Reklama

Niedziela Miłosierdzia Bożego - patronalne święto CARITAS

Niedziela rzeszowska 16/2012

Błogosławiony Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997 r. wyznał w Krakowie: „Orędzie miłosierdzia Bożego zawsze było mi bliskie i drogie. (…) W tych trudnych latach (II wojny światowej) było ono szczególnym oparciem i niewyczerpanym źródłem nadziei nie tylko dla krakowian, ale dla całego Narodu. Było to i moje osobiste doświadczenie, które zabrałem ze sobą na Stolicę Piotrową i które niejako kształtuje obraz tego pontyfikatu”.
Drodzy Pracownicy, Wolontariusze i Przyjaciele Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Minęło 20 lat naszej diecezji i mija 20 lat diecezjalnego dzieła charytatywnego pod sztandarem Caritas. Niedziela 15 kwietnia winna być w świadomości tego jubileuszu przeżywana. Świętowanie w parafialnej wspólnocie oraz we wspólnotach naszych placówek i szkołach niech będzie okolicznością do radości, że nasze oczy, ręce, nogi, słuch a nade wszystko serce były miłosierne.
Bezpośrednio przed wejściem w Wielki Tydzień w sobotę przed Niedzielą Palmową (31 marca) Biskup Rzeszowski poświęcił Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Jana Pawła II w Rzeszowie. Początek tej bardzo nowoczesnej placówce dała Fundacja Caritas, która zawiązała się w 1998 r. a jej pierwszym fundatorem był właśnie biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Fundacja prowadziła budowę do roku 2005.
Obecnie dzieło to prowadzi Zarząd Województwa i bezpośrednio Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie z jego dyrektorem Januszem Solarzem. Środki Województwa i nade wszystko pieniądze z UE umożliwiły wykończenie Ośrodka, który pod kierunkiem ordynatora rehabilitacji dr. Grzegorza Przysady i kierownika dr. Mariusza Drużbickiego od 1 lutego br. przyjmuje młodych pacjentów.
„Orędzie miłosierdzia Bożego zawsze było mi bliskie i drogie”. Prawda tych słów bł. Jana Pawła II towarzyszyła stale Fundatorom i zarządowi Fundacji na czele z Marianem Siwcem, Andrzejem Filipem, Romanem Szurlejem, ks. Władysławem Jagustynem i Romanem Orlewskim - pierwszym społecznym projektantem.
Z udziałem marszałka województwa, parlamentarzystów, uczestników XXI Sejmiku Rehabilitacyjnego, który w tym dniu obradował, kadry medycznej i pomysłodawcy sejmiku i dzieła prof. Andrzeja Kwolka uroczyście otwarto placówkę a Pasterz diecezji rzeszowskiej poświęcił Ośrodek a w nim w szczególności: figurę bł. Jana Pawła II, autorstwa Krzysztofa Brzuzana, sale i gabinety specjalistycznej rehabilitacji z krzyżami oraz kaplicę pw. bł. Jana Pawła II z jego relikwiami.
Drodzy Przyjaciele z Parafialnych Zespołów Caritas, Wolontariatu Caritas dla Nauczycieli i Wychowawców Kolonii, Caritas Academica, Szkolnych Kół Caritas a nawet Przedszkolnego Koła Caritas! Kto spotkał Boga, nigdy Go nie spotyka tylko dla siebie. Kto Go doświadczył, „nie usiedzi w domu”. Autentyczne otwarcie na miłosierdzie Boże realizuje się zawsze dla drugiego, bo kto prawdziwie wejdzie w nurt miłosiernego Boga, nie zatrzyma się nigdy na sobie. Dlatego św. Faustyna prosi, aby niezgłębione miłosierdzie przeszło „przez serce i duszę do bliźnich”.
Stale więc nam trzeba wołać za Sekretarką Bożego miłosierdzia:
„Dopomóż mi, Panie, aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, ale upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich i przychodziła im z pomocą.
Dopomóż mi, Panie, aby słuch mój był miłosierny, bym skłaniała się do potrzeb bliźnich, by uszy moje nie były obojętne na bole i jęki bliźnich.
Dopomóż mi, Panie, aby język mój był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia.
Dopomóż mi, Panie, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków, bym tylko umiała czynić dobrze bliźniemu, na siebie przyjmować cięższe, mozolniejsze prace.
Dopomóż mi, Panie, aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze śpieszyła z pomocą bliźnim opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. Prawdziwe moje odpocznienie jest w usłużeniu bliźnim.
Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich.
Nikomu nie odmówię swego serca”.
Drodzy Pracownicy, Wolontariusze i Przyjaciele Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Fundacji Caritas! Życzę Wam, by orędzie Miłosierdzia, które kształtowało obraz pontyfikatu błogosławionego Papieża Polaka, również kształtowało historię Waszego życia.

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Cztery osoby zginęły w pożarach na południu kraju

2021-07-30 17:59

[ TEMATY ]

pożar

Turcja

PAP

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji - poinformowały w czwartek tamtejsze media. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek.

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję