Reklama

Peregrynacja krzyża w Przeworsku

Niedziela przemyska 15/2012

Wspólnota ludzi wierzących z parafii przy Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku przeżyła wielką, płynącą z wiary radość z powodu peregrynacji Krzyża Papieskiego oraz relikwii bł. Jana Pawła II. Tą doniosłą uroczystość poprzedziły rekolekcje parafialne, które rozpoczęły się 11 marca. Nauki rekolekcyjne głosili: o. Marceli Gęśla, gwardian i proboszcz parafii Ojców Bernardynów w Przeworsku oraz o. Dominik Siuta. Również w kościołach filialnych w Chałupkach i Studzianie wierni przygotowywali się do tego, aby godnie przyjąć i uczcić Krzyż Papieski. Dwa dni przed peregrynacją ulicami Przeworska przeszła Droga Krzyżowa, podczas której obecni po raz kolejny uświadomili sobie, iż cierpienie tylko wówczas ma sens, jeżeli oddajemy je i łączymy z cierpieniem Ukrzyżowanego.
Uroczystości powitania Krzyża Papieskiego miały miejsce 16 marca. Z bazyliki na ulice Przeworska wyruszyła uroczysta procesja, na czele z bp. Adamem Szalem i proboszczem parafii, ks. prał. Stanisławem Szałankiewiczem. Gdy samochód wiozący Krzyż zatrzymał się, strażacy wyjęli go z pojazdu i podnieśli do góry, ukazując Krzyż wszystkim wiernym, a Ksiądz Proboszcz ujął w swoje dłonie relikwie Błogosławionego. Następnie odbyło się uroczyste powitanie, po którym wprowadzono Krzyż do świątyni i ustawiono na przygotowanym miejscu. Rodzice bierzmowanych jako pierwsi wyrazili radość z powodu peregrynacji Krzyża i relikwii bł. Jana Pawła II, prosząc równocześnie Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej dla swoich dzieci. Ks. Szałankiewicz w imieniu wspólnoty parafialnej powitał Krzyż słowami: „Zawitaj Ukrzyżowany”. W swoim słowie zwrócił uwagę na fakt, iż Krzyż, który gości w murach świątyni był świadkiem ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Wyraził nadzieję, iż nowe pokolenie Polaków dochowa wierności Krzyżowi oraz weźmie odpowiedzialność za obecność Krzyża w życiu społecznym.
Podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Adama Szala wraz z dziekanami ks. Zenonem Ruchlewiczem i ks. Stanisławem Szałankiewiczem oraz kapłanami dwóch dekanatów przeworskich, modlono się w intencji wiernych i młodzieży, która naznaczona znakiem krzyża w sakramencie bierzmowania powinna dochować wierności Chrystusowi. W homilii Ksiądz Biskup ukazał historię krzyża, na którym umarł Zbawiciel. Po odnalezieniu został on podzielony na cztery części znajdujące się w różnych częściach świata. Czwarty fragment krzyża, rozdrobniony na wiele tysięcy relikwii, czczony jest w wielu sanktuariach i świątyniach. Ksiądz Biskup wspomniał, że Bożogrobcy rozwinęli w Przeworsku kult męki Pańskiej, krzyża i Bożego Grobu, który trwa do dnia dzisiejszego. Mówił o tym, że krzyż dla nas, wierzących, ma być „dowodem osobistym, naszym identyfikatorem”. To właśnie Jan Paweł II „pokazał, iż każdy z nas ma przylgnąć do krzyża”, który jest znakiem Bożej miłości. Ksiądz Biskup, zwracając się do młodych zaznaczył, że winni oni być wdzięczni tym wszystkim, którzy przekazali im wiarę, a więc rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. Młodzież w słowie skierowanym do Księdza Biskupa wyraziła swoją wdzięczność oraz zobowiązała się do wierności Chrystusowi oraz Jego słowu. Na zakończenie Eucharystii celebrans poświęcił pamiątkowe krzyże bierzmowanych oraz krzyże przyniesione przez wiernych. Po Mszy św. nastąpiła adoracja Krzyża. Wszyscy obecni oddali cześć Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie jego relikwii. Odśpiewano Gorzkie żale, a młodzież odprawiła Drogę Krzyżową. Potem odbył się Apel Jasnogórski zakończony o godz. 21 37.
Późnym wieczorem Krzyż Wielkopiątkowy został przeniesiony do kaplicy Sióstr Miłosierdzia, gdzie wierni trwali na nocnym modlitewnym czuwaniu. Rano odprawiono tam Eucharystię, po czym Krzyż powrócił do Bazyliki. W sobotę sprawowano Eucharystię dla chorych, odbyła się również adoracja Krzyża dla dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami licznie przybyły do bazyliki. W tym samym czasie wierni ustawiali się w kolejce, aby oddać hołd Krzyżowi i ucałować relikwie Błogosławionego. Radość z powodu peregrynacji przeżywali także licznie zgromadzeni wierni z kościołów filialnych w Chałupkach i Studzianie, gdzie przewieziono Krzyż, by odprawić Eucharystię i oddać hołd Relikwiom. O godz. 15 odbyła się Msza św. wotywna o bł. Janie Pawle II, pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Szałankiewicza. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego nastąpiło uroczyste pożegnanie i błogosławieństwo Krzyżem, po czym w uroczystej procesji przekazano go parafii Przeworsk-Gorliczyna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: nie żyje 94 lekarzy, 26 pielęgniarzy i pielęgniarek

2020-04-07 12:00

[ TEMATY ]

Włochy

koronawirus

PAP/EPA/AHMAD YUSNI

Do 94 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowano we wtorek. Od początku kryzysu epidemiologicznego odnotowano też śmierć 26 osób z personelu pielęgniarskiego.

W ciągu ostatniej doby zmarło pięciu kolejnych lekarzy - podała krajowa federacja lekarska.

Nie żyje także 26 pielęgniarzy i pielęgniarek. Wśród personelu pielęgniarskiego jest ponad 6500 osób zakażonych wirusem, o około 1000 więcej niż w weekend. To tej grupie zawodowej w służbie zdrowia występuje największy odsetek infekcji koronawirusem. Stanowią oni 52 proc. wszystkich pracowników placówek medycznych, u których potwierdzono obecność wirusa. (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia

2020-04-08 11:06

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

„W tych dniach, w których z powodu epidemii jesteśmy zalęknieni, pełni troski o naszych bliskich, zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do świętego Triduum Paschalnego, prośmy Pana, aby otworzył nasze serca i wprowadził nas w tajemnicę Swojej miłości, jaką okazał nam umierając na krzyżu, aby uwolnić nas z mocy zła i śmierci i wprowadzić nas do nowego życia. W tych dniach, w których z powodu epidemii jesteśmy zalęknieni, pełni troski o naszych bliskich, zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia. Jego błogosławieństwo niech wam stale towarzyszy i będzie źródłem pokoju i nadziei!.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry,

W tych tygodniach obaw związanych z pandemią, która sprawia, że świat cierpi, wśród wielu pytań, jakie sobie zadajemy, mogą pojawić się również pytania o Boga: co czyni w obliczu naszego cierpienia? Gdzie jest, gdy wszystko dzieje się źle? Dlaczego szybko nie rozwiązuje naszych problemów?

Zazwyczaj rzutujemy na Boga nasze wyobrażenie sukcesu, poczucie sprawiedliwości, a nawet nasze oburzenie. Ale Ewangelia mówi nam, że nie taki jest Bóg. On objawił się do końca na krzyżu. W Ewangelii zostaje uroczyście ogłoszona tożsamość Jezusa, kiedy setnik mówi: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym”. Mówi tak, gdy tylko Jezus oddał swoje życie. Nie można się już dłużej mylić: widać, że Bóg jest wszechmocny w miłości, a nie w jakikolwiek inny sposób. On jest Miłością.

Jedynie miłość strzeże życia, które mamy, ponieważ obejmuje nasze słabości i je przemienia. Jest to miłość Boga, który w wydarzeniu paschalnym uzdrowił nasz grzech swoim przebaczeniem; który uczynił ze śmierci fragment życia; który przemienił naszą bojaźń w ufność; nasz niepokój w nadzieję. Pascha mówi nam, że Bóg może wszystko obrócić w dobro. Z Nim możemy naprawdę ufać, że wszystko potoczy się dobrze. Dlatego w poranek wielkanocny słyszymy: „Nie lękajcie się!” (por. Mt 28, 5). Niepokojące pytania o zło nie znikają nagle, ale gdy otworzymy Mu swoje serce i pozwolimy, by Jego spojrzenie spoczęło na nas, zrozumiemy, że nie jesteśmy sami, że jesteśmy miłowani, bo Pan nas nie opuszcza i nigdy o nas nie zapomina.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję