Reklama

Kościół

Watykan: papież odprawi Mszę św. w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe

W uroczystość Matki Bożej z Guadalupe w sobotę 12 grudnia Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie. Poprzedzi ją odmówienie Różańca. W czasie liturgii będą śpiewały chóry mieszczących się w Rzymie Pobożnych Kolegiów Papieskich – Latynoamerykańskiego i Brazylijskiego w towarzystwie Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Matka Boża z Guadalupe

Grzegorz Gałązka

„Mimo tego wszystkiego, co przeżywamy obecnie z powodu pandemii, jesteśmy bardzo wzruszeni, że Ojciec Święty zechciał okazać swe przywiązanie do tego kontynentu, składając hołd Patronce Meksyku i całej Ameryki Łacińskiej” – powiedział latynoskiej agencji katolickiej ACI Prensa Julio César Caballero Moreno, nowy (od 3 lipca br.) szef biura Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (CAL). Zwrócił przy tym uwagę na „gotowość Ojca Świętego, aby przez Panią z Guadalupe zbliżyć się do tej części świata, ofiarowując Jej to wszystko, czego doświadczamy w tej trudnej sytuacji i okazując swe towarzyszenie i bliskość kontynentowi”. Po raz kolejny potwierdzi to ta właśnie Msza św., odprawiana w tym dniu – dodał rozmówca agencji.

Znaczenie święta Maryi Guadalupańskiej podkreśla także fakt, iż tej tradycyjnej już liturgii nie odwołano nawet z powodu pandemii i jest to „konkretny gest Ojca Świętego, aby nie przestawać składać Jej hołdu, świadczący o tym, że nosi on w swym umyśle i sercu kontynent nadziei” – mówił dalej J. C. Caballero Moreno, były ambasador Boliwii przy Stolicy Apostolskiej. Wskazał, że podczas Mszy św., sprawowanej w święto Patronki Meksyku, Ameryki Łacińskiej i Filipin, będą polecane Jej wstawiennictwu „te trudne chwile pandemii, które przeżywa obecnie lud Boży”.

Reklama

W tym roku, ze względu na Covid-19, aby zmniejszyć ryzyko nowych zakażeń we Włoszech, nie odbędzie się tradycyjna uroczystość z licznym udziałem wiernych, będą jedynie dyplomaci z krajów latynoskich, akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, seminarzyści i kapłani z tego kontynentu, studiujący w Rzymie i kapelani mieszkającej w Wiecznym Mieście wspólnoty latynoskiej.

Podziel się cytatem

„Uroczystość Matki Bożej z Guadalupe będzie szczególną chwilą modlitwy wspólnotowej u stóp «Czarnulki» [pieszczotliwe ludowe określenie Patronki Meksyku – KAI] za nasze ludy i narody” – powiedział dyrektor biura CAL.

12 grudnia ub.r. Franciszek przypomniał, że „Maryja jest naszą Matką, naszych narodów, jest Matką nas wszystkich i Matką Kościoła, ale jest także figurą Kościoła oraz jest matką naszych serc i dusz”. A w tym samym dniu rok wcześniej wyjaśnił, że „w szkole Maryi uczymy się bycia w drodze, aby dojść tam, gdzie mamy być: stanąć pośród tylu istnień, które zaginęły lub którym skradziono nadzieję”.

Reklama

Papież odwiedził osobiście bazylikę w Guadalupe 13 lutego 2016 – modlił się wówczas w milczeniu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej i odprawił Mszę św. polową. W kazaniu zwrócił uwagę, że „tak jak ukazała się Ona małemu Juanito [Jankowi – św. Juanowi Diego, któremu objawiła się Maryja w 1531], tak samo ukazuje się nam wszystkim, szczególnie tym, którzy tak jak on uważają, że nic nie znaczą”.

Franciszek zauważył, że Maryja „mówi nam, że ma «zaszczyt» być naszą matką, a to daje nam pewność, że łzy cierpiących nie są daremne, ale są milczącą modlitwą, wznoszącą się do nieba i że w Maryi zawsze znajduje się dla nich miejsce w Jej płaszczu”. „W Niej i z Nią Bóg staje się bratem i towarzyszem w drodze, niesie razem z nami nasze krzyże, aby nie przygniotły nas nasze bóle” – powiedział prawie 5 lat temu Ojciec Święty w sanktuarium.

Wezwał również wtedy wiernych do bycia „ambasadorami” Pani z Guadalupe. Przywołał Jej słowa, skierowane do Juana Diego: „Czyż to nie ja jestem twoją matką? Czyż nie jestem tutaj? Nie daj się pokonać swym bólom, smutkom – mówi nam Maryja.

Podziel się cytatem

I dziś ponownie posyła nas, jak Juanito i znów mówi nam: bądź moim ambasadorem, moim wysłannikiem, aby budować wiele nowych sanktuariów, towarzyszyć nowym istnieniom ludzkim, pocieszać wielu płaczących” – tłumaczył Franciszek. Wyjaśnił, że Jej ambasadorem jest się wtedy, gdy daje się jeść głodnemu, pić spragnionemu, miejsce potrzebującemu, gdy ubiera się nagiego i odwiedza się chorego.

2020-12-08 20:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję