Reklama

Kościół

Mozambik: papież podarował 100 tys. euro na pomoc dla przesiedleńców

Papież Franciszek podarował 100 tys. euro na pomoc dla przesiedleńców w prowincji Cabo Delgado w północnym Mozambiku. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę dwóch ośrodków zdrowia dla ludzi uciekających przed atakami dżihadystów.

Ordynariusz tamtejszej diecezji Pemba bp Luiz Fernando Lisboa nazwał dar papieża „gestem duszpasterskiego miłosierdzia”. Dodał, że Franciszek często je wykonuje w obliczu skomplikowanych sytuacji w różnych częściach świata.

Ośrodki powstaną w Chiúre, najludniejszym dystrykcie Cabo Delgado, oraz w Montepuez na południowym wschodzie prowincji, z dala od ataków rebeliantów, dokąd przesiedleńcy próbują się dostać, uznając to miejsce za bezpieczne. Opieka zdrowotna jest jedną z głównych potrzeb uciekinierów, z których połowę stanowią dzieci.

Oba ośrodki, których budowa wkrótce się rozpocznie, otrzymają imię papieża Franciszka. Ich otwarcie przewiduje się już za dwa, trzy miesiące.

Podziel się cytatem

Ordynariusz Pemby uważa, że wsparcie ze strony papieża może wpłynąć na to, że dotrze więcej darowizn do Cabo Delgado, gdzie – ze względu na skalę kryzysu – brakuje pomocy humanitarnej. Ograniczył ją na przykład Światowy Program Żywnościowy, co spowodowane było niewystarczającym dofinansowaniem jego działalności. – Gdyby wojna skończyła się dzisiaj, potrzebowalibyśmy kilku lat na odbudowę – wskazał hierarcha.

Reklama

Przypomniał, że Franciszek nie od dziś interesuje się sytuacją w Cabo Delgado – o panującym tam kryzysie humanitarnym mówił w tegorocznym orędziu wielkanocnym. Swą solidarność wyraził też w sierpniu, rozmawiając telefonicznie z bp. Lisboą. Na polecenie Ojca Świętego wyruszyła pierwsza pomoc humanitarna dla uchodźców, organizowana przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Bilans zbrojnej przemocy w Cabo Delgado to około 2 tys. zabitych i 500 tys. przesiedleńców, bez dachu nad głową i żywności, którzy gromadzą się przede wszystkim w stolicy prowincji, Pembie.

Podziel się cytatem

Od trzech lat region ten, bogaty w gaz naturalny, jest atakowany przez rebeliantów. Do niektórych ataków od 2019 roku przyznają się dżihadyści powiązani z Państwem Islamskiego. Dążą oni do przejęcia władzy w regionie i utworzenia niezależnego państwa.

2020-12-08 17:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech USA i Iran zaniechają eskalacji napięcia

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wobec wzrostu napięcia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi, a które stanowią ryzyko wystawienia na ciężką próbę powolnego procesu odbudowy Iraku, jak też tworzenia podstaw do konfliktu na szerszą skalę, któremu wszyscy chcielibyśmy zażegnać.

Ponawiam zatem mój apel, aby wszystkie zainteresowane strony zaniechały eskalacji napięcia i podtrzymywały „zapaloną pochodnię dialogu i samokontroli”, z pełnym poszanowaniem prawodawstwa międzynarodowego - powiedział Franciszek przyjmując na audiencji w Watykanie ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. W kontekście swoich zagranicznych podróży apostolskich w 2019 r. do krajów Ameryki Łacińskiej, Europy i Azji papież dokonał analizy najważniejszych problemów naszych czasów. Tradycyjnie Ojciec Święty przyjmuje dyplomatów celem złożenia życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

CZYTAJ DALEJ

Frombork: Kongres 108 błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

2022-12-09 12:10

[ TEMATY ]

kongres

Materiał prasowy

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbędzie się Kongres 108. błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Jest to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkają się w historycznych budynkach we Zespołu Katedralnego we Fromborku.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję