Reklama

Dziękczynienie za dar jubileuszu diecezji

Agnieszka Lorek
Edycja sosnowiecka 15/2012

Diecezja sosnowiecka, jedna z 14 diecezji w Polsce, 25 marca świętowała jubileusz 20-lecia istnienia. Uroczystości odbyły się w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore

W uroczystościach uczestniczyli także abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Piotr Skucha oraz gospodarz miejsca, ordynariusz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak, a także przedstawiciele władz lokalnych i duchowieństwa. Przybyły m.in. delegacje ze wszystkich parafii naszej diecezji. Ich przedstawiciele podczas Ofiarowania przekazali wiele cennych darów - pamiątek jubileuszu, a wśród nich kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwiarz z relikwiami bł. Jana Pawła II.

Budowanie i jednoczenie

Jan Paweł II, bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r. ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Wśród nowo powołanych znalazła się diecezja sosnowiecka. Minione 20-lecie to czas budowania i jednoczenia diecezji. Świętowany przez cały rok jubileusz przypomina o powstałych nowych parafiach, sanktuariach, szkołach katolickich, wybudowanych świątyniach. Obchody rocznicowe będą kontynuowane w parafiach, sanktuariach i zgromadzeniach zakonnych, które będą przyjmować kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwie bł. Jana Pawła II.

Zależność od Boga

Podczas jubileuszowej Eucharystii kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. dr Mariusz Karaś odczytał pismo abp. Angelo Becciu z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w którym Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej raduje się ożywionym duchem wiary diecezjan, zwłaszcza kapłanów i osób zakonnych, oraz zachęca do szczególnej troski o kandydatów do kapłaństwa i ich formację. W liście czytamy m.in. „Ojciec Święty wyraża uznanie dla dokonań, których wymownym znakiem jest ożywienie życia duszpasterskiego, organizacja Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, erygowania parafii, budowa nowych kościołów, Domu Księży im. św. Józefa, szczególnie z myślą o księżach emerytach, rozwój wspólnot modlitewnych, ruchów, grup apostolskich, ewangelizacyjnych i charytatywnych”.
Z kolei abp Migliore w homilii zaznaczył, iż „wdzięczność za 20 lat diecezji nie powinna być powodem do samozadowolenia, ale uświadomienia sobie swojej zależności od Boga. (…) Powołując nową diecezję, Jan Paweł II chciał stworzyć lepsze warunki do przeżywania obecności Jezusa Chrystusa, ożywienia odczuć i zachowań, które są dla chrześcijanina zasadnicze: wdzięczności i chrześcijańskiego świadectwa życia” - podkreślał Kaznodzieja.

Reklama

Zawierzyć Bożemu Miłosierdziu

Na zakończenie uroczystości jubileuszowej abp Migliore poświęcił kopię obrazu Miłosierdzia Bożego, która tego dnia wraz z relikwiami krwi bł. Jana Pawła II rozpoczęła swoją wędrówkę po naszej diecezji. Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak odmówił przed nowym obrazem Akt Zawierzenia Diecezji Sosnowieckiej Jezusowi Miłosiernemu: „Zawierzyć to znaczy zaufać i powierzyć się w opiekę. Rozpoczynając dziś uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach naszej diecezji, pragniemy oddać pod Twoją opiekę, Miłosierny Zbawicielu i Dobry Pasterzu, nasz Kościół sosnowiecki, wszystkich wiernych, duszpasterzy i osoby zakonne, a szczególnie tych, którzy są z daleka od Ciebie. (…) Głęboko ufając Tobie, Jezu, powtarzamy wraz z bł. Janem Pawłem II (...): «Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!». Pomny na to wszystko, ja, Grzegorz Kaszak, z woli Stolicy Świętej biskup sosnowiecki, całą diecezję sosnowiecką z wszystkimi jej stanami Tobie, Jezu Miłosierny zawierzam!”.
O północy Pasterz naszego kościoła wraz z kapłanami-rodakami z sosnowieckiej katedry odprawił Mszę św. W poniedziałkowy wieczór obraz i relikwie zostały przewiezione specjalnym samochodem-kaplicą do drugiej peregrynacyjnej stacji - parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Tak rozpoczęte nawiedzenie będzie trwać 8 miesięcy. Zakończy się procesją z obrazem Jezusa Miłosiernego, która z sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce przybędzie do parafii św. s. Faustyny Kowalskiej w Będzinie.

Szansa dla każdego z osobna

Msza św. jubileuszowa w sosnowieckiej matce kościołów otworzyła cykl bogatych w duchowe przeżycia wydarzeń nadchodzącego roku. Jubileusz naszej diecezji przypada na rok, któremu towarzyszy hasło: „Kościół naszym domem”. Dlatego też chcemy uświadomić sobie, że Kościół to my, to nasza sosnowiecka diecezja, którą tworzymy od 20 lat, to dom, za który jesteśmy odpowiedzialni.
W obchody wpisuje się 3. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny, której będzie patronować hasło:

„Nie można być obojętnym”

Tematyka kolejnych spotkań DAR-u również została ustalona pod kątem 20. rocznicy powstania diecezji. Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Mediolanu (30 maja - 3 czerwca) to kolejna jubileuszowa stacja. Spotkanie z Ojcem Świętym podczas Mszy św., a także diecezjalna Eucharystia przy grobie bł. Jana Pawła II - to fundamenty pielgrzymki.
14 czerwca 2012 r. - 13. rocznica wizyty Ojca Świętego w stolicy diecezji, w kontekście jubileuszu diecezji, w sposób szczególny skłania do wgłębienia się raz jeszcze w słowa wypowiedziane wówczas przez twórcę naszej diecezji. 7 października 2012 r. to kolejna znamienna data związana z Kościołem sosnowieckim. We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej 2008 r. odchodzi do Pana pierwszy pasterz naszej diecezji bp Adam Śmigielski SDB. W tym roku rocznica jego śmierci przypada w niedzielę rozpoczynającą 68. Tydzień Miłosierdzia. Nie sposób więc nie wspomnieć wydarzenia sprzed lat, kiedy to na mocy dekretu bp. A. Śmigielskiego powstało pierwsze w diecezji sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.
Kilka dni później, 11 października przypada początek ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary. - W Roku Wiary i roku jubileuszu diecezji pragniemy zwrócić uwagę na ewangelizację i to na rożnych płaszczyznach, zaktywizować Kręgi Biblijne, młodzież, duszpasterstwo ludzi chorych oraz wiele innych środowisk. Chodzi o to, by tego czasu nie zmarnować, ale go maksymalnie wykorzystać na duchową odnowę więzi z Panem Bogiem - podkreśla kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Mariusz Karaś.

Z kart 20-lecia

Diecezja sosnowiecka została wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, przydzielono ją do metropolii częstochowskiej. Utworzona została z dekanatów: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz (z diecezji częstochowskiej); Olkusz, Pilica Sułoszowa (niektóre parafie), Wolbrom (z diecezji kieleckiej); Jaworzno (z archidiecezji krakowskiej). Na stolicę diecezji wybrano Sosnowiec, a kościołem katedralnym stała się świątynia parafialna pw. Wniebowzięcia NMP. Patronami diecezji zostali św. br. Albert Chmielowski oraz św. Rafał Kalinowski. Ojciec Święty na pierwszego biskupa sosnowieckiego mianował ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów w Polsce. Biskupami pomocniczymi zostali: biskup pomocniczy diecezji kieleckiej bp Piotr Skucha oraz ks. prał. Tadeusz Pieronek. W skład nowo utworzonej diecezji weszło wówczas 97 parafii z diecezji częstochowskiej, 44 parafie z diecezji kieleckiej i 11 parafii z archidiecezji krakowskiej, co w sumie dało 152 parafie (plus dwa wikariaty terenowe z własnymi duszpasterstwami). Powierzchniowo diecezja sosnowiecka zajmuje ok. 2 tys. km2, a jej maksymalna rozciągłość z zachodu na wschód wynosi ok. 70 km, z północy na południe ok. 45 km. W granicach diecezji znajduje się 12 miast, w tym 3 duże aglomeracje liczące ok. 100 tys. mieszkańców (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno) oraz 15 gmin wiejskich. Według danych statystycznych parafii za 2010 r., ludność miejska liczy 84,27% wszystkich mieszkańców diecezji, a ludność gmin wiejskich - 15,73%.
Do ważniejszych wydarzeń historii diecezji należą prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, który rozpoczął się 24 marca 2001 (trwał do 11 grudnia 2004). Do najważniejszych dat należy zaliczyć również wizytę Jana Pawła II 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu, podczas VII pielgrzymki do ojczyzny. W historię diecezji sosnowieckiej od 1995 r. wpisuje się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Wśród działań, mających na celu pracę z młodzieżą, na uwagę zasługują organizowane od 2009 r. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji tysiące młodych ludzi.
Po śmierci bp. Adama Śmigielskiego nowym biskupem sosnowieckim został ks. prał. Grzegorz Kaszak. Nominację ogłoszono 4 lutego 2009 r. To właśnie z jego inicjatywy 25 marca rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w roku jubileuszu diecezji. Nawiedzenie świętych symboli zakończy się w niedzielę, 25 listopada.

Ogłoszono datę pierwszego posiedzenia Sejmu, padły nazwiska marszałków seniorów

2019-10-18 09:07

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada — poinformował na antenie RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

sejm.gov.pl

Już wcześniej o tym terminie informował portal wPolityce.pl.

Nasze źródło przypominało, że dopiero pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się wręczenie zaświadczeń dla nowo wybranych posłów i senatorów, a nieoficjalnie mówi się o jeszcze jednym posiedzeniu starej kadencji.

Rzecznik prezydenta odniósł się również do kwestii powołania marszałków seniorów nowej kadencji Sejmu i Senatu.

Prezydent Andrzej Duda na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką — poinformował Spychalski.

Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem