w samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w 20. rocznicę powstania diecezji, której przewodniczył abp Celestino Migliore, który też wygłosił homilię. „Widać wdzięczność, jaką okazujecie Bogu za dwadzieścia lat waszej diecezji, a dowodem tego jest zakończony dzisiaj Synod” - mówił abp Migliore do zgromadzonych księży i wiernych w wypełnionej po brzegi katedrze. „Jeśli dodamy do tego utworzenie struktur diecezjalnych, cierpliwą pracę nad wiarą - kontynuował Nuncjusz Apostolski - pomoc chorym i wyrównywanie słabszych warstw społecznych podejmowane przez Caritas diecezjalną, o chrześcijańskim świadectwie dawanym w rodzinach i miejscach pracy, to wszystko skłania nas do zaśpiewania wraz z Maryją «Magnificat» za lata istnienia diecezji”. Dodał także, że to wszystko, co udało się osiągnąć, jest darem od Boga, który pomimo naszych słabości, ograniczeń i grzechów nieustannie nas kocha. „To nie powód do samozadowolenia czy triumfalizmu, ale do zaufania Bogu” - zauważył Nuncjusz. Odnosząc się do zakończonego przed Mszą św. I Synodu zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed księżmi i wiernymi. „Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał” - powiedział abp Migliore na zakończenie homilii. Wraz z Nuncjuszem Mszę św. koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem; abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz duchowieństwo diecezji legnickiej. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski udzielił błogosławieństwa na czas realizowania synodalnych postanowień.

* * *

Komisje synodalne:

Komisja ds. Nauki i Wychowania katolickiego - przewodniczący ks. dr hab. Sławomir Stasiak
Komisja ds. Kultu Bożego - przewodniczący ks. dr hab. Stanisław Araszczuk
Komisja ds. Duchowieństwa - przewodniczący ks. dr Leopold Rzodkiewicz
Komisja ds. Katolików świeckich - przewodniczący ks. dr hab. Jan Klinkowski
Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - przewodniczący o. mgr-lic. Józef Szańca OFMConv
Komisja ds. Duszpasterstwa małżeństw i rodzin - przewodniczący ks. dr Dominik Drapiewski
Komisja ds. Młodzieży - przewodniczący ks. dr Andrzej Jarosiewicz
Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - przewodniczący ks. dr Czesław Włodarczyk
Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - przewodniczący ks. dr Tadeusz Dąbski
Komisja ds. Mediów - przewodniczący ks. mgr-lic. Piotr Nowosielski

Reklama

* * *

Wyróżnione zespoły synodalne

1. Rząsiny, Matki Boskiej Ostrobramskiej:
a) Różańcowy Zespół Synodalny
b) Zespół Rząsiny-Ubocze
c) Zespół Synodalny SHK „Zawisza” - FSE
2 Świeradów Zdrój, Podwyższenia Krzyża Świętego
3. Biedrzychowice, św. Antoniego
4. Dziwiszów, św. Wawrzyńca
5. Działoszyn, św. Bartłomieja
6. Stary Węgliniec, Matki Bożej Szkaplerznej
7. Trójca, św. Apostołów Piotra i Pawła
8. Zgorzelec, św. Jadwigi Śląskiej
11. Pisarzowice, Wniebowzięcia NMP
13. Bolesławiec, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
14. Małuszów, Narodzenia NMP
15. Zebrzydowa, parafia pw. Świętego Krzyża
16. Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
17. Dłużyna Dolna, Chrystusa Króla
18. Wojanów, Wniebowzięcia NMP
19. Kamienna Góra, św. Apostołów Piotra i Pawła
20. Lubin, Najświętszego Serca Pana Jezusa
21. Dłużyce, Chrystusa Króla
22. Lubomierz, Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa
23. Szklarska Poręba, parafia pw. Bożego Ciała
24. Bolesławiec, Matki Bożej Różańcowej
25. Lubań, Świętej Trójcy
26. Bogatynia, św. Apostołów Piotra i Pawła
27. Chełmsko Śl., Świętej Rodziny
28. Krotoszyce, Wniebowzięcia NMP
29. Łagów, św. Antoniego Padewskiego
30. Paszowice, Świętej Trójcy
31. Podgórzyn, Świętej Trójcy
32. Ruszów, Zmartwychwstania Pańskiego
33. Ocice, Narodzenia NMP
34. Ściegny, św. Józefa Robotnika
35. Grudza, Imienia NMP
36. Jelenia Góra - Cieplice, Matki Bożej Miłosierdzia
37. Kowary, Imienia Najświętszej Maryi Panny
38. Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu

2020-04-06 10:41

[ TEMATY ]

premier

youtube.com

Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu przedstawił informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Podkreślał, że rząd robi wszystko, co służy ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tym kontekście wskazał na sytuację w Europie Zachodniej, gdzie przyrosty zachorowań są bardzo szybkie. Jak dodał powodują one, że nieuzasadniony optymizm nie jest właściwym podejściem. "Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem" - mówił Morawiecki.

Ocenił, że jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to "jestem przekonany, że będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów z pandemią koronawirusa".

"Spodziewamy się że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań" - oświadczył premier.

W tym kontekście szef rządu podkreślił, że sprzęt ochrony osobistej jest bardzo ważnym aspektem walki z koronawirusem. "Dzisiaj mamy tego sprzętu cały czas jeszcze za mało, ale staramy się pozyskać go ze wszystkich kierunków świata i staramy się odtworzyć produkcję krajową" - powiedział.

"Jesteśmy przekonani, że odtworzenie produkcji krajowej maseczek, fartuchów ochronnych, w przyszłości może także bardziej zaawansowanych sprzętów, pomoże także w przyszłości w walce z koronawirusem" - dodał.

Morawiecki poinformował, że rozdysponowano już blisko 3 mln rękawiczek i pół miliona litrów płynów dezynfekcyjnych dla szpitali. "Gotowe są zapasy na kolejne tygodnie: 31 milionó maseczek medycznych, rozdysponowano również siedem milionów maseczek medycznych dla szpitali" - dodał.

"Przede wszystkim pozyskujemy nowe dostawy maseczek, fartuchów ochronnych, kombinezonów, gogli i respiratorów" - poinformował. "Do Polski przyjechał transport 165 respiratorów z 1000 nowych zamówionych" - przekazał.

"Staramy się, jak widzicie szanowni państwo, uprzedzać bieg wydarzeń. To dlatego też tworzymy nowe miejsca na oddziałach zakaźnych, tworzymy nowe oddziały zakaźnego, to dlatego utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych" - wyliczał premier.

Poinformował też, że obecnie przeprowadzanych jest dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa. Za parę dni - jak dodał powołując się na ekspertów - będzie to 8-9 tys. testów.

Zaznaczył, że Polska ma zakontraktowanych 800 tys. testów na obecność koronawirusa. "150 tysięcy dostępnych, 150 tysięcy testów już jest w drodze, w ciągu najbliższych paru dni będzie w Polsce" - poinformował oceniając, że zapas testów jest "ogromny".

"Testujemy w tych miejscach, w których epidemiolodzy, eksperci wskazują nam, że należy testować, czyli różnego rodzaju miejsca podwyższonego ryzyka, miejsca kwarantanny, szpitale, miejsca gdzie pracuje służba zdrowia" - zaznaczył szef rządu.

W trakcie wystąpienia premier Morawiecki mówił też, że Polska wysłała specjalistów - misję ratowników wojskowych - do Włoch. "Stamtąd płyną ogromne podziękowania. Szykujemy również taką misję do innych krajów" - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył dzięki takim misjom Polska zyskuje doświadczenie w walce z wirusem. "Wiemy, w jaki sposób budować szpitale polowe; gdzie je tworzyć, czy powinny być w wielkich halach czy raczej w odosobnionych, mniejszych gabarytowo budynkach" - mówił Morawiecki.

Premier zwracał uwagę, że Polska "skutecznie choć z pokorą" realizuje jedną zasadniczą strategię - spowalnia przyrost zachorowań. "Jednocześnie tworzymy nowe mechanizmy finasowania gospodarki, nowe, wzmocnione mechanizmy ochrony zdrowia, które mają na celu w dalszej pespektywie - ale ta dalsza perspektywa to tygodnie raczej niż miesiące - przywracać w możliwie szerokim zakresie życie gospodarcze, życie społeczne, życie publiczne do kształtu, który nazwałbym (...) +nową normalnością+" - powiedział.

Jak zaznaczył, mówi o "nowej normalności, bo świat nie wróci do tego stanu, w jakim był jeszcze kilka miesięcy temu". "Ale musimy odszukać ten nowy punkt równowagi, nowe equilibrium po to, żeby rzeczywiście starać się żyć i pracować oraz jednocześnie zapewnić najlepszą służbę zdrowia dla wszystkich pacjentów, którzy zachorowali w Polsce w tych okolicznościach rozwoju (epidemii) koronawirusa, w których się znajdziemy" - stwierdził.

Morawiecki zapewnił, że aby tak się stało konieczne jest przestrzeganie "podstawowej zasady, co do której niemal wszyscy eksperci na całym świecie są zgodni: dystansowania społecznego i zasady higieny".

CZYTAJ DALEJ

Czy od Niedzieli Wielkanocnej wzrośnie z 5 do 50 limit osób na mszach i pogrzebach?

2020-04-07 12:41

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Adobe. Stock

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca, w uroczystościach i obrzędach religijnych, w tym mszach czy pogrzebach, w okresie od 1 kwietnia do 11 kwietnia może uczestniczyć do 5 osób (oprócz osób sprawujących).

Od Niedzieli Wielkanocnej 12 kwietnia "do odwołania" ma być przywrócony limit 50 osób - wliczając w to wszystkich uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku. Przypomnijmy, że kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że decyzje co do świąt Wielkiej Nocy będą podejmowane w tym tygodniu.

Wśród wielu zaostrzonych zasad postępowania w czasie stanu epidemii wprowadzonego na terenie całego kraju znalazły się także obostrzenia dotyczące uroczystości o charakterze religijnym.

Pierwsze ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19 polskie władze wprowadziły po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii.

Pierwotnie, w rozporządzeniu z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zapisano, że "od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania" na obszarze całego kraju obowiązują m.in. ograniczenia "sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego" (par. 5 ust. 1 pkt. 4).

Powyższe ograniczenia - uściślono w par. 6 - polegają na "konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny".

Tydzień później na obszarze całej Polski wprowadzono stan epidemii, który wiąże się z dalszym zaostrzeniem zasad przemieszczania się i gromadzenia ludności cywilnej.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wciąż jednak nie wprowadzało konkretnych ram czasowych dla uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych. Obowiązywało nadal określenie "do odwołania", jeśli chodzi o czasowe ograniczenia "sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego".

Bez zmian była także zasada mówiąca o zakresie ograniczeń: zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny.

W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii rząd był zmuszony zaostrzyć wiele zasad w kolejnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia - z 24 marca 2020 r.

Zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu ram czasowych dla nowych obostrzeń - od 25 marca do dnia 11 kwietnia. W tym okresie zakazano przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby m.in. w celu "sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych" (par. 3a, ust. 1 pkt 4).

Wprowadzono także ograniczenia polegające na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż:

- 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do dnia 24 marca 2020 r. oraz w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania;

- 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.

Zasady te zostały podtrzymane w specjalnym rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zapisano w nim, że od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych (takich jak zakupy w sklepie spożywczym lub aptece), wolontariatu na rzecz przeciwdziałania epidemii oraz "sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych".

Ograniczenia dotyczące uroczystości religijnych nadal obejmować mają 5 osób w okresie od 1 kwietnia do 11 kwietnia, a "od dnia 12 kwietnia do odwołania" 50 osób. W ten ostatni limit wlicza się "uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu".

Podstawą prawną dla wydania powyższych rozporządzeń jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję