Reklama

Badacz całunu w Warszawie

Całun Turyński to najdokładniej przebadany lniany materiał na świecie. W ekskluzywnym gronie naukowców, którzy jako pierwsi analizowali wizerunek zachowany na płótnie, był Barrie Schwortz. Badacz ten w najbliższych dniach będzie się dzielił swoją wiedzą na spotkaniach w stolicy

Schwortz należy do największych znawców całunu na świecie. To, do jakich wniosków doszedł, diametralnie zmieniło jego życie. A wszystko zaczęło się 36 lat temu.
Był rok 1976. Młodego człowieka zajmującego się m.in. fotografią naukową odwiedził znajomy i złożył mu propozycję dołączenia się grupy badaczy amerykańskich przygotowujących się do pierwszego w dziejach profesjonalnego badania Całunu Turyńskiego. - To jest pewnie jakieś malowidło. Fotograf nie jest wam potrzebny - skwitował Barrie Schwortz. A zaraz potem przypomniał znajomemu, że jest Żydem i hipisem, a nie chrześcijaninem, w związku z czym nie ma emocjonalnego stosunku do całunu. - I właśnie na takich osobach nam zależy. Żadne egzaltacje nie są potrzebne, bo to ekspedycja naukowa - odpowiedział gość i podkreślił: - Wśród naukowców, z którymi będziesz współpracował, są żydzi i ateiści oraz katolicy i protestanci. Niemniej każdy z nich swoim dorobkiem naukowym gwarantuje, że na całun będzie patrzył wyłącznie jak na obiekt archeologiczny. I w taki sposób będzie go badał, aby zabrać jak najwięcej informacji do późniejszych naukowych analiz.
Takie postawienie sprawy przekonało Schwortz’a. Kolejne miesiące spędził na żmudnych przygotowaniach. To samo robili naukowcy pracujący wcześniej w najsłynniejszych amerykańskich laboratoriach, m.in. w NASA i Los Alamos.

Całun w ultrafiolecie

Reklama

Przygotowania zajęły dwa lata. W 1978 r. Barrie Schwortz robił pierwsze w historii profesjonalne zdjęcia całunowi. Razem z innymi prześwietlał materiał z wizerunkiem w ultrafiolecie i promieniami Roentgena.
W gronie fizyków, chemików, biologów i naukowców innych specjalności, rola fotografa była nie do przecenienia. Całun Turyński można bowiem opisać jako negatyw zdjęcia i to na dodatek trójwymiarowy. Szkopuł w tym, że w przeszłości nie znano takich technik obrazowania. Gdyby więc był to jakiś malunek czy rodzaj obrazu wykonany np. zapomnianą techniką - jak przypuszczało wielu sceptyków - to łatwo można byłoby zauważyć wszelkie niedoróbki, poprawki czy kolejne pociągnięcia pędzlem. Z kolei analiza komputerowa bez trudu ujawniłaby nawet najmniejsze różnice np. w wysokości czy szerokości pomiędzy przodem a tyłem postaci widniejącej na całunie.
Grupa STRUP (Shroud of Turin Research Project) była znakomicie przygotowana do badania lnianego płótna o wymiarach 437 cm na 113 cm. - Wiedzieliśmy dokładnie, co chcemy zbadać i jak to możemy zrobić, aby nie uszkodzić obiektu. Jednocześnie chcieliśmy zbadać obiekt w najszerszym możliwym zakresie - opowiadali naukowcy.
Plan był napięty. Kiedy rozpoczęli swoją pracę, to przez siedem dni nie odchodzili od całunu. Schwortz w ciągu tygodnia spędził nad „obiektem archeologicznym” 100 godz. Dłużej całunu nie odstępowali tylko kierownicy projektu. Najważniejsze było jednak ciągle przed nimi. Zebrane próbki i zdjęcia trzeba było przebadać. Analiza ta zajęła naukowcom lata.

Wizerunek Ukrzyżowanego

13 maja 1981 r. wyniki badania miał poznać Jan Paweł II. Tego dnia szef ekspedycji dr John Jackson siedział w pierwszym rzędzie na Placu Świętego Piotra. Do spotkania z Ojcem Świętym jednak nie doszło. Ale i tak naukowiec zapamiętał tamten dzień na całe życie. - Usłyszałem, jak na placu padły strzały - opowiadał później. - Kiedy Papieża zawieziono do kliniki, ludzie zaczęli kłaść na papieskim krześle przyniesione dla Ojca Świętego podarunki. Ja położyłem tam raport z badania całunu.
W dokumencie tym autorzy stwierdzali ponad wszelką wątpliwość, że całun jest odbiciem rzeczywistej postaci. Można o niej z całą pewnością powiedzieć, że przed śmiercią była biczowana i ukrzyżowana. Na płótnie znaleziono też miejsce wskazujące na przebicie boku między 5 a 6 żebrem. Z kolei 4 palce widniejące na całunie potwierdzają przebicie gwoździem nadgarstka, co powoduje uszkodzenie nerwu i samoczynne zgięcie kciuka. Takiej wiedzy nie mógł mieć żaden artysta malarz. Wątpliwe, aby mieli ją rzymscy lub żydowscy medycy.
Biolodzy, którzy pobrali próbki z powierzchni płótna, znaleźli pyłki roślin z Palestyny. A także z Azji Mniejszej i Francji - a więc dokładnie z tych miejsc, w których całun był przechowywany. Analizy chemiczne potwierdziły, że czerwone ślady na płótnie to zaschnięta krew. Inne części obrazu nie zostały wykonane ani za pomocą farb, ani przy wykorzystaniu naturalnych pigmentów.
Barrie Schwortz doszedł do wniosku, że to, co widać na całunie, nie powstało również w wyniku wypalania ani na skutek żadnej innej znanej mu techniki obrazowania. Fotograf nie znalazł też żadnych śladów wskazujących, iż ciało zawinięte w płótno zostało później z niego wyciągnięte przez osoby trzecie.
Po trzech latach analiz najważniejsze pytanie - jak powstał wizerunek na płótnie - nadal pozostawało bez odpowiedzi.

Skąd jasna krew?

Schwortz’a nurtowała jeszcze jedna sprawa. - Nie dawało mu spokoju, że krew na całunie jest jasnoczerwona, podczas gdy powinna być ciemna - mówi „Niedzieli” Monika Kamińska, która spotkała się z naukowcem rok temu. Wątpliwości rozwiali hematolodzy. Wyjaśnili, że osoba poddana ekstremalnemu wysiłkowi oraz okaleczona ma we krwi więcej bilirubiny. Dlatego jej krew nie ciemnieje. - Barrie powiedział mi, że dla niego był to ostateczny dowód, że w całun owinięto ciało Jezusa - mówi Kamińska.
Od tamtej pory życie Schwortz’a zmieniło się. W 1996 r. założył on serwis internetowy poświęcony propagowaniu wiedzy o całunie www.shroud.com. Trzy lata temu powołał zaś do życia organizację non profit, której podarował wszelkie prawa do swoich materiałów i zdjęć zrobionych w trakcie badania przeprowadzonego w 1978 r.
W wywiadach Schwortz nie ukrywał, że zasadniczym motywem jego działania była przemiana, jaka się w nim dokonała na skutek odkrytej wiedzy. Ale do propagowania informacji o całunie skłoniła go też postawa części mediów. Badacz zauważył, że największe media chętnie eksponowały informacje kwestionujące prawdziwość całunu. Prawie całkowicie zaś pomijały dowody potwierdzające tajemnicę wiary zawartą w materiale spoczywającym w turyńskiej katedrze.
Dlatego na założonej przez niego stronie można znaleźć najnowsze informacje z kolejnych badań całunu. M.in. wyjaśnione są wyniki próby węglowej, po której ogłoszono, że całun powstał w średniowieczu. Tymczasem dokłada analiza wykazała, że do badania tego wzięto nić z naprawianego fragmentu płótna.
Można też przeczytać o ustaleniach Włoskiej Narodowej Agencji ds. nowych technologii, energii i środowiska. W ubiegłym roku - po 5-letnich badaniach - naukowcy ENEA ogłosili, że nie jest znane, jaki proces mógł doprowadzić do powstania koloru, który nosi całun i wizerunek na nim utrwalony. Włosi postawili też hipotezę, że potrzebna byłaby do tego ogromna energia. Rzecz w tym, że promieniowania takiego nie jest w stanie wytworzyć żadne współczesne urządzenie. Więcej niż pewne jest, że takich maszyn nie było na początku naszej ery czy też w średniowieczu.
Kościół katolicki - podobnie jak inne związki i kościoły chrześcijańskie - osąd w sprawie całunu pozostawia wiernym. Jan Paweł II, który zapoznał się z raportem STRUP, a w 1998 r. odwiedził katedrę turyńską, powiedział, że całun jest „wyzwaniem dla ludzkiego rozumu”. Kolejne badania tylko potwierdziły papieską ocenę. Jak również to, że z „obiektu archeologicznego” naukowcy wyczytują tylko to, co i tak można przeczytać w Piśmie Świętym. Przeciwnych Tajemnicy Zbawienia hipotez nie udało się potwierdzić.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: współpracowniczka Nawalnego skazana na 1,5 roku ograniczenia wolności

2021-08-03 12:31

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Na 1,5 roku ograniczenia wolności skazał we wtorek sąd w Moskwie Lubow Sobol, współpracowniczkę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Była ona oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych podczas demonstracji w Moskwie w styczniu br.

Zgodnie z decyzją sądu Sobol nie może opuszczać domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, uczestniczyć w demonstracjach ani wyjeżdżać poza rejon zamieszkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję