Reklama

Światowy Dzień Młodzieży w Sosnowcu

W Niedzielę Palmową,1 kwietnia przeżywaliśmy także Diecezjalny Dzień Młodych. Uroczystość pod przewodnictwem ordynariusza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka rozpoczęła się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, a zakończyła w sosnowieckiej bazylice katedralnej

W pierwszej stacji diecezjalnej uroczystości przedstawiciele młodzieży wysłuchali świadectwa oraz wspomnień ze Światowego Dnia Młodzieży w Mediolanie. Potem ulicami miasta wyruszyła procesja z palmami do bazyliki katedralnej. Uroczysta Eucharystia Niedzieli Palmowej wprowadziła uczestników w przeżycia Liturgii Wielkiego Tygodnia poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania. Każdy uczestnik spotkania otrzymał Orędzie Benedykta XVI do młodych.

Wezwani do obecności

Reklama

Od samego początku, a więc od roku 1986 przyjęła się praktyka, że obok wielkich spotkań w wymiarze międzynarodowym, którym przewodniczy Ojciec Święty, odbywają się co roku - właśnie w Niedzielę Palmową - spotkania w wymiarze diecezjalnym. Inicjatywę tę podjął od samego początku istnienia także Kościół sosnowiecki. Od momentu powstania nowej diecezji młodzi gromadzą się w sosnowieckiej katedrze, by pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza przeżywać Najświętszą Liturgię oraz rozważać papieskie orędzie. Niedziela Palmowa została ustanowiona przez bł. papieża Jana Pawła II Światowym Dniem Młodzieży. Dlatego też dzień ten rokrocznie gromadzi wielu młodych Kościołów diecezjalnych. Tak było i tym razem. Mimo przenikliwego zimna młodzież nie zawiodła, czując się wezwana do obecności. Wszak podczas wjazdu Chrystusa do Jerozolimy wśród tych, którzy wołali: „Hosanna Synowi Dawida!” nie brakowało młodych. „Zbierzecie się w waszych Kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową: przeżywajcie z zaangażowaniem, w modlitwie, w uważnym słuchaniu i radosnym dzieleniu się te okazje do „stałej formacji”, dając wyraz waszej wierze żarliwej i pełnej oddania!” - nawoływał Jan Paweł II.

Łaska powrotu

W słowie Bożym Biskup Ordynariusz zaznaczył, że śmierć krzyżowa do dzisiejszych czasów należy do najokrutniejszych śmierci. Powoduje nie tylko straszliwy ból fizyczny, ale i duchowy. Kaznodzieja pochylił się nad ludźmi, którzy doprowadzili do ukrzyżowania Chrystusa i znaleźli się na Jego krzyżowej drodze, a zwłaszcza nad apostołami - św. Piotrem i Judaszem. „Pierwszy z nich zaparł się Jezusa. Słowa «nie znam tego Człowieka» wypowiedziane przez umiłowanego, zaufanego ucznia musiały bardzo boleć, dlatego bądźcie uważni na to, co mówicie. Słowo może bowiem bardziej zranić, niż miecz - przestrzegał bp Kaszak. Św. Piotr doznał jednak łaski, po zaparciu się Jezusa spojrzał w Jego oczy i zrozumiał jak wielką krzywdę wyrządził niewinnemu Człowiekowi. Zapłakał gorzko i to go uratowało. Judaszowi, który sprzedał swojego Mistrza za 30 srebrników nie była dana łaska spotkania ze Zbawicielem, nie spojrzał Mu w oczy, nie było go przy Jezusie. I taka jest różnica między tymi osobami” - kontynuował. (…) „Przyjdą może chwile, że się Chrystusa wyprzemy, popełnimy grzech, odejdziemy od Niego, jednak nasz ratunek jest w ponownym kontakcie, powrocie do Niego. Jeśli nie wrócisz, zginiesz jak Judasz” - przestrzegał Biskup sosnowiecki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję