Reklama

Aktualności

Papież: harmonia związana jest z pięknem i dobrem

„Odkrywajmy światło Bożego Narodzenia: ono rozprasza mroki bólu i ciemności” – powiedział Papież do wykonawców koncertu zorganizowanego w Watykanie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Franciszek zwrócił uwagę, że w tym roku Święta skłaniają do modlitwy i wspominania wielu osób, które cierpiały i nadal cierpią z powodu pandemii. „W tej sytuacji czujemy się jeszcze bardziej współzależni” – zauważył Franciszek. Koncert zorganizowały: Misja św. Jana Bosco i Scholas Occurrentes, którym Papież podziękował za zaangażowanie oraz ducha służby, z jakim odpowiadają na wyzwania edukacyjne i sanitarne obecnego czasu, także przez swoje projekty inspirowane Globalnym Paktem Edukacyjnym.

Reklama

Ojciec Święty podzielił się z organizatorami i wykonawcami koncertu trzema myślami na temat sztuki. Jego zdaniem w dziele artystycznym możemy wyróżnić trzy różne poruszenia. Pierwsze dotyczy uczuć, które zostają ogarnięte podziwem i zachwytem. Drugie dotyka głębi osoby. Kompozycja kolorów, słów i dźwięków inspirują ludzką duszę. Budzą się w ten sposób wspomnienia, obrazy i doznania. Jest jeszcze trzeci wymiar sztuki.

Odbiór i kontemplacja piękna rodzą nadzieję, która przenika również otaczający świat. Poruszenie wewnętrzne i zewnętrzne schodzą się i wchodzą w relacje społeczne: rodzą empatię oraz zdolność rozumienia drugiego. Wtedy budzi się nowa wspólnotowość. To potrójne poruszenie: zachwytu, osobistego odkrycia i dzielenia przynosi pokój, który – jak mawiał św. Franciszek z Asyżu – wyzwala nas od jakiegokolwiek dążenia do dominacji, pozwala zrozumieć trudności najbardziej obciążonych oraz pobudza nas do życia w harmonii ze wszystkimi.

„Zwracam się do was, drodzy artyści, którzy jesteście w sposób szczególny «stróżami piękna na świecie». Dziękuję wam za waszą solidarność, której jeszcze bardziej potrzebujemy w tych czasach – podkreślił Papież. – Wasze powołanie jest wzniosłe i wymagające oraz wymaga «czystych rąk», aby przekazywać piękno i prawdę. Wprowadzają one radość do naszego serca i są cennym owocem stawiającym opór upływowi czasu oraz jednoczącym pokolenia, a także pozwalającym im na komunikowanie się w podziwie. Dzisiaj tak, jak przedtem, to Piękno otwiera się przed nami w pokorze Żłóbka. Dzisiaj, tak, jak kiedyś oddajemy mu cześć z duchem pełnym nadziei“ – powiedział Franciszek.

2020-12-12 13:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie lekceważmy ludzkiej i chrześcijańskiej cnoty gościnności

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Przed lekceważeniem w dzisiejszym świecie ludzkiej i chrześcijańskiej cnoty gościnności przestrzegł Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież zwrócił uwagę, że powstają różne instytucje, które dbają o wiele form chorób, samotności, marginalizacji, ale zmniejszają się szanse dla cudzoziemców, osób usuniętych na margines, wykluczonych, by znaleźć kogoś, kto zechce ich wysłuchać.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii opowiadającej o Jezusie goszczącym w domu dwóch sióstr, Marty i Marii. Wyjaśniał słowa Jezusa skierowane do Marty: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję