Reklama

Fenomen kultury polskiej

Niedziela przemyska 16/2012

Przemyski muzealnik i poeta Mariusz Olbromski został niedawno zaproszony do Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie prezentował swoją „kresową” poezję. Niecodzienna to była wizyta, do rzadkości bowiem należy zapraszanie twórców piszących wiersze. Na marginesie dodam, że jednym z nielicznie obecnych tam poetów był Zbigniew Herbert. Warto przypomnieć, że Biblioteka Polska została założona w 1838 r. na wyspie św. Ludwika przez księcia Adama Czartoryskiego. Do sławnych jej członków należeli: Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, zaś ze współczesnych Czesław Miłosz. Biblioteka zawiera ponad 200 tys. starodruków i książek, zbiór plakatów, rysunków i rycin, map, atlasów itp. Dla stałej grupy bywalców tego rodzaju spotkań Mariusz Olbromski czytał swoje wiersze, podczas gdy w sali wystawienniczej prezentowano wydane dotychczas tomiki jego utworów. Towarzysz podróży przemyskiego poety nad Sekwanę, Andrzej Rysiak, malarz, potomek rodziny Osińskich, założycieli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w tym samym czasie wystawiał w Bibliotece Polskiej swoje prace plastyczne.
Przy okazji tej wizyty pojawiły się pewne trudności z noclegiem. Nieoczekiwanie trzeba było szukać wolnego pokoju. Opatrzność Boża skierowała kroki polskich podróżników do Domu św. Kazimierza Sióstr Szarytek, w którym ostatnie lata swego życia, do roku 1883, spędził Cyprian Kamil Norwid. Już u progu powitały ich słowa „czwartego wieszcza” wyryte na kamiennej tablicy: „Bo pieśń nim dojrzy, człowiek nieraz skona. A niźli skona pieśń naród wpierw wstanie”. Tułacz, patriota, mistyk, nierozumiany w kraju ani za jego granicami, samotnie pisał w maleńkiej klasztornej celi (2,5x2 m) poematy i wiersze dla przyszłych pokoleń. Siostry pieczołowicie przechowują pamiątki po poecie i bardzo rzadko udostępniają do obejrzenia. Ze wzruszeniem artyści oglądali przedmioty należące do Norwida: książki, obraz „Zmartwychwstanie”, kufer, stolik, przy którym pisał m.in. poematy „Cezar i Kleopatra” oraz „Assunta”, krzesło, szablę przyjaciela i medalik, prawdopodobnie projektu poety. Te pamiątki, jakże cenne, być może będą niebawem, staraniem Sióstr Szarytek, ogólnie dostępne dla zwiedzających w specjalnie do tego celu przeznaczonym pawilonie.
Podążając śladami Polaków, których losy rzuciły na francuską ziemię, promotorzy polskiej kultury trafili do Montrésor, położonego 250 km od Paryża. Mieszka tam 500 mieszkańców, w tym 20 polskich rodzin. Interesujące dla nas, Polaków, są w tym miejscu malowniczo położone dwa zamki, pełne historycznych pamiątek. Honory pani domu pełniła w nich Maria Reyowa (z Reyów wywodzących się z Żurawna, dziś na Ukrainie), zapraszając do obejrzenia prywatnych zbiorów, m.in. obrazów Artura Grottgera, fortepianu Fryderyka Chopina, na którym uczył grać Delfinę Potocką, pamiątek spod Wiednia, pucharu, który Adam Mickiewicz otrzymał od przyjaciół Moskali, i wielu innych. Swoisty to dowód na moc kultury polskiej.
Wspomnienia z podróży do Francji budzą w sercach słuchaczy pragnienie, aby także Polacy w kraju doceniali i chronili oraz wiernie przekazywali bogactwo naszej kultury kolejnym pokoleniom. Czyni to od lat Mariusz Olbromski, do niedawna jako dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, a obecnie jako inicjator dzieł dla upamiętnienia i zachowania dziedzictwa polskiej kultury na Kresach. Swój udział w tej promocji ma także Radio Fara. Na antenie archidiecezjalnej rozgłośni Mariusz Olbromski opowiada o swoich podróżach i zamierzeniach, a także przybliża historię największych skarbów polskiej literatury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję