Reklama

Franciszek

Kard. Sako: przyjmujemy Papieża na ziemi Abrahama

„Zachęcam do wykorzystania wizyty Papieża, aby zmobilizować opinię publiczną do wsparcia chrześcijan na Wschodzie, aby nadal byli oni znakiem obecności miłości Chrystusa, powszechnego braterstwa oraz pokojowego współistnienia” – napisał kard. Luis Sako w przesłaniu Patriarchy Kościoła chaldejskiego.

[ TEMATY ]

wizyta

Irak

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek i kard. Luis Sako

Papież Franciszek i kard. Luis Sako

Zwrócił się w nim do chrześcijan w Iraku oraz wszystkich mieszkańców kraju w związku z wizytą Papieża Franciszka, przewidzianą na marzec 2021 roku. Zaznaczył, że będzie to pielgrzymka do ziemi Abrahama, nie wizyta turystyczna ani pokazowa.

Ojciec Święty przyniesie orędzie umocnienia dla wszystkich w czasach niepewności. Ta wizyta doda odwagi Irakijczykom do przezwyciężenia bolesnej przeszłości, do pojednania oraz leczenia ran, do budowania jedności i do rozwoju kraju. Będzie stanowiła okazję, aby powrócić do korzeni, do nawrócenia i umocnienia tożsamości chrześcijańskiej i irackiej.

Podziel się cytatem

Kard. Sako ma nadzieję, że pielgrzymka Franciszka ukaże nową wizję Kościoła w Iraku oraz w całym regionie, zapali entuzjazmem w powrocie do duchowego ewangelicznego radykalizmu, skłoni do bliskości wobec ludzi, aby służyć im z hojnością i radością.

Reklama

Patriarcha wspomniał także o wyzwaniach natury politycznej, ekonomicznej oraz społecznej oraz o skutkach pandemii koronawirusa, która bardzo utrudnia kontakty i pracę. Także pod tym względem wizyta papieska powinna być punktem zwrotnym w taki sposób, aby wiara i nadzieja stały się w trudnym czasie zobowiązaniem.

Czas przygotowania do pielgrzymki powinien skłonić do podjęcia odpowiedzialności za przyszłość Kościoła oraz kraju, a także do stawiania ważnych pytań: W czym wyraża się nasza obecność jako chrześcijan i jaki ma wpływ na społeczeństwo? Jaka jest nasza wizja przyszłości chrześcijaństwa i głoszenia go w Iraku oraz na Bliskim Wschodzie? Czy wiąże się to z decyzją o opuszczeniu kraju, czy pozostaniu w nim, podejmując wyzwania budowania jedności, dawania świadectwa w duchu otwartości z wiarą, nadzieją i radością?

Kard. Sako podkreślił, że Irak jest również ziemią chrześcijan, której nie powinni porzucać, czy wręcz myśleć o niej bez swojej obecności. Ona nie jest przypadkowa i nie powinna wiązać się z emigracją, ale z realizacją Bożego zamysłu. To jest powołanie i misja. „Trzeba tworzyć harmonię w życiu chrześcijańskim pomiędzy wyzwaniami czasów i zakorzenieniem we wschodniej identyczności” – dodał patriarcha.

2020-12-11 18:29

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek o śp. kard. Grocholewskim: człowiek prawy, odważny, miłujący Kościół

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Zenon Grocholewski

Grzegorz Gałązka

„Dziękuję Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii" - napisał Ojciec Święty Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego przesłanym na ręce abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Tekst telegramu został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych, w sobotę, 25 lipca, w Poznaniu.

„Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, jak również mojego. Jednocząc się w modlitwie żałobnej z Księdzem Arcybiskupem i wszystkimi wiernymi Kościoła w Polsce, zwłaszcza archidiecezji poznańskiej, dziękuję Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii" - napisał papież Franciszek do abp. Stanisława Gądeckiego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję