Reklama

Ciepła dobroć księży emerytów

Niedziela sandomierska 16/2012

Sandomierski Dom Księży Emerytów to jedno z miejsc w diecezji, które gromadzi kapłanów opuszczających parafie, gdzie często przez wiele lat duszpasterzowali. Zgodnie z wymogami kościelnego prawa, po ukończeniu wieku kanonicznego, przechodzą na zasłużoną emeryturę. Niektórzy z nich, z powodów stanu zdrowia, wymagają stałej opieki i pomocy, dlatego troska całej diecezji wychodzi naprzeciw ich potrzebom - zwykły wymóg sprawiedliwości. Solidarnie wspierają ich swoimi ofiarami kapłani pracujący w parafiach, składanymi na funkcjonowanie Domu Księży Emerytów ofiarami, jak również dodatkowymi składkami na rozbudowę i modernizację tego miejsca.
Jest jednak liczne grono księży emerytów, którzy po przejściu w stan spoczynku pozostają w parafiach, gdzie dotąd pracowali. Spotkać ich można zawsze w konfesjonale, przy ołtarzu, w spotkaniach z wiernymi. Dla Księży Proboszczów, którzy po nich objęli kierownictwo parafiami pozostają nieocenioną pomocą, zastępując często w kancelarii, przy nagłych wyjazdach, w spowiedziach parafialnych. Często, jak to żartobliwie określam, gorliwsi niż wikariusze, można powiedzieć - niezastąpieni.
Corocznie, w czwartek po Niedzieli Bożego Miłosierdzia, mają Ksieża Seniorzy spotkanie z Biskupem Ordynariuszem. To także okazja dla nich samych, by poczuć wspólnotę kapłańską emerytalnego wieku, nieraz niezrozumiałego dla młodszych księży. Pomimo odejścia z czynnej służby w Kościele pozostają nadal gorliwymi i zatroskanymi o lokalny Kościół pasterzami. Często swoim podeszłym wiekiem, krzyżem choroby, cierpienia, starości dalej aktywnie uczestniczą w życiu swoich wspólnot. Wielu spośród nich staje się „więźniami konfesjonału”, wielu dalej pozostaje ojcami i przewodnikami na drodze do Boga. W najbliższy czwartek, podczas ich dorocznego spotkania, otoczmy emerytowanych Księży Seniorów naszą wdzięczną modlitwą i życzliwością. Nauczmy się być wdzięcznymi za świadectwo wiary, za pokazywanie drogi do nieba, za tyle bezimiennej dobroci jakiej od nich doświadczyliśmy.
Bóg niech Wam za wszystko wynagradza, Drodzy Księża Emeryci!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli

2021-08-05 07:15

[ TEMATY ]

historia

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

[ TEMATY ]

Warszawa

II wojna światowa

rzeź Woli

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Historyk Norman Davies uznał 5 i 6 sierpnia 1944 r. za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy. Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję