Reklama

Rektor KUL: wyzwaniem na najbliższe lata jest uzyskanie statusu uczelni badawczej

Katolicki Uniwersytet Lubelski od ponad stu lat zajmuje znaczącą pozycję w polskiej nauce i kulturze. - Musimy to miejsce potwierdzać każdego dnia poprzez jakość badań naukowych i kształcenia.

[ TEMATY ]

KUL

KUL

Naszym wyzwaniem na najbliższe lata jest uzyskanie statusu uczelni badawczej – w rocznicę powstania uczelni mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Uniwersytet świętuje rocznicę swego powstania 8 grudnia. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody miały ograniczony charakter. Ich głównym punktem była Msza święta w Kościele Akademickim oraz dedykowany patronowi uniwersytetu, św. Janowi Pawłowi II, koncert „Orędownik Miłosierdzia” w wykonaniu Chóru KUL. Kolegium rektorskie przekazało również urodzinowy tort oraz upominki do Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. W okolicznościowym liście dyrektor Domu Dziecka Ewa Głowacka złożyła społeczności KUL życzenia. – Jubileusz jest właściwym momentem, aby złożyć wyrazy szacunku tym, którzy uczą kolejne pokolenia poszanowania tradycji z wymaganiami, jakie stawiać będzie przed nimi współczesność.

Rocznica to dobra okazja, by postawić także pytanie o przyszłość najstarszego uniwersytetu katolickiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreśla, że KUL to znaczące miejsce na mapie polskiej nauki i kultury. - Mamy potencjał, by być ośrodkiem opiniotwórczym nie tylko w skali kraju, stąd nasza obecność także w mediach zagranicznych – dodaje.

KUL

W kontekście badań naukowych ks. prof. Kalinowski zwraca uwagę na zapisany w strategii rozwoju uniwersytetu cel, jakim jest uzyskanie statusu uczelni badawczej. Mamy ambicje znaleźć się w gronie najlepszych uczelni w Polsce – deklaruje rektor – choć oczywiście zdajemy sobie z ogromu pracy, jaką musimy wykonać, aby go osiągnąć.

Uniwersytet nie może zapominać również o ofercie dla przyszłych studentów. W poprzednim roku akademickim KUL rozpoczął kształcenie na pielęgniarstwie, które jest pierwszym kierunkiem z obszaru nauk o zdrowiu. W planach jest powstanie kolejnych, trwają prace nad uruchomieniem położnictwa.

Reklama

Ks. prof. Kalinowski podkreśla, że KUL swoim studentom daje nie tylko kompetencje zawodowe, ale także oferuje spotkanie ze światem chrześcijańskich wartości. Uniwersytet służy nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale jest także miejscem zetknięcia z Panem Bogiem dzięki świadectwu spotkanych tu osób oraz za pośrednictwem prężnie działającego duszpasterstwa akademickiego. Rektor KUL podkreśla, że działalność uniwersytetu nie byłaby możliwa bez pomocy wielu ludzi dobrej woli. - Nasi przyjaciele w Polsce i na całym świecie zasługują na słowa ogromnej wdzięczności. Wyrażamy ją poprzez modlitwę w ich intencjach – mówi ks. prof. Kalinowski.

Uniwersytet Lubelski (taką nazwę nosił do 1928 roku) rozpoczął działalność 8 grudnia 1918, jako jedna z pierwszych instytucji w odrodzonej Rzeczypospolitej. Studia rozpoczęło 399 studentów na czterech wydziałach, z których dwa (teologiczny oraz prawa kanonicznego i nauk moralnych) były przeznaczone dla osób duchownych, a dwa kolejne (prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych) dla osób świeckich. Nie zaprzestał działalności podczas okupacji niemieckiej prowadząc tajne nauczanie, a po wkroczeniu wojsk radzieckich był pierwszym uniwersytetem w Polsce, który rozpoczął działalność. W okresie PRL był nazywany „oazą wolności”, był jedynym uniwersytetem, gdzie prowadzono badania naukowe wolne od nacisku ideologii marksistowskiej oraz gdzie swoje miejsce znajdowali wykładowcy i studenci usunięci za antykomunistyczne poglądy i działalność z innych uczelni. Od 2005 roku Uniwersytet nosi imię swego najwybitniejszego profesora Jana Pawła II.

Absolwentem KUL był kard. Stefan Wyszyński, a wykładowcami m.in. Jan Parandowski, Wiesław Chrzanowski czy Stefan Świeżawski. Przez ponad wiek wykształcił blisko 120 tysięcy absolwentów, którzy zgodnie z dewizą uniwersytetu służą Deo et Patriae (Bogu i Polsce) w życiu społecznym, politycznym czy ekonomicznym, a także pełniąc odpowiedzialne funkcje w Kościele. Dziś na jego 7 wydziałach kształci się blisko 10,5 tysiąca studentów i doktorantów. Katolicki Uniwersytet Lubelski od ponad stu lat zajmuje znaczącą pozycję w polskiej nauce i kulturze. - Musimy to miejsce potwierdzać każdego dnia poprzez jakość badań naukowych i kształcenia.

Naszym wyzwaniem na najbliższe lata jest uzyskanie statusu uczelni badawczej – w rocznicę powstania uczelni mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Uniwersytet świętuje rocznicę swego powstania 8 grudnia. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody miały ograniczony charakter. Ich głównym punktem była Msza święta w Kościele Akademickim oraz dedykowany patronowi uniwersytetu, św. Janowi Pawłowi II, koncert „Orędownik Miłosierdzia” w wykonaniu Chóru KUL. Kolegium rektorskie przekazało

również urodzinowy tort oraz upominki do Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. W okolicznościowym liście dyrektor Domu Dziecka Ewa Głowacka złożyła społeczności KUL życzenia. – Jubileusz jest właściwym momentem, aby złożyć wyrazy szacunku tym, którzy uczą kolejne pokolenia poszanowania tradycji z wymaganiami, jakie stawiać będzie przed nimi współczesność.

2020-12-08 16:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL ufunduje stypendia dla uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

KUL

stypendium

Roman Czyrka

Katolicki Uniwersytet Lubelski i Fundacja Jana Pawła II w Polsce wspólnie ufundują osiem stypendiów dla uchodźców. - W tej chwili jeszcze nie wiemy skąd będą pochodzić nasi goście, ale zgłaszamy swoją gotowość pomocy - poinformowała Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Jaskuła przypomina, że kwestie dotyczące miejsca pochodzenia uchodźców powinny być ustalone oficjalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale uczelnia już teraz zgłasza swoją gotowość pomocy. - Chcemy ich wspierać i w miarę naszych możliwości otoczyć opieką - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję