Reklama

Z ufnością do nowego życia

Niedziela częstochowska 18/2002

To nie była wycieczka, to była pielgrzymka. Jej głównymi organizatorami byli państwo Elżbieta i Krzysztof Klimczykowie. To właśnie w Łagiewnikach w 1990 r. - jak zgodnie twierdzą - spotkali Pana Jezusa, to tam poczuli Jego dotknięcie i odkryli, co znaczy i do czego zobowiązuje godność dziecka Bożego. Odtąd niestrudzenie realizują wyjazdy do krakowskich Łagiewnik, poszerzając krąg rodziny, przyjaciół, znajomych i wszystkich chętnych. Wyjazd nastąpił 7 kwietnia o godz. 7.00 spod redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Zaledwie ruszyły autokary, a już ks. Adam Hrabia i ks. Roman Rataj rozpoczęli modlitwy. Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego stały się pomostem, przybliżającym nas z każdym przebytym kilometrem do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Krótka podróż w czasie i przestrzeni, ale bardzo ważna w sferze ducha. Ten drugi aspekt miał olbrzymie znaczenie, bo przecież każdy wiózł jakąś intencję: prośby, dziękczynienia, przeprosiny, zadośćuczynienia za swoje grzechy i upadki. Każdy jechał z nadzieją zawierającą się w trzech słowach: "Jezu, ufam Tobie". Po niespełna trzech godzinach znaleźliśmy się w tłumie pielgrzymów z całej Polski i świata. Ulica Siostry Faustyny w krakowskich Łagiewnikach falowała jak łany zbóż. Pielgrzymi, mimo tłoku, w skupieniu wypełniali plac przed sanktuarium.

Msze święte odprawiane były od wczesnych godzin porannych. Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Szymecki z Białegostoku. Wraz z nim koncelebrowało 76 kapłanów. Arcybiskup w wygłoszonej homilii szczególnie uobecnił postać Ojca Świętego Jana Pawła II. Podkreślił rolę, jaką Papież odegrał w realizacji tego, co zamierzył Pan Jezus, objawiając swą wolę skromnej i niepozornej s. Faustynie.

Pan Bóg swoje plany zawsze doprowadza do końca i tak oto uczestniczyliśmy w tym wielkim święcie Miłosierdzia Bożego, ustanowionym w I niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim. Skoro Pan Jezus zmartwychwstał, to chciał, żebyśmy i my współcześni mogli Go spotkać w drodze do Emaus. Chciał przyjść do naszych domów, mimo zamkniętych drzwi. Ukoić, wyzwolić od lęków, napełnić wiarą i ufnością. Darować winy i kary, natchnąć do nowego życia i wypłynięcia na głębię, stosownie do naszych uzdolnień i możliwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję