Reklama

Peregrynacja krzyża w Przeworsku

Bernardeta Wollek
Edycja przemyska 15/2012

Wspólnota ludzi wierzących z parafii przy Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku przeżyła wielką, płynącą z wiary radość z powodu peregrynacji Krzyża Papieskiego oraz relikwii bł. Jana Pawła II. Tą doniosłą uroczystość poprzedziły rekolekcje parafialne, które rozpoczęły się 11 marca. Nauki rekolekcyjne głosili: o. Marceli Gęśla, gwardian i proboszcz parafii Ojców Bernardynów w Przeworsku oraz o. Dominik Siuta. Również w kościołach filialnych w Chałupkach i Studzianie wierni przygotowywali się do tego, aby godnie przyjąć i uczcić Krzyż Papieski. Dwa dni przed peregrynacją ulicami Przeworska przeszła Droga Krzyżowa, podczas której obecni po raz kolejny uświadomili sobie, iż cierpienie tylko wówczas ma sens, jeżeli oddajemy je i łączymy z cierpieniem Ukrzyżowanego.
Uroczystości powitania Krzyża Papieskiego miały miejsce 16 marca. Z bazyliki na ulice Przeworska wyruszyła uroczysta procesja, na czele z bp. Adamem Szalem i proboszczem parafii, ks. prał. Stanisławem Szałankiewiczem. Gdy samochód wiozący Krzyż zatrzymał się, strażacy wyjęli go z pojazdu i podnieśli do góry, ukazując Krzyż wszystkim wiernym, a Ksiądz Proboszcz ujął w swoje dłonie relikwie Błogosławionego. Następnie odbyło się uroczyste powitanie, po którym wprowadzono Krzyż do świątyni i ustawiono na przygotowanym miejscu. Rodzice bierzmowanych jako pierwsi wyrazili radość z powodu peregrynacji Krzyża i relikwii bł. Jana Pawła II, prosząc równocześnie Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej dla swoich dzieci. Ks. Szałankiewicz w imieniu wspólnoty parafialnej powitał Krzyż słowami: „Zawitaj Ukrzyżowany”. W swoim słowie zwrócił uwagę na fakt, iż Krzyż, który gości w murach świątyni był świadkiem ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Wyraził nadzieję, iż nowe pokolenie Polaków dochowa wierności Krzyżowi oraz weźmie odpowiedzialność za obecność Krzyża w życiu społecznym.
Podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Adama Szala wraz z dziekanami ks. Zenonem Ruchlewiczem i ks. Stanisławem Szałankiewiczem oraz kapłanami dwóch dekanatów przeworskich, modlono się w intencji wiernych i młodzieży, która naznaczona znakiem krzyża w sakramencie bierzmowania powinna dochować wierności Chrystusowi. W homilii Ksiądz Biskup ukazał historię krzyża, na którym umarł Zbawiciel. Po odnalezieniu został on podzielony na cztery części znajdujące się w różnych częściach świata. Czwarty fragment krzyża, rozdrobniony na wiele tysięcy relikwii, czczony jest w wielu sanktuariach i świątyniach. Ksiądz Biskup wspomniał, że Bożogrobcy rozwinęli w Przeworsku kult męki Pańskiej, krzyża i Bożego Grobu, który trwa do dnia dzisiejszego. Mówił o tym, że krzyż dla nas, wierzących, ma być „dowodem osobistym, naszym identyfikatorem”. To właśnie Jan Paweł II „pokazał, iż każdy z nas ma przylgnąć do krzyża”, który jest znakiem Bożej miłości. Ksiądz Biskup, zwracając się do młodych zaznaczył, że winni oni być wdzięczni tym wszystkim, którzy przekazali im wiarę, a więc rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. Młodzież w słowie skierowanym do Księdza Biskupa wyraziła swoją wdzięczność oraz zobowiązała się do wierności Chrystusowi oraz Jego słowu. Na zakończenie Eucharystii celebrans poświęcił pamiątkowe krzyże bierzmowanych oraz krzyże przyniesione przez wiernych. Po Mszy św. nastąpiła adoracja Krzyża. Wszyscy obecni oddali cześć Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie jego relikwii. Odśpiewano Gorzkie żale, a młodzież odprawiła Drogę Krzyżową. Potem odbył się Apel Jasnogórski zakończony o godz. 21 37.
Późnym wieczorem Krzyż Wielkopiątkowy został przeniesiony do kaplicy Sióstr Miłosierdzia, gdzie wierni trwali na nocnym modlitewnym czuwaniu. Rano odprawiono tam Eucharystię, po czym Krzyż powrócił do Bazyliki. W sobotę sprawowano Eucharystię dla chorych, odbyła się również adoracja Krzyża dla dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami licznie przybyły do bazyliki. W tym samym czasie wierni ustawiali się w kolejce, aby oddać hołd Krzyżowi i ucałować relikwie Błogosławionego. Radość z powodu peregrynacji przeżywali także licznie zgromadzeni wierni z kościołów filialnych w Chałupkach i Studzianie, gdzie przewieziono Krzyż, by odprawić Eucharystię i oddać hołd Relikwiom. O godz. 15 odbyła się Msza św. wotywna o bł. Janie Pawle II, pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Szałankiewicza. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego nastąpiło uroczyste pożegnanie i błogosławieństwo Krzyżem, po czym w uroczystej procesji przekazano go parafii Przeworsk-Gorliczyna.

Reklama

Kalwaria Pacławska: dziś rozpoczyna się 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

2019-07-21 12:18

pab / Kalwaria Pacławska (KAI)

Coraz więcej młodych ludzi pojawia się na Kalwarii Pacławskiej, gdzie dziś wieczorem rozpocznie się 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jego hasło brzmi „Obecność” i jest związane z tajemnicą Eucharystii. W trakcie najbliższego tygodnia młodzież wysłucha świadectw wielu osób oraz będzie się bawić na koncertach. Nie zabraknie też nabożeństw i spotkań w grupach.

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

– Coraz więcej młodych ludzi pojawia się na Kalwarii. W różnych jej zakątkach widać i czuć ducha FSM-u – mówi o. Marcin Drąg, dyrektor Franciszkańskich Spotkań Młodych. Już na kilka dni przed rozpoczęciem spotkania do kalwaryjskiego sanktuarium przyjechała kadra. Schola od wtorku ćwiczyła pieśni, a sekcja plastyczna w koncepcji tegorocznego spotkania przyozdobiła kościół i kaplicę św. Rafała, w której całodobowo będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu. Została też ustawiona scena, na której odbędą się spotkania.

– W tym roku hasło FSM-u brzmi „Obecność”. Będziemy odkrywać realną obecność Jezusa w Eucharystii, która bardzo pociąga nas ku temu, co jest niebiańskie, aczkolwiek wydarza się na ziemi – zapowiada o. Drąg. 32. FSM potrwa do soboty. Na rozpoczęcie Mszę św. dla młodych odprawi abp Adam Szal, metropolita przemyski. Oprócz codziennych Eucharystii, będą również nabożeństwa, które w swojej formie są odmienne od tych znanych na co dzień z naszych kościołów. Szczególnym w tym roku ma być nabożeństwo Exodusu. Organizatorzy nie zdradzają na czym ma ono polegać. Wyjawiają jedynie, że dobra pogoda będzie sprzyjać jego przeżywaniu. Każdego dnia odbywać się będą konferencje z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będą to m.in. ks. Wojciech Węgrzyniak, Maciej Bodasiński, Ida Nowakowska, ks. Krzysztof Porosło, o. Jarosław Wysoczański OFMConv. Na FSM zapraszani są także muzycy, którzy każdego wieczoru bawią młodzież. W tym roku do Kalwarii Pacławskiej przybędą m.in. Mate.O i Tęgie Chłopy, wystąpi także TeatrA. Nie zabraknie też spotkań w grupach i czasu wolnego. Organizatorem Spotkania jest krakowska Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem