Reklama

Jednoczy nas bł. Jan Paweł II - nasz patron

Szkoły, którym patronuje bł. Jan Paweł II, często udowadniają swoimi działaniami, że wyzwania stawiane przez Papieża Polaka trzeba stale podejmować i rozwijać. Integrują się poprzez przynależność do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej, włączają swoją obecność w regionalne struktury takie jak Podkarpacka Rodzina Szkół Jana Pawła II czy Świętokrzyska Rodzina Szkół Jana Pawła II. Na przestrzeni roku szkolnego często spotykają się razem; dla wymiany doświadczeń, dla zdrowej rywalizacji w różnych dziedzinach - sportu, wiedzy, talentów.
VIII Diecezjalny Zjazd Samorządów Szkół im. Jana Pawła II odbył się 28 marca 2012 r. w Zespole Szkół w Ulanowie. W spotkaniu udział wzięło 8 Samorządów Uczniowskich z diecezji sandomierskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Ulanowie, której przewodniczył ks. Czesław Murawski. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie dyrektor Teresa Pracownik powitała gości i władze samorządowe. Kolejnym punktem spotkania był etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu pt. „ Pielgrzymi Szlak Jana Pawła II ”, w którym udział wzięło 49 uczniów z 21 szkół. W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Anna Uliasz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie, II miejsce ex-equo Katarzyna Głód z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie i Angelika Kaciuba z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drohojowie. W kategorii szkół podstawowych uczniowie uzyskali następujące wyniki: I miejsce Dominika Rębisz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gorzycach, II miejce Martyna Rusin ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, III miejsce Paulina Widz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym. Do finału ogółnopolskiego przechodzą: Dominika Rębisz, Martyna Rusin, Anna Uliasz, Katarzyna Głód, Angelika Kaciuba i Patrycja Szostak - przedstawiciel organizatora.
Równocześnie uczniowie uczestniczyli w debacie pod hasłem: „Wędrówką życie jest człowieka”. Zastanawiali się nad sensem tych słów w kontekście nie tylko własnego życia, ale także życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Młodzieży udało się wysunąć wiele ciekawych wniosków dotyczących wiary, postępowania wobec bliźniego i otaczającej rzeczywistości. Bez wątpienia życie każdego człowieka jest wędrówką i tylko od niego samego zależy, jak tę wędrówkę przejdzie, jakie wartości uczyni najważniejszymi. Jan Paweł II wskazywał na te wartości, pokazywał młodym, jak trzeba żyć i dodawał sił w dążeniu do bycia dobrym. Swoją postawą udowadniał, że mimo różnych przeciwności losu powinniśmy dążyć do celu i nigdy się nie poddawać.
W dużej części zjazd był poświęcony pielgrzymkom i aktywności sportowo-turystycznej Karola Wojtyły, która miała olbrzymi wpływ na jego życie i kontakty z młodzieżą. W trakcie spotkania odbyła się promocja walorów przyrodniczych i turystycznych naszego regionu, przygotowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań”. Zorganizowana została wystawa fotograficzna „Po turystycznych szlakach naszego regionu”, pokazująca organizowane imprezy rekreacyjno-sportowe oraz walory turystyczne obszaru. Tej samej tematyce poświęcona była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczennice gimnazjum w Ulanowie - uczestniczki realizowanego przez stowarzyszenie w ramach OKG „Równać Szanse 2011” projektu „W znane i nieznane”. Wyświetlony został również film ze spływu kajakowego zorganizowanego w ramach wspomnianego projektu.
VIII Diecezjalny Zjazd Szkół im. Jana Pawła II, jako również impreza promująca obszar LGD, w dużej części finansowany była ze środków otrzymanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań” od Lokalnej Grupy Działania w Nisku Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Na zakończenie został wyświetlony film ze spływu kajakowego, zorganizowanego w ramach wspomnianego projektu. Po projekcji filmu wszyscy goście zostali zaproszeni na obiad, którym zakończono VIII Diecezjalny Zjazd Samorządów Szkół im. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję