Reklama

Kościół

Włocławek: diecezjalne dziękczynienie za posługę bp. Wiesława Meringa

„Dopełnił się pewien etap historii Kościoła włocławskiego” – powiedział bp Wiesław Mering podczas Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku. Eucharystia sprawowana była jako dziękczynienie za jego posługę w diecezji. 10 grudnia bp Wiesław Mering kończy 75 lat. Niedawno złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu biskupa diecezjalnego.

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

wpolityce.pl

Msza św. 9 grudnia sprawowana była jako dziękczynienie za posługę 76. Biskupa Włocławskiego. Nawiązując do ponad siedemnastoletniej posługi w diecezji, bp Mering wspomniał, że były to lata przepełnione pracą. Nie brakowało w nich momentów trudnych, bolesnych doświadczeń, ale były też chwile radości i dumy. „Dzisiaj nadszedł dzień, w którym możemy wypowiedzieć płynące z serca: «Bogu niech będą dzięki», za wszelkie łaski, których dobry Bóg nie skąpił w całym czasie posługi Kościołowi”, mówił, wyrażając również wdzięczność za współpracę całemu duchowieństwu, zwłaszcza księżom dziekanom oraz pracownikom Kurii Biskupiej.

Homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii. Nawiązując do słów papieża Franciszka zauważył, że „Adwent jest nieustannym wzywaniem do nadziei: przypomina nam, że Bóg jest obecny w historii, aby ją doprowadzić do jej ostatecznego końca i do jej pełni, którą jest Pan Jezus Chrystus (…)W tej perspektywie oczekiwania i nadziei, jako Kościół diecezjalny czuwający i modlący się, zatrzymujemy się na adwentowej drodze, by Panu czasu i historii, jedynej Głowie Kościoła, złożyć modlitewne dziękczynienie za 75 lat życia i blisko 18 lat pasterskiej posługi Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, 76 biskupa tej diecezji”.

Reklama

Kaznodzieja przedstawił panoramę działalności bp. Meringa w diecezji na polu materialnym, duszpasterskim, administracyjnym. Za znaki posługi w diecezji uznał przeprowadzone przez hierarchę wielkie wydarzenia o charakterze duszpasterskim: jubileusz 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej w 2011 roku, diecezjalną pielgrzymkę w Roku Wiary do Rzymu we wrześniu 2013 roku, podczas której do Bazyliki św. Bartłomieja na wyspie Tiberina przekazane zostały relikwie świętych Męczenników diecezji włocławskiej, Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, wydarzenie „Polska pod Krzyżem” we wrześniu 2019 roku oraz jubileusz 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w październiku 2019 roku.

Kanclerz Kurii zapytał, jaką miarą wymierzyć doniosłość pasterskiej służby bp. Meringa przez tych prawie 18 lat w diecezji włocławskiej: „ilością posług, spotkań, rozmów, interwencji społecznych, udzielonych wywiadów, wygłoszonych homilii, odprawionych Mszy świętych i nabożeństw, udzielonych sakramentów, okazywanymi przez ludzi wyrazami wdzięczności, czy może ciężarem spraw, z którymi trzeba było się zmierzyć, które trzeba było rozwiązać, godzinami spędzonymi na klęczniku w kaplicy biskupiego domu, czy może trudem rozmów prowadzonych w zaciszu kurialnych gabinetów, obarczonych bolesnymi i dramatycznymi niekiedy decyzjami rozmówców, wymagającymi niełatwych rozstrzygnięć personalnych przełożonego, kapłańskimi odejściami, kurczącymi się powołaniami, coraz częstszymi i śmielszymi atakami, osamotnieniem w obliczu przeżywanych doświadczeń, po prostu coraz bardziej przygniatającym krzyżem?”

Przypomniał, że sukces nie jest wprost proporcjonalny do wkładanego duszpasterskiego wysiłku, że wdzięczność nie jest ilorazem poświęconej osobom i sprawom troski. W tym kontekście przywołał dwie myśli Benedykta XVI, w których papież podkreśla trud pasterskiej posługi mówiąc, że gdy mija początkowy entuzjazm, pozostaje trud wierności oraz z homilii prymicyjnej wygłoszonej przez Josepha Ratzingera w 1954 r., w której ukazał młodemu księdzu stojące przed nim zadania: „Ludzi (…) będziesz wyciągać z powrotem na brzeg wieczności. Będziesz to robił w posępną noc wielu niepowodzeń. Będziesz to robił niestrudzenie i bez szemrania, również w gorzkich godzinach dnia, w których wszystko wyda ci się niepotrzebne, a dzieło twojego życia zmarnowane”. Zwracając się do Pasterza Diecezji kaznodzieja zawołał słowami św. Jana Pawła II: „Dziś Księże Biskupie, podsumowując swoją posługę możesz powtórzyć: katedrą biskupa jest Krzyż! Ale z tobą jest Chrystus – twoja moc i siła!”

Reklama

Kończąc homilię ks. Niemira odwołał się do pobożności maryjnej obecnego Biskupa Włocławskiego związanej z czcią Matki Bożej z Guadalupe, przywołał wspomnienia rodzinnego domu i religijnego wychowania przez rodziców i przypomniał słowa wypowiedziane przez bp. Meringa w katedrze włocławskiej w dniu święceń biskupich 26 kwietnia 2003 roku:

„I ja, Maryjo (…) zapraszam Cię do biskupiego domu, do mojej pasterskiej służby, do moich dni świątecznych i bardzo powszednich; do tych wypełnionych radością i sukcesem, lecz również napełnionych cierpieniem, bólem czy klęską… Z Tobą będą łatwiejsze. (…) Dlatego proszę Cię Maryjo, Matko moja; bądź ze mną”.

Podziel się cytatem

Po Komunii Świętej słowa wdzięczności za posługę Księdza Biskupa, w imieniu duchowieństwa, wypowiedział ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego. Nie zabrakło również podziękowań oraz urodzinowych życzeń od Zgromadzeń Zakonnych oraz obecnych na Eucharystii przedstawicieli władz województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, NSZZ „Solidarność” Regionu Toruńsko-Włocławskiego i Towarzystwa Przyjaciół Szkół Katolickich funkcjonujących na terenie diecezji.

Modlitwie towarzyszyła schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Sławomira Deręgowskiego.

10 grudnia bp Wiesław Mering kończy 75 lat. Niedawno złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu biskupa diecezjalnego. Odpowiednie pisma zostały przekazane do Watykanu za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Jest biskupem włocławskim od 2003 roku.

2020-12-09 20:06

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Włocławska: kolęda w zmienionym terminie i w różnych formach

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

wizyta duszpasterska

BOŻENA SZTAJNER

- Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w „Zarządzeniu w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” z dnia 17 grudnia 2020 r.

Określając czas kolędy bp Mering zaznacza, że będzie ona mogła odbyć się w przesuniętym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję