Reklama

I Synod Diecezji Legnickiej zakończony!

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 15/2012

Podpisaniem dokumentów synodalnych przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i uroczystą Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz zaproszonych biskupów z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, gości i członków synodu zakończył się trwający 4,5 roku I Synod Diecezji Legnickiej. Hasłem synodu było wezwanie „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

W sobotę 24 marca br. w kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy o godz. 10.45 rozpoczęła się jedenasta a zarazem ostatnia Sesja Plenarna I Synodu Diecezji legnickiej, w trakcie której biskup legnicki Stefan Cichy podpisał w obecności abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce okumenty końcowe wypracowane przez Komisje Synodalne. Pierwszy tom tych dokumentów zatytułowany: „Program odnowy religijno-moralnej” zawiera 38 dokumentów: statuty, instrukcje, regulaminy, wskazania i zasady. Natomiast drugi tom, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach po zakończeniu Synodu, będzie miał charakter historyczno-sprawozdawczy. Zostaną w nim bowiem zawarte dekrety i materiały sprawozdawcze Komisji synodalnych oraz pamiątkowe fotografie.
Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał biskup legnicki Stefan Cichy. W swoim przemówieniu po powitaniu przybyłych gości wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu w przeciągu blisko 5 lat jego trwania. Podziękował również za modlitwy i za ofiarowane cierpienia przez osoby chore. Następnie sekretarz generalny Synodu ks. Bogusław Drożdż przedstawił sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych oraz podsumował prace Komisji Synodalnych. Sekretarz pomocniczy Synodu, ks. Mariusz Majewski, odczytał dekret zamykający I SDL oraz dekret wprowadzający w życie jego uchwały. Po podpisaniu dokumentów synodalnych, które w życie diecezji legnickiej wejdą z dniem 30 kwietnia br. Biskup Legnicki wręczył wyróżnienia 40 Zespołom Synodalnym z terenu naszej diecezji, które w szczególny sposób zaangażowały się w jego prace.
Kolejnym punktem sobotniego dnia była uroczysta procesja z kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku katedry. Natomiast w samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w 20. rocznicę powstania diecezji, której przewodniczył abp Celestino Migliore, który też wygłosił homilię. „Widać wdzięczność, jaką okazujecie Bogu za dwadzieścia lat waszej diecezji, a dowodem tego jest zakończony dzisiaj Synod” - mówił abp Migliore do zgromadzonych księży i wiernych w wypełnionej po brzegi katedrze. „Jeśli dodamy do tego utworzenie struktur diecezjalnych, cierpliwą pracę nad wiarą - kontynuował Nuncjusz Apostolski - pomoc chorym i wyrównywanie słabszych warstw społecznych podejmowane przez Caritas diecezjalną, o chrześcijańskim świadectwie dawanym w rodzinach i miejscach pracy, to wszystko skłania nas do zaśpiewania wraz z Maryją «Magnificat» za lata istnienia diecezji”. Dodał także, że to wszystko, co udało się osiągnąć, jest darem od Boga, który pomimo naszych słabości, ograniczeń i grzechów nieustannie nas kocha. „To nie powód do samozadowolenia czy triumfalizmu, ale do zaufania Bogu” - zauważył Nuncjusz. Odnosząc się do zakończonego przed Mszą św. I Synodu zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed księżmi i wiernymi. „Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał” - powiedział abp Migliore na zakończenie homilii. Wraz z Nuncjuszem Mszę św. koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem; abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz duchowieństwo diecezji legnickiej. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski udzielił błogosławieństwa na czas realizowania synodalnych postanowień.

* * *

Komisje synodalne:

Komisja ds. Nauki i Wychowania katolickiego - przewodniczący ks. dr hab. Sławomir Stasiak
Komisja ds. Kultu Bożego - przewodniczący ks. dr hab. Stanisław Araszczuk
Komisja ds. Duchowieństwa - przewodniczący ks. dr Leopold Rzodkiewicz
Komisja ds. Katolików świeckich - przewodniczący ks. dr hab. Jan Klinkowski
Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - przewodniczący o. mgr-lic. Józef Szańca OFMConv
Komisja ds. Duszpasterstwa małżeństw i rodzin - przewodniczący ks. dr Dominik Drapiewski
Komisja ds. Młodzieży - przewodniczący ks. dr Andrzej Jarosiewicz
Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - przewodniczący ks. dr Czesław Włodarczyk
Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - przewodniczący ks. dr Tadeusz Dąbski
Komisja ds. Mediów - przewodniczący ks. mgr-lic. Piotr Nowosielski

Reklama

* * *

Wyróżnione zespoły synodalne

1. Rząsiny, Matki Boskiej Ostrobramskiej:
a) Różańcowy Zespół Synodalny
b) Zespół Rząsiny-Ubocze
c) Zespół Synodalny SHK „Zawisza” - FSE
2 Świeradów Zdrój, Podwyższenia Krzyża Świętego
3. Biedrzychowice, św. Antoniego
4. Dziwiszów, św. Wawrzyńca
5. Działoszyn, św. Bartłomieja
6. Stary Węgliniec, Matki Bożej Szkaplerznej
7. Trójca, św. Apostołów Piotra i Pawła
8. Zgorzelec, św. Jadwigi Śląskiej
11. Pisarzowice, Wniebowzięcia NMP
13. Bolesławiec, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
14. Małuszów, Narodzenia NMP
15. Zebrzydowa, parafia pw. Świętego Krzyża
16. Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
17. Dłużyna Dolna, Chrystusa Króla
18. Wojanów, Wniebowzięcia NMP
19. Kamienna Góra, św. Apostołów Piotra i Pawła
20. Lubin, Najświętszego Serca Pana Jezusa
21. Dłużyce, Chrystusa Króla
22. Lubomierz, Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa
23. Szklarska Poręba, parafia pw. Bożego Ciała
24. Bolesławiec, Matki Bożej Różańcowej
25. Lubań, Świętej Trójcy
26. Bogatynia, św. Apostołów Piotra i Pawła
27. Chełmsko Śl., Świętej Rodziny
28. Krotoszyce, Wniebowzięcia NMP
29. Łagów, św. Antoniego Padewskiego
30. Paszowice, Świętej Trójcy
31. Podgórzyn, Świętej Trójcy
32. Ruszów, Zmartwychwstania Pańskiego
33. Ocice, Narodzenia NMP
34. Ściegny, św. Józefa Robotnika
35. Grudza, Imienia NMP
36. Jelenia Góra - Cieplice, Matki Bożej Miłosierdzia
37. Kowary, Imienia Najświętszej Maryi Panny
38. Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

2019-12-11 20:58

O. Gabriel Garcia

Aztecy zaczęli się tam osiedlać w roku 1325. Tenochtitlan (obecnie miasto Mexico) było wyspą na jeziorze Texcoco. W listopadzie 1519 r. wraz ze swoim wojskiem zdobył je Hiszpan Hernan Cortes.

Graziako/Niedziela

Musiał jednak toczyć boje aż do 13 sierpnia 1521 r., nim zwyciężył ostatniego króla Azteków - Guatemoca. Azteccy mieszkańcy byli przerażeni tą klęską i zachłannością Hiszpanów. Między tymi dwoma narodami istniały olbrzymie różnice w kulturze, mowie, religii i zwyczajach. Trudno było znaleźć wspólny język. Zwycięzcy siłą zmuszali Azteków do przyjęcia wiary katolickiej. Byli jednak również i tacy misjonarze, którzy próbowali wprowadzić nową religię w sposób pokojowy i przy pomocy dialogu. 10 lat po hiszpańskim podboju miały miejsce objawienia Matki Bożej w Guadelupe. Przytaczamy tekst tubylca Nicana Mopohuna, przypisany Antoniemu Valeriane, jako najbardziej wiarygodny i dokładny oraz posiadający historyczną wartość.

Objawienie

9 grudnia 1531 r., w sobotni poranek, Dziewica ukazała się Juanowi Diego, tubylcowi z Cuauhtitlan, świeżemu konwertycie, ochrzczonemu krótko przed tym zdarzeniem. Juan Diego był w drodze na lekcję religii i gdy znajdował się w pobliżu wzgórza Tepeyac, doszedł go przepiękny śpiew ptaków. Nagle ptaki przestały śpiewać, a on usłyszał ze wzgórza głos wołający go po imieniu: „Juanito, Juan Diegnite”. Ujrzałem Panią o ponadnaturalnej piękności. Jej suknia błyszczała jak słońce. Głaz, na którym stały jej stopy, wyglądał jak z kamieni szlachetnych, a ziemia błyszczała jak tęcza. W tym pierwszym objawieniu Dziewica wyraziła Juanowi swe życzenie wybudowania kościoła na wzgórzu Tepeyaca. Juan Diego udał się natychmiast do biskupa - franciszkanina Juana de Zumarraga, by mu przekazać to, co się zdarzyło, lecz tenże nie uwierzył mu. Tubylec powrócił do domu smutny i zniechęcony. Tego samego dnia Juan Diego jeszcze raz wstąpił na wzgórze i spotkał tam Panią Nieba, która na niego czekała. Poprosiła go, by ponownie dotarł w następnym dniu do biskupa, by można było mu dokładnie przekazać życzenie. Wreszcie w następnym dniu, po długim oczekiwaniu, biskup przyjął go. Aby się przekonać, czy rzeczywiście mówi prawdę, skierował do niego wiele pytań i zażądał od niego przyniesienia znaku.

Juan Diego przekazał odpowiedź biskupa Pani, która prosiła go o przyjście ponowne w następnym dniu, by mogła przekazać mu znak. Jednakże Juan Diego nie stawił się w oznaczonym terminie na rozmowę z Panią Nieba, ponieważ poważnie zachorował jego wujek, musiał więc sprowadzić lekarza.

12 grudnia, we wtorek, Juan Diego udał się w drogę do Tlatelolco, aby sprowadzić kapłana, gdyż wujek chciał się wyspowiadać. Aby zdążyć do miasta, wybrał inna drogę, gdyż nie chciał zostać zatrzymanym przez Panią. Ona jednak spotkała go i Juan Diego opowiedział, co stało się z wujkiem. W odpowiedzi usłyszał, że nie ma się martwić stanem swego wujka, gdyż on wyzdrowieje. Uspokojony tymi słowami Juan Diego wypełnił życzenie Dziewicy i wspiął się na wzgórze, aby przynieść świeże róże. Dziewica uporządkowała kwiaty własnymi rękoma i złożyła w zagłębienie jego peleryny. On sam udał się ponownie do biskupa i na kolanach przekazał mu prośbę Dziewicy, rozpościerając swą pelerynę, pozwalając wypaść z niej różom. Nagle na pelerynie ukazał się obraz Dziewicy Matki Bożej. Biskup wraz z obecnymi osobami ujrzeli ten piękny i cudowny obraz. Dla Indian była to ogromna radość, jakby wybawienie. Objawienia, które miał Indianin, oraz obraz na pelerynie były znakami, że tubylcy zostali mocno włączeni do nowej wiary. W ciągu następnych 10 lat dokonało się około 8 milionów nawróceń.

Peleryna zrobiona jest z grubego lnu i z włókien maguey, na których utrzymują się silne, błyszczące kolory. Jej pierwsze naukowe badania zostały przeprowadzone w roku 1936. Niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Ryszard Kühn stwierdził, że farby te nie pochodzą ani z mineralnych, ani roślinnych, ani ze zwierzęcych materiałów.

W roku 1951 rysownik Carlos Salinas odkrył, że w oczach Dziewicy widać postać mężczyzny z brodą. Od tego czasu badało obraz wielu optyków i specjalistów. W roku 1956 doktor Javier Torroella, optyk i chirurg, wydał lekarskie orzeczenie, w którym potwierdził, że w oczach Dziewicy widać ludzką postać. Do dziś do dziewicy z Guadelupe pielgrzymowało ponad 20 milionów ludzi i w ten sposób Guadelupe stała się najczęściej odwiedzanym sanktuarium świata. Wszyscy: biedni i bogaci, intelektualiści i robotnicy, rolnicy i studenci, mężczyźni i matki zdążają tam z wielka miłością i wiarą, aby odwiedzić naszą Matkę Nieba w bazylice Guadelupe i powiedzieć jej głośno lub cicho: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, pełna łaski...”.

Z niem. tł. B. Gniotowa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem