Reklama

Watykan

Włochy: B. Mussolini chciał budowy meczetu w Rzymie, ale Watykan był przeciw

Udostępnienie z dniem 2 marca br. badaczom tajnych archiwów watykańskich z okresu pontyfikatu Piusa XII już ujawniło wiele ciekawych a nieznanych wcześniej wydarzeń. Między innymi okazuje się, iż Benito Mussolini chciał zbudować meczet, ale Stolica Apostolska była temu przeciwna. Duce uważał za niezbędne zaspokojenie potrzeb duchowych muzułmanów, mieszkających wtedy w stolicy i okolicach.

[ TEMATY ]

historia

Watykan

Radio Watykańskie

O całej sprawie poinformował 9 grudnia dziennik „Italia Oggi”. Według niego w trakcie poznawania nowych istotnych szczegółów dotyczących podejmowanych przez Hitlera prób utrudnienia działań papieżowi Pacellemu, jedna sprawa może wywołać duże dyskusje wśród historyków, politologów i analityków. Z badanych obecnie dokumentów wynika, że twórca i przywódca faszyzmu nosił się z zamiarem postawienia meczetu we Włoszech. Co więcej, uważał on, że obiekt ten jest konieczny i nie obawiał się zagrożenia ze strony „wojowniczego islamu” ani nie podzielał geopolitycznego stanowiska reżimu włoskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zdaniem pisma włoski dyktator czuł potrzebę zbudowania czegoś, co przypominałoby świątynie budowane dla niekatolików, nie dostrzegając przy tym żadnych niebezpieczeństw. Ale ówczesny nuncjusz apostolski we Włoszech (w latach 1929-33) abp Francesco Borgongini Duca był temu przeciwny. W odróżnieniu od władz włoskich Stolica Apostolska nie była przekonana co do korzyści płynących z udzielania miejsc kultu wyznawcom islamu. Na wieść o planach duce dyplomata papieski powiedział ministrowi spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano, iż meczet „zraniłby uczucia chrześcijańskie i katolickie u nas i na całym świecie”.

Reklama

Dziś Stolica Apostolska zajmuje w tej sprawie całkowicie odmienne stanowisko, opowiadając się za dialogiem z islamem, a papież nawet podpisał wspólną z liderami muzułmańskimi deklarację o powszechnym braterstwie. Do zmiany tego nastawienia przyczynił się bardzo Sobór Watykański II, ogłaszając w 1965 – wśród innych dokumentów – Deklarację „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Ale do tego czasu kontakty z islamem były bardzo ograniczone. Na tym tle stanowisko Mussoliniego jest bardzo zaskakujące, zwłaszcza jeśli uwzględni się, że korzenie głoszonej przezeń ideologii były ateistyczne i materialistyczne i w żadnym wypadku nie wywodziły się z nauczania chrześcijańskiego. I być może tu kryje się przyczyna pozytywnego do wyznawców islamu nastawienia przywódcy włoskiego.

Ujawnione obecnie dokumenty mówią jeszcze o sprzeciwie Stolicy Apostolskiej nie tylko wobec meczetu, ale także w sprawie powołania znanego myśliciela Benedetto Crocego (1866-1952) na przewodniczącego Akademii Włoch. W środowisku kościelnym trudno było przełknąć oświeceniowe idee liberałów, które wręcz uważano za „obrazę” wobec katolików w razie wybrania go.

Podziel się cytatem

I jeszcze mały cytat z Piusa XII, który może pomóc wyjaśnić, dlaczego Kościół katolicki nie wypowiedział się stanowczo przeciwko prześladowaniom Żydów w obozach koncentracyjnych: „Włosi z pewnością wiedzą, jakie straszne rzeczy dzieją się w Polsce. Powinniśmy wypowiedzieć mocne słowa przeciw takim rzeczom, a powstrzymuje nas przed tym tylko świadomość tego, że gdybyśmy zabrali głos, sytuacja tych nieszczęsnych ludzi byłyby jeszcze gorsze”. Papież obawiał się, że jego upomnienia spowodowałyby skutki jeszcze gorsze od tych już istniejących. Jak wiadomo, wkład Piusa XII do ratowania Żydów, zwłaszcza tych rzymskich, jest szeroko dyskutowany.

2020-12-10 08:16

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: to nieprawda!

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

„To nieprawda!" - tym krótkim stwierdzeniem kard. Gerhard Ludwig Müller odniósł się do rozpowszechnianych w Internecie informacji na temat jego spotkania z papieżem Franciszkiem, kiedy to 30 czerwca poinformował go o nieprzedłużeniu mu mandatu prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Na amerykańskich i włoskich portalach internetowych rozpowszechnia się informację jakoby Franciszek postawił kard. Müllerowi pięć pytań, m.in. o święcenia kapłańskie kobiet i celibat. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Tagespost" kardynał raz jeszcze przypomniał, że spotkanie miało zupełnie inny przebieg i "odbyło się bez pożegnania".

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję