Reklama

Niedziela Łódzka

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Otwarcie wystawy jubileuszowej

W drugim dniu obchodów 100-lecia Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona Jubileuszowi Diecezji. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią Covid19 otwarcie odbyło się w reżimie sanitarnym i było transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Wystawa został podzielona na cztery części i osadzona na czterech modułach – trzy znajdują się w budynku Muzeum, a czwarty w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Sala pierwsza dotyczy prehistorii diecezji – i pokazuje dzieje chrześcijaństwa na tych ziemiach do roku 1920 - do czasu, kiedy powstałą diecezja. Wskazane zostały ważne miejsca i artefakty związane z Łęczycą, Łaskiem i Piotrkowem Trybunalskim. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

W drugiej sali znajduje się to, co zostało związane z powstaniem diecezji – mamy tu bullę erygującą diecezję – która została napisana w maju 1921 roku, choć nosi datę 10 grudnia 1920 – dzień powstania diecezji oraz bullę nominacyjną bpa Wincentego Tymienieckiego – pierwszego biskupa łódzkiego. Na uwagę zasługuje pastorał konsekracyjny bpa Tymienieckiego, który został mu użyczony przez biskupa Wincentego Teofila Chościak-Popiela. – podkreślił metropolita łódzki.

Trzecia sala to czas od II Wojny Świtowej do końca pontyfikatu bpa Marka Jędraszewskiego. – Pokazujemy tam moduł dotyczący męczeństwa duchowieństwa łódzkiego, czas PRL-u oraz gabloty dedykowane poszczególnym ordynariuszom diecezji łódzkiej. – dodał łódzki pasterz. Ostatnia sala – znajdująca się w katedrze łódzkiej – związana jest z osobą Karola Wojtyły - Jana Pawła II z Łodzią.

W przygotowaniu jubileuszowej wystawy pomagali łódzcy graficy: Anna i Paweł Gryglewscy, a zgromadzone na niej artefakty zostały wypożyczone w instytucji państwowych oraz są własnością Archidiecezji Łódzkiej. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym znajdującym się w kamienicy przy ul. ks. I. Skorupki 13, a będzie dostępna dla zwiedzających po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid19.

2020-12-11 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kolędowy challenge trwa dalej!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Orszak Trzech Króli – jednak idziemy! W Łodzi zebrał blisko 300 tysięcy złotych dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci przy Łupkowej oraz ponad 5000 paczek dla dzieci z Domu Samotnej Matki. Arcybiskup Grzegorz Ryś rozpoczął kolędowy challenge, który trwa dalej!

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję