Reklama

Stulecie początków budowy grębowskiej świątyni

W niedzielę 22 kwietnia parafia św. Wojciecha w Grębowie przeżywać będzie jubileusz stulecia wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obecnego kościoła. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 17/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1604 r. biskup krakowski Bernard Maciejewski erygował parafię w Grębowie, mianując pierwszym proboszczem ks. Jana Potocznego, który rozpoczął budowę kościoła. Kościół został poświęcony w roku 1636, zaś spłonął w 1770. Po nim wybudowano drugi drewniany, który służył parafii do rozpoczęcia budowy obecnego kościoła (1912). Obecny kościół budował ks. Józef Kasprzycki, poświęcił świątynię w 1922 r. bp. Fischer z Przemyśla.

Opisać miejsce

Świątynia grębowska, to trzynawowy kościół neogotycki, posiadający dwa przedsionki. Do kościoła przylega wieża zakończona dachem dwuspadowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. Dwa boczne ołtarze, budowane w tym samym czasie, w jednym obraz św. Wojciecha, w drugim św. Andrzeja Boboli. Ołtarz w bocznej nawie, najprawdopodobniej z XVII wieku, w stylu barokowym z obrazami Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Franciszka z Asyżu. Organy 22-głosowe pochodzą z 1953 r. W latach 1991-92 kościół został gruntownie odrestaurowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dar na stulecie

28 marca na wieży kościoła zamontowany został nowy zegar. Jego wykonanie i montaż zrealizowany został z dotacji konserwatorskiej udzielonej przez Urząd Gminy Grębów i starostwo powiatowe w Tarnobrzegu. Poprzedni zegar od ponad 50 lat był niesprawny, gdyż po wojnie został okradziony z mechanizmu zegarowego. Okazją do zakupu nowego zegara były zbliżające się obchody 100-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Grębowie. - Zegar to wspólny prezent od tarnobrzeskiego starosty i naszej gminy - mówi Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - Kosztował 15 tys. zł. Zakup mechanizmu sfinansowaliśmy po połowie. Zegar wykonała i zamontowała firma RDUCH z Czernicy, ma on prawie 2 m średnicy i jest dwa razy szerszy od starego. Nowy zegar posiada podświetlenie diodowe LED, tarcza wykonana jest z aluminium. Zegar samoczynnie łączy się przez satelitę z zegarem atomowym w Frankfurcie i aktualizuje czas. Samoczynnie przechodzi też z czasu zimowego na letni, sygnalizuje wybiciem pełne godziny i połówki. Zegar dzwoni tylko w godzinach od 6 do 22 tak, by nie zakłócać ciszy nocnej.

Reklama

Z historii tej ziemi

Ziemie, na których leży Grębów, już za Mieszka I wchodziły w skład państwa polskiego. Kazimierz Wielki uczynił z Grębowa osadę łowiecko-bartniczą. Pierwszą wzmiankę o wsi zawiera przywilej z roku 1375, wymieniający 4 kmieci zobowiązanych do oddawania danin Dzierżce z Wielowsi. Lustracja z roku 1569 podaje, że Walek Kozieja z Grębowa okazał przywilej Władysława Łokietka z roku 1329 na młyn w Grębowie, co dowodzi istnienia osady. Według Jana Długosza Grębów był w ¾ własnością króla, a w pozostałej części należał do Tarnowskich z Wielowsi. Z chwilą utworzenia parafii, ok. 1515 r., powstała trzecia część wsi, tzw. plebańska.
Nazwa Grębów pochodzi od „grębie” czy „grądzie”, co oznaczało wzniesienie wśród moczarów i bagien. I właśnie na takim wzniesieniu zamieszkali ludzie, którzy przywędrowali w te strony prawdopodobnie z Mazowsza lub może nawet ze wschodniej części Wielkopolski. Przybysze zapuszczali się w bagienną puszczę i znalazłszy wzniesienie - osadzali się.
W tych czasach Grębów należał do parafii Trześń archidiakonatu sandomierskiego diecezji krakowskiej. Z uwagi na znaczną odległość oraz ze względu na moczary i bagna za zgodą proboszcza w 1515 r. zbudowano kaplicę pod wezwaniem św. Wojciecha, do której dojeżdżał ksiądz z Trześni. Bp Bernard Maciejewski zbudował w 1604 r. kościół, w ten sposób tworząc parafię w Grębowie. Pierwszym proboszczem był ksiądz Joannes Potoczny (1604-1636). Po 160 latach na skutek pożaru spalił się pierwszy kościółek. Następny stanął w 1770 r. również drewniany. Za księdza proboszcza Józefa Kasprzyckiego w 1912 r. rozpoczęto budowę kościoła murowanego, a po jego ukończeniu rozebrano drewniany w 1921 r. Neogotycka, ceglana świątynia, połączona z wysoką, pięciokondygnacyjną wieżą, góruje nad zabudową osady.
Grębów chociaż był wsią, miał duży rynek obudowany dookoła: kościół, plebania, organistówka, szkoła, budynek urzędu gminnego i szereg domów żydowskich. Typ rynku grębowskiego to tzw. ulicówka. Z rynku, tak jak dziś, wychodziło pięć ulic: do Rozwadowa, do dworu Dolańskich, do Wydrzy, do Tarnobrzegu i Sandomierza. Na środku rynku w XIX wieku Feliks Dolański wybudował budynek, który miejscowa ludność zwała ratuszem. Mieściła się w nim największa karczma „Propinacya” w powiecie i kilka sklepów żydowskich. W 1918 r. dla uczczenia odzyskanej niepodległości Seweryn Dolański usunął z tego domu wszystkich użytkowników. Zrobił w nim dużą salę teatralną ze sceną i dwoma małymi pokojami na ewentualne posiedzenia i przekazał budynek parafii grębowskiej. W „Katolickim Domu Ludowym” miejscowi księża mieli prowadzić świetlicową pracę kulturalną.
W listopadzie 1929 r. zostały sprowadzone Siostry Służebniczki z Dębicy do pełnienia służby religijnej w kościele i utrzymania porządku w nim. Siostry Służebniczki prowadziły ochronkę, leczyły chorych, zajmowały się przygotowaniem do życia młodych dziewcząt.

Twórcy i kontynuatorzy

Mieszkańców Grębowa nazywano różnie: Grębowiaki, Borowce, Lisowiaki, Lasowiacy, Mazury albo też: Posaniacy, Borowiacy. Ludność jest biedna, musi dorabiać pracą najemną, albo wyjeżdżać na sezonowe roboty do obcych krajów. Lud tutejszy nie jest leniwy. Za granicą wyróżnia się pracowitością i zapobiegliwością. Wioski znad Wisły i Sanu dostarczają doskonałych flisaków. Ostatnimi flisakami w Grębowie byli: Michał Dąbek, Franciszek Stadnik, zwany Kulawy, i Jan Dul, zwany Zapławny.
Od 1888 r. jako pierwsze w powiecie tarnobrzeskim działa tutaj Kółko Rolnicze, założone przez dziedzica Henryka Dolańskiego. W 10 lat później powstaje następne Kółko Rolnicze w Grębowie na Piasku, założone przez samych chłopów. Za staraniem ks. Józefa Kasprzyckiego równocześnie z powstaniem Kółka Rolniczego została założona Ochotnicza Straż Pożarna. Dziedzic Grębowa własnym kosztem umundurował 16 strażaków. Naczelnikiem został miejscowy poczmistrz Leopold Protung. Istnienie poczty w Grębowie datuje się od 1875 r., zaś służby listonosza wiejskiego od 1914 r. W 1923 r. Grębów otrzymał pierwszy telefon, przeprowadzony od stacji kolejowej w Grębowie, dzięki czemu uzyskano połączenie telefoniczne z Tarnobrzegiem i Rozwadowem. Wychodząca ówcześnie gazeta „Głos Ziemi Tarnobrzeskiej” z 1923 r. pisała: „Obecnej jesieni zbudowano u nas telefon, łączący naszą wieś ze szerszym światem. Wybudowano kosztem i staraniem p. Dolańskiego, który ma także połączenie telefoniczne z poczty naszej do siebie”. Z tej okazji Dolański przeznaczył swój dom w środku wsi na urząd pocztowy i na mieszkanie dla poczmistrza. W budynku tym urząd znajdował się do 1980 r. Od ok. 1895 r. Grębów posiada lekarza nazwiskiem Wincenty Kuźniar i akuszerkę. Aptekę otwarto tu w 1908 r.
A nad wszystkim czuwa św. Wojciech, który przeszłość i przyszłość Grębowa skupia w swojej świątyni, obecnej jubilatce, gdzie przez jego pośrednictwo grębowscy parafianie do Boga kolejne swoje lata będą zanosić.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję