Reklama

Uśmiechnięta twarz Kościoła

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się tydzień ewangelizacyjny. W kościołach, na uczelniach i na warszawskich ulicach gęsto się zrobi od modlitw, koncertów, świadectw, marszów, a nawet chrześcijańskich happeningów

Od 15 do 22 kwietnia Warszawa będzie miejscem wielu akcji ewangelizacyjnych. - To będzie pewnego rodzaju manifestacja wiary, zauważalna obecność Kościoła w przestrzeni publicznej - tłumaczy Marzena Mikosz ze wspólnoty Woda Życia. Ewangelizacja rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia podczas diecezjalnych uroczystości w Parku Moczydło przed figurą Jezusa Miłosiernego. - Choć nie będziemy organizować żadnych wielkich „fajerwerków”, to jednak postaramy się, by było nas widać w przestrzeni publicznej naszego miasta. Wyjdziemy na ulice, by pokazać radość wiary - tłumaczy diakon Bogdan Sadowski, rzecznik prasowy projektu ewangelizacyjnego Misja Warszawy.
Misja Warszawy jest nową i bardzo młodą inicjatywą. - Zaplanowany tydzień ewangelizacyjny będzie zarówno naszą generalną próbą, ale także pewnego rodzaju sondą i sprawdzianem tego, w jaki sposób powinniśmy realizować tego typu przedsięwzięcia. Wciąż szukamy sposobów, form przekazu i - co najważniejsze - języka, którym powinni posługiwać się świeccy ewangelizatorzy - tłumaczy dk. Sadowski. Jest to więc misja na próbę. - Jesteśmy przyzwyczajeni do działalności: od zrywu, do zrywu. Lubimy spektakularne akcje, ale wciąż nie potrafimy wdrożyć projektu, który opierałby się na systematycznej pracy zarówno w całym Kościele warszawskim, jak i w jego poszczególnych parafiach - dodaje Marzena Mikosz.

Wspólnota szczęśliwych

Tydzień ewangelizacyjny będzie się odbywał na dwóch płaszczyznach - centralnej i parafialnej. I choć np. w Marszu Gwiaździstym będzie zaangażowanych wiele wspólnot i parafii z obydwu warszawskich diecezji, to podczas tygodnia zaplanowanych jest również wiele lokalnych inicjatyw ewangelizacyjnych - od transmisji katechez przez Internet, wieczorów uwielbienia, przez spotkania biblijne, krucjaty modlitewne za niewierzących, aż po sąsiedzkie spotkania ewangelizacyjne. W mniejszych miastach i miejscowościach przewidziano zaś bardziej tradycyjne formy ewangelizacji, jak np. przyozdobienie i modlitwa wokół przydrożnych kapliczek oraz ewangelizacja na przykościelnych placach. - Doświadczenie ewangelizatorów ze wspólnot pokazuje, że nie da się czegoś zaplanować odgórnie dla całej archidiecezji. Każda parafia ma swoją odmienną specyfikę - podkreśla Marzena Mikosz.
W Warszawie największą inicjatywą i zapewne najbardziej widowiskową będzie Marsz Gwiaździsty, w którym wierni wyruszą z różnych punktów stolicy, by spotkać się na pl. Zamkowym. Przed kościołem akademickim św. Anny zostanie ustawiona scena, przed którą będzie można posłuchać m.in. chrześcijańskiej muzyki, widowisk ewangelizacyjnych oraz świadectwa wiary. Członkowie wspólnot będą rozmawiać z przechodniami i wręczać im ulotki z zaproszeniami do kościoła. - Dzięki temu chcemy pokazać, że Kościół nie jest tylko bardzo poważną instytucją, ale również wspólnotą radosnych i szczęśliwych ludzi. W tych dniach chcemy ukazać uśmiechniętą twarz Kościoła - podkreśla dk. Sadowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję