Reklama

Kościół

Bp Milewski do młodych: niespokojny czas w Kościele to próba wiary

- Niespokojny czas w Kościele, to próba wiary dla całej wspólnoty ludzi wierzących. Pozostańcie dalej w Kościele i współtwórzcie ewangeliczny Kościół – poprosił bp Mirosław Milewski młodzież w parafii Żuromin w diecezji płockiej. W II niedzielę Adwentu zachęcił też wiernych, aby postarali się „wyprostować” pewne sprawy w swym życiu.

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

Bp Milewski zwrócił uwagę, że Jan Chrzciciel, który uczy przeżywania Adwentu, wiedział, że ma do wypełnienia misję. Jednak nie przygotowywał się do niej w wielkomiejskim gwarze, wśród rozstawionych stolików restauracyjnych czy w galerii handlowej - ale na pustyni. Tam miał czas na przemyślenie wielu spraw, poukładanie ich, nabranie dystansu do problemów dnia codziennego.

Kaznodzieja podkreślił, że w Adwencie chodzi o to, aby „nie popłynąć z nurtem konsumpcji”, która sprowadza przygotowanie do Bożego Narodzenie do korzystania z „wielkiego targowiska próżności”. O to też, aby mimo nawału pracy, absorbującej czasowo zdalnej nauki przez internet znaleźć okazję, aby jak Jan Chrzciciel udać się na pustynię - nie tę rzeczywistą, daleką, ale na „pustynię swojego serca”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczył, że „kategoryczny w opiniach pustelnik potrafił skupić wokół siebie tłumy”. Każdy „ciągnie” do miejsc, które z jakiegoś powodu są atrakcyjne. U początków ery Chrystusowej tłumy ciągnęły do tego proroka, Bożego gwałtownika, który nie przebierał w słowach, ale ludzie czuli, że w jego słowach jest prawda. Jego głos był „jak grzmot”, poruszał ludzkie sumienia. Jego wołanie „realnie przemieniało ludzkie serca”.

Biskup z Płocka zwrócił uwagę, że główny apel proroka znad Jordanu zawierał się w słowach: „Prostujcie ścieżki na przyjście Pana”. Człowiek woli poruszać się drogą prostą, jasno wyznaczoną. Adwentowa zachęta do prostowania ścieżek, to wezwanie do przemiany, do metanoi. Janowe nawoływanie jest wymagające, domaga się rewizji życia i w jakimś sensie „uwiera” sumienia. Każdy ma coś do wyprostowania, do naprawienia. Pan przyjdzie „nie w słodkim i kiczowatym bożonarodzeniowym obrazku, ale rzeczywiście i z mocą”. Warto do tego czasu kilka rzeczy w swoim życiu „wyprostować”.

Zwrócił się też do młodzieży, której podczas Mszy św. miał udzielić sakramentu bierzmowania: oni tego dnia przyjmą „chrzest Duchem Świętym”. W sakramencie przyjdzie do nich realny Bóg: „Ten niespokojny czas w Kościele, to swoista próba waszej wiary. Wiedzcie jednak, że to próba nie tylko dla was, ale całej wspólnoty ludzi wierzących. Pozostańcie dalej w Kościele i współtwórzcie ewangeliczny Kościół” – poprosił młodych ludzi z parafii św. Antoniego w Żurominie.

2020-12-07 08:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

episkopat.pl

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję