Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdniccy klerycy otrzymali strój duchowny

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przyjęło sutanny – znak przynależności do Chrystusa.

[ TEMATY ]

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Alumni trzeciego roku w sutannach

Alumni trzeciego roku w sutannach

Obłóczyny ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią odbyły się 8 grudnia w seminaryjnej kaplicy. W uroczystości udział wzięli proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina. Obrzędom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który także wygłosił słowo Boże.

Uczeń i nauczyciel

Biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że ci którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem poprzez kapłaństwo powinni się przyoblekać w nowego człowieka. - Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów. Autentyczny Chrystusowy styl życia domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka. To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem – mówił homileta dodając, że w kontakcie ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła, uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela, stając się tym samym nowym człowiekiem, z przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem.

Reklama

Biskup pomocniczy zachęcał alumnów, aby podjęli wysiłek, by przyjęty strój duchowny wyrażał prawdziwe przyoblekanie się w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko taka postawa będzie pięknym świadectwem i całkowitym oddaniem się Jemu na służbę.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Sutanny przyjęli

W dalszej części uroczystości, podczas specjalnego obrzędu sutannę z bp Adama przyjęli: Mateusz Bandura z par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z par. Bożego Ciała w Międzylesiu, Marcin Dudek z par. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Vitaliy Kovalchuk, z par. Św. Mikołaja w Truhanivie na Ukrainie, diecezja samborsko-drohobycka, Janusz Małysiak z par. św. Mikołaja w Rychwałdzie, diecezja bielsko-żywiecka) oraz Marcin Sokołowski z par. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Dodatkowy akolita

Podczas tej samej Mszy św. posługę akolitatu przyjął powracający z urlopu dziekańskiego alumn Mateusz Petrus z par. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. - Otrzymujesz dzisiaj nowe imię „akolita” - „towarzyszący, idący za kimś”, tzn. idący za Chrystusem, aby Go naśladować, a jednocześnie towarzyszący innym, niosąc im Jezusa w Eucharystii. Pamiętaj, że to nowe imię, jakie dzisiaj otrzymujesz zobowiązuje to służby dziełu Zbawienia na wzór Niepokalanej. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziesz wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w Ofierze, jako duchowy dar, przyjemny Bogu – mówił do kandydata bp Bałabuch.

2020-12-08 14:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdniccy alumni wyruszyli prosić o godne przyjęcie sutanny

[ TEMATY ]

klerycy

góra Igliczna

wsd świdnica

WSD Świdnica

Świdniccy alumni wraz z przełożonymi

Świdniccy alumni wraz z przełożonymi

Tradycyjnie alumni trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej wyruszyli w pielgrzymce przedobłóczynowej do sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej.

To już szesnasty rocznik alumnów trzeciego roku, którzy udają się na pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Marii Śnieżnej.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję