Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdniccy klerycy otrzymali strój duchowny

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przyjęło sutanny – znak przynależności do Chrystusa.

[ TEMATY ]

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Alumni trzeciego roku w sutannach

Alumni trzeciego roku w sutannach

Obłóczyny ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią odbyły się 8 grudnia w seminaryjnej kaplicy. W uroczystości udział wzięli proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina. Obrzędom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który także wygłosił słowo Boże.

Uczeń i nauczyciel

Biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że ci którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem poprzez kapłaństwo powinni się przyoblekać w nowego człowieka. - Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów. Autentyczny Chrystusowy styl życia domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka. To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem – mówił homileta dodając, że w kontakcie ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła, uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela, stając się tym samym nowym człowiekiem, z przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem.

Reklama

Biskup pomocniczy zachęcał alumnów, aby podjęli wysiłek, by przyjęty strój duchowny wyrażał prawdziwe przyoblekanie się w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko taka postawa będzie pięknym świadectwem i całkowitym oddaniem się Jemu na służbę.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Sutanny przyjęli

W dalszej części uroczystości, podczas specjalnego obrzędu sutannę z bp Adama przyjęli: Mateusz Bandura z par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z par. Bożego Ciała w Międzylesiu, Marcin Dudek z par. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Vitaliy Kovalchuk, z par. Św. Mikołaja w Truhanivie na Ukrainie, diecezja samborsko-drohobycka, Janusz Małysiak z par. św. Mikołaja w Rychwałdzie, diecezja bielsko-żywiecka) oraz Marcin Sokołowski z par. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Dodatkowy akolita

Podczas tej samej Mszy św. posługę akolitatu przyjął powracający z urlopu dziekańskiego alumn Mateusz Petrus z par. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. - Otrzymujesz dzisiaj nowe imię „akolita” - „towarzyszący, idący za kimś”, tzn. idący za Chrystusem, aby Go naśladować, a jednocześnie towarzyszący innym, niosąc im Jezusa w Eucharystii. Pamiętaj, że to nowe imię, jakie dzisiaj otrzymujesz zobowiązuje to służby dziełu Zbawienia na wzór Niepokalanej. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziesz wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w Ofierze, jako duchowy dar, przyjemny Bogu – mówił do kandydata bp Bałabuch.

2020-12-08 14:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misje to ciężka praca

[ TEMATY ]

misje

ks. Stanisław Wójcik

wsd świdnica

WSD Świdnica

ks. kan. Stanisław Wójcik były misjonarz w kraju i za granicą

ks. kan. Stanisław Wójcik były misjonarz w kraju i za granicą

O trudzie głoszenia Ewangelii tam, gdzie brakuje kapłanów, a są ludzie spragnieni Boga opowiadał świdnickim seminarzystom ks. kan. Stanisław Wójcik były misjonarz w kraju i za granicą.

W zakończonym niedawno tygodniu misyjnym, klerycy świdnickiego „domu ziarna” uczestniczyli we wspólnej modlitwie wraz z ks. kan. Stanisławem Wójcikiem, proboszczem wałbrzyskiej parafii św. Wojciecha, który w latach 1984-85 był misjonarzem w Republice Demokratycznej Konga, 1988-95 rektorem Polskiej Misji w Madrycie i w latach 1994-2001 misjonarzem ludowym w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję