Reklama

Watykan

Osłonięcie żłóbka i rozświetlenie choinki na Placu św. Piotra

W piątek 11 grudnia, późnym popołudniem w Watykanie na Placu św. Piotra nastąpiło odsłonięcie żłóbka i rozświetlenie choinki.

[ TEMATY ]

Watykan

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

Na odsłonięciu obecni byli: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu oraz bp Fernando Vérgez Alzaga, sekretarz generalny Gubernatoratu. W ceremonii uczestniczyły oficjalne delegacje miejsc, z których pochodzą: żłóbek i choinka, przybyłe z Castelli w regionie Abruzji, we Włoszech oraz z gminy Kočevje, w południowo-wschodniej Słowenii.

Żłóbek składa się z ceramicznych figur, które przekraczają wielkością naturalne rozmiary. Na Placu św. Piotra region ich pochodzenia reprezentowali: biskup diecezji Teramo-Atri, Lorenzo Leuzzi oraz przewodniczący Regionu Abruzzo, Marco Marsilio, oraz przewodniczący Prowincji Teramo, Diego Di Bonaventura. Z kolei ofiarodawców choinki: majestatycznego świerka reprezentowali m.in., Arcybiskup Metropolita Mariboru Alojzij Cvikl, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Słowenii oraz dr Anže Logar, Minister Spraw Zagranicznych oraz dr. Jože Podgoršek, Minister Rolnictwa, lasów i wyżywienia Republiki Słowenii.

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

Reklama

Region Abruzji, skąd pochodzi żłóbek został bardzo mocno dotknięty przez dwa trzęsienia ziemi: w 2006 i 2017 roku. Castelli to jeden z najważniejszych ośrodków ceramiki na poziomie europejskim. Dzieło wystawione na Placu św. Piotra zostało zrealizowane przez uczniów i profesorów Instytutu Sztuki „F.A. Grue”. Aktualnie jest to państwowe liceum artystyczne specjalizujące się w projektowaniu graficznym, które w latach 1965-1975 poświęciło swoją działalność tematowi bożonarodzeniowemu. Na placu św. Piotra znalazła się niewielka część kolekcji liczącej 54 postacie. Figury przedstawiają Magów, w centrum, w najwyższym punkcie, najbardziej oświetlonym znajduje się kilka postaci, świadków narodzenia z Aniołem, ustawionych ponad Świętą Rodziną, co symbolizuje ich czuwanie nad Zbawicielem, Maryją i Józefem.

Słowenia po raz drugi ofiarowała choinkę na Boże Narodzenie. Pierwszy raz za czasów św. Jana Pawła II, w 1996 roku. Jakob Stunf, ambasador Republiki Słowenii przy Stolicy Apostolskiej powiedział Radiu Watykańskiemu, że stanowi to bardzo dobrą okazję do uświetnienia trzydziestej rocznicy referendum, które zadecydowało o kontynuowaniu drogi ku niepodległości i samodzielności kraju. Choinka bożonarodzeniowa to świerk z gatunku czerwonych, który ma 75 lat, 28 metrów wysokości, średnica u podstawy wynosi 70 cm.

Podczas ceremonii, Plac św. Piotra ubogaciła jeszcze inna szczególna iluminacja. Chodzi o postacie Świętej Rodziny przedstawione w rzeźbie Angels Unawares (Niezauważeni aniołowie) kanadyjskiego artysty Timothy Schmalza, która znajduje się na placu od 29 września 2019 roku dla upamiętnienia 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Żłóbek i choinka pozostaną na Placu św. Piotra do 10 stycznia 2021 roku, czyli do święta Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.

2020-12-12 08:27

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żłóbek na placu św. Piotra – współczesna sztuka sakralna czy prowokacja?

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W Rzymie, i nie tylko, tegoroczny okres Adwentu ożywiają dyskusje na temat żłóbka na placu św. Piotra. Wiele osób uważa wystawienie tego szczególnego żłóbka za prowokację, więcej nawet – za profanację, inni chwalą inicjatywę, uważając ją za otwarcie się Watykanu na nowoczesną sztukę sakralną. Dyskusja ta szeroko wykracza poza ramy oceny tegorocznej szopki, a dotyczy ważnego argumentu stosunku Kościoła do współczesnej sztuki, w tym sztuki sakralnej. Warto go więc pogłębić.

Włochy słyną z ceramiki. Działają tutaj tak znane w świecie ośrodki produkcji ceramiki jak Faenza, gdzie sztukę tę kultywuje się od I wieku przed Chrystusem, Deruta w Umbrii, Capodimonte (Neapol), Vietri sul Mare na Wybrzeżu Amalfitańskim, Grottaglie w Apulii, Caltagirone na Sycylii. W Abruzji z ceramiki słynie miejsowość Castelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Rosja: Nawalny z moskiewskiego aresztu: nie żałuję powrotu

2021-01-19 19:09

[ TEMATY ]

Rosja

Nawalny

PAP/EPA/NAVALNY PRESS TEAM / HANDOUT

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny oświadczył we wtorek, że nie żałuje powrotu do kraju, ponieważ nie mógł postąpić inaczej. "Pozdrawiam wszystkich ze słynnego bloku specjalnego Matrosskiej Tiszyny" - napisał Nawalny na swoim Instagramie.

"Czytałem o nim w książkach, a teraz sam się tu znalazłem - oto rosyjskie życie" - dodał. W krótkim komentarzu porównał celę aresztu śledczego do sali szpitalnej, w której znajdował się przed kilkoma miesiącami. Podobnie jak w szpitalu - napisał - jest teraz w "małej salce, z której nie można wyjść".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję