Reklama

Zawierzmy Bożemu Miłosierdziu

Peregrynacja obrazu „Jezu, ufam Tobie” i relikwii bł. Jana Pawła II rozpoczęła trzecią dekadę istnienia diecezji sosnowieckiej. Obraz i relikwie nawiedzi wszystkie parafie diecezji, wspólnoty zakonne oraz instytucje kościelne. Pielgrzymowanie rozpoczęło się 25 marca w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, a zakończy w parafii św. Faustyny w Będzinie.
Bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. rozpoczynającej peregrynację podkreślił, że musimy powierzyć Bogu wielość obowiązków, problemy ekonomiczne, brak pracy, niezgodę w życiu społecznym i w naszych rodzinach. Tylko w ten sposób czerpiąc z łaski Bożego Miłosierdzia można rozwiązać i pokonać te problemy. Pasterz Kościoła sosnowieckiego wyraził również niepokój, że pojawia się coraz więcej ataków na Kościół. „Codziennością są pomówienia, oszczerstwa i kłamstwa na temat misji Kościoła i życia osób duchownych. Ufni w Boże obietnice prosimy o pomoc i obronę dla całego Kościoła świętego” - powiedział Biskup Sosnowiecki.
W każdej parafii obraz i relikwie przebywają dobę. Głównym punktem nawiedzenia jest Msza św. celebrowana o godz. 19 przez bp. Grzegorza Kaszaka lub bp. Piotra Skuchę. „Prosząc Boga o miłosierdzie musimy wiedzieć, co czynimy, bo przecież i nam zdarza sie buntować przeciw Panu Bogu, wobec jego dobroci, miłości, życzliwości, wobec jego przykazań. A później sami popadamy w tarapaty, z własnej winy komplikujemy swoje życie i przychodzi cierpienie. Ale jest lekarstwo na ten stan rzeczy. Pan Jezus mówi do św. Faustyny «błagajcie o miłosierdzie, abym uleczył ten świat». I to wołanie zanosimy dzisiaj i podczas każdego wieczoru peregrynacji” - powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas peregrynacji w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi.
Podczas peregrynacji po modlitwie po Komunii św. proboszcz danej wspólnoty dokonuje zawsze aktu zawierzenia parafii Miłosierdziu Bożemu. Każda parafia przygotowuje swój program nawiedzenia - adorację, misteria, występy słowno-muzyczne. O północy odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez księży pochodzących z danej parafii lub, gdy ich nie ma, kapłanów wcześniej tam pracujących. Ważne jest także nocne czuwanie, gdyż dla wielu parafian - zwłaszcza pracujących - jest to jedyna sposobność uczestniczenia w peregrynacji. Przed zakończeniem peregrynacji około godz. 15 odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i następuje ucałowanie relikwii bł. Jana Pawła II. Ostatnim akordem uroczystości jest procesja do samochodu-kaplicy przed kościół i przejazd do następnej parafii.
Warto nadmienić, że w czasie peregrynacji wierni mogą wpisywać swoje zobowiązania, postanowienia i podziękowania do Jubileuszowej Księgi Peregrynacji, która wraz z obrazem i relikwiami towarzyszy nawiedzeniu każdej wspólnoty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję