Reklama

Dziękczynienie za ordynariusza

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 22/2012

20 lat temu odbył się ingres do kościoła katedralnego bp. Tadeusza Rakoczego. Z tej okazji w głównej świątyni diecezji, 9 maja sprawowano uroczystą Mszę św. w intencji i w intencjach Biskupa Ordynariusza

Zbieramy się na tej wieczornej Eucharystii, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera dziękować Bogu za te 20 lat łaski, jaka spłynęła na osobę Biskupa Ordynariusza, a przez jego posługę na cały Kościół lokalny. Przychodzimy, by dziękować i by upraszać na dalsze lata potrzebne łaski - mówił na wstępie ks. Zbigniew Powada, proboszcz parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Słów powitania wysłuchali wierni oraz zaproszeni goście, wśród których znalazł się w imię ekumenicznej więzi bp. Paweł Anweiler, ordynariusz diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
- Źródłem naszego duchowego owocowania nie jest nasz wysiłek, chociaż jest konieczny i istotny, ale łaska Chrystusa, z której czerpiemy inspirację i siłę do działania - zaznaczył w homilii bp. P. Greger nawiązując do czytanej uprzednio ewangelicznej perykopy o winnym krzewie. Jednocześnie, jak zaznaczył kaznodzieja, wszczepienie w Chrystusa wymaga konkretnego opowiedzenia się za systemem wyznawanych wartości, z którymi się utożsamia, a nie jedynie sympatyzuje.
- Chrystus nie chce tego, co minimalne i podstawowe. Chrystus sięga po ludzki maksymalizm. Niestety człowiek, który nie sięga po Chrystusową łaskę, po prostu usycha - wyjaśnił bp. Greger.
Po zakończonej Eucharystii z okazji jubileuszu ingresu odbył się spektakl słowno-muzyczny „Verba Sacra”, będący kontynuacją instrumentalno-recytatorskiego cyklu „Modlitwy katedr polskich”. Za bielską odsłoną tego przedsięwzięcia stał, reżyser, pomysłodawca i scenarzysta w jednej osobie, Przemysław Basiński. O odpowiednie wykonanie jego intencji zatroszczyli się: Tadeusz Czerniawski (organy), Marta Witosławska (śpiew), Beata Segda (recytacja fragmentów „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej).

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wenezuela: powołano wiceprezydenta ds. religii i wyznań

2019-11-21 13:44

jzd (KAI Caracas) / Caracas

José Gregorio Vielma Mora, znany działacz państwowy i partyjny w rządach Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro stanął na czele Wiceprezydencji ds. Religii i Wyznań – nowego urzędu w gabinecie wenezuelskim. Ogłosił to publicznie na konferencji prasowej w Caracas 20 listopada pierwszy sekretarz Socjalistycznej Zjednoczonej Partii Wenezueli (PSUV) Diosdado Cabello.

Don-Perucho-Foter-CC-BY

Decyzję o utworzeniu nowego resortu podjęto na posiedzeniu Komitetu Centralnego PSUV. Uzasadniając ją D. Cabello powiedział: „Tak jak mamy ministerstwa, które zajmują się edukacją, kulturą, młodzieżą, tak samo będziemy mieli teraz wiceprezydenta, który będzie zajmował się religią i wyznaniami". Zwrócił uwagę, że rząd wraz z Kościołami katolickim i ewangelickim remontuje obecnie wiele świątyń w kraju. "Pracujemy dla dobra Wenezueli” – podkreślił I sekretarz partii.

Przy okazji pozdrowił on wiernych ze stanu Zulia na północnym wschodzie Wenezueli, w którym od ponad tygodnia odbywają się uroczystości związane z patronką tego regionu – Matką Boską, zwanej "La Chinita".

Dotychczas sprawami wyznań i kultów zajmował się specjalny wydział w Ministerstwie Władzy Ludowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Pokoju.

W Wenezueli istnieje rozdział Kościołów i religii od państwa oraz wolność wyznań. Ponad 90 proc. tamtejszego społeczeństwa wyznaje katolicyzm. Kościół w tym kraju dzieli się na 9 metropolii (prowincji), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 23 diecezje. Istnieją ponadto 3 wikariaty apostolskie i ordynariat polowy, podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej oraz dwa egzarchaty apostolskie katolickich Kościołów wschodnich: melchickiego i syryjskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem