Reklama

Niedziela Wrocławska

"Iść drogą służby i miłości" - święcenia diakonatu

Ks. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski udzielił święceń diakonatu czterem akolitom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk

Diakonami zostali: kl. Wiesław Mąkosa, kl. Mateusz Mielnik, kl.Aleksander Radzikowski, oraz kl.Jakub Waliłko.

Podczas homilii ks. Arcybiskup nawiązał do Ostatniej Wieczerzy, by przed udzielić Apostołom daru Swojego Ciała i Krwi. Gdy wcześniej Jezus nauczał, wielu odeszło od Niego. - Ci, którzy pozostali, stają wobec tajemnicy i muszą się zmierzyć z nią na płaszczyźnie swojej wiary. Jak ta próba wypadła? Chyba nie najlepiej, bo w centrum ich uwagi nie znalazł się cud przemiany Ciała i Krwi Chrystusa, ale był to spór o pierwszeństwo - mówił Abp Kupny.

Reklama

W dalszej części, metropolita wrocławski udzielił pouczenia, że Chrystus nie zważa na pierwszeństwo, ale nawołuje do służby. - Dla Chrystusa więcej znaczy postawa służby. (...) Jezus wskazuje na Siebie, jako tego, który służy.

Zwracając się bezpośrednio do kandydatów do święceń diakonatu, Abp Józef Kupny powiedział: - Ten gest i słowa Jezusa są wciąż aktualne i nawołują każdego ucznia Chrystusa do postawy służebnej wobec bliźniego. Wiemy, że dzisiaj, podobnie jak dawniej, społeczeństwa dzielą się na różne grupy, w zależności od sprawowanej władzy, zawodu, wykonywanych funkcji, pochodzenia, jednak wobec Boga wszyscy są równi i godni tego samego szacunku i czci. Dlatego postawa służby bliźniemu obowiązuje wszystkich i zawsze, a zwłaszcza tych, od których więcej zależy, więcej mają i mogą uczynić ze względu na posiadaną władzę . Dotyczy to także tych, co dobrowolnie poprzez przyjęte święcenia pragną w sposób doskonalszy naśladować Chrystusa.

Kontynuując myśl, metropolita wrocławski zachęcał akolitów do służby. - W sposób szczególny zobowiązujecie się do tego, aby służyć Bogu i ludziom. Czynicie to dobrowolnie i publicznie wobec zgromadzonej wspólnoty. My wszyscy jesteśmy tego świadkami.

Reklama

Przyjęcie święceń jest decyzją, która nie została podjęta z dnia na dzień. Wynika ona z kilkuletniego przygotowania, a także wyboru drogi powołania.

- Kilka lat temu postanowiliście iść za Chrystusem (...) Dziś w sposób uroczysty chcecie potwierdzić ten wybór, przyjąć święcenia diakonatu. Chcecie naśladować Chrystusa i do końca iść drogą służby i miłości - mówił Abp Kupny.

W nawiązaniu do odbywającej się liturgii, kaznodzieja podkreślił, do czego zobowiązują się przyjmujący święcenia diakonatu i jakie czekają ich zadania wobec Boga, Kościoła i ludzi.

Abp Józef Kupny wyraził także radość z gotowości niesienia pomocy osobom potrzebującym w czasie pandemii w Domu Księży Emerytów, DPS-ach. - Jestem z was dumny i bardzo za to chcę podziękować, że poszliście tam. (...) Nie da się tego zważyć, ani zmierzyć, ile dobra uczyniliście.

Pasterz kościoła wrocławskiego przestrzegał także alumnów przed pójściem za nowinkarstwem, a skupieniu się na pójściu za Chrystusem i miłością do Kościoła. - Nie zawsze we wspólnocie jest tak jak być powinno. Grzechy i nasze słabości oszpecają oblicze Kościoła. Nie oznacza to jednak, że traci piękno i świętość wnoszoną do Niego obecnością samego Chrystusa. Kościół jest święty i godzien waszej miłości, trudu, poświęcenia.

Wyrażając ubolewanie nad obecną sytuacją Kościoła, metropolita wrocławski przestrzegał:

- Dziś nasz Kościół jest poobijany. Przypomina Jezusa cierpiącego, krzyżowanego, opuszczonego przez uczniów. Poobijany przez wrogów Kościoła, ale także przez nas członków kościelnej wspólnoty, którzy w swoim życiu i posłudze kapłańskiej dla znaczenia, kariery, splendoru i pieniędzy daleko odeszli od chrystusowej Ewangelii i przestali służyć.

Na zakończenie Abp Kupny zachęcił do rzetelnego i odważnego wypełniania misji diakona - Przez przyjęcie święceń diakonatu zostajecie drodzy posłani do świata, aby umocnieni darem Ducha Świętego pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości. Jako słudzy ołtarza możecie głosić Ewangelie, rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską, będziecie mogli przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebów.

GALERIA ZDJĘĆ

2020-12-10 15:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną

2021-04-11 19:09

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

– Uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną, która została nam podarowana przez Chrystusa naszego Pana i Boga – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 kwietnia przewodniczył Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Dziepółci k. Radomska. Podczas Mszy św. metropolita częstochowski wprowadził do świątynie relikwie bł. ks. Michała Sopoćki i udzielił sakramentu bierzmowania.

– Bogu niech będą dzięki za nowego orędownika bł. ks. Michała Sopoćkę, który odtąd będzie wypraszał łaski dla naszej parafii – powiedział ks. Szczepan Sowa, duszpasterz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej

2021-04-13 19:08

[ TEMATY ]

Katyń

Warszawa

Eucharystia

Msza św.

zbrodnia katyńska

RobertCheaib/pixabay.com

– Kolejna, już 81. rocznica zbrodni katyńskiej, jest nie tylko okazją do wspomnienia ofiar ludobójstwa, ale także heroicznych obrońców prawdy o Katyniu – mówił w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. W rocznicę ogłoszenia przez Niemców informacji o odnalezieniu grobów polskich oficerów w lesie katyńskim przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar. Po zakończeniu Eucharystii bp Guzdek złożył znicze w kaplicy katyńskiej.

Do katedry polowej przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz członkowie władz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję