Reklama

Kapłani darem Boga dla Kościoła

Bp Ignacy Dec
Edycja świdnicka 22/2012

Nastał wielki i radosny dzień dla diecezji i dla Kościoła, dzień radości i wdzięczności. „Ciebie, Boga, wysławiamy” za dar nowych kapłanów, dar ten bowiem pochodzi z nieba. To Bóg dał nam nowych kapłanów. On ich powołał: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Bogu składamy dziękczynienie dzisiaj i w dalszych dniach naszego życia za to, że są kapłani.
Pan Bóg ten wielki dar przekazuje nam przez ludzi. Drodzy rodzice, dziękujemy wam za urodzenie i wychowanie synów. Zapewne z radością i wielką wdzięcznością dla Boga patrzycie na waszych synów, którzy pochodzą z waszych gniazd rodzinnych, a którzy dzisiaj przyjęli święcenia kapłańskie. Wasza troska o nich, wasza miłość do waszych synów jeszcze się nie kończy, nabiera większego blasku, większej mocy, dzisiaj, gdy wyruszają na żniwo Pańskie. Bądźcie z nimi duchowo, wspomagajcie modlitwą. Modlitwa mamy i taty jest wielką pomocą dla dziecka, dla syna.
Łaska święceń kapłańskich to wielkie wyróżnienie i dar dla drugich, posłanie na służbę. Nie po to, by zbierać pochwały, nie po to, żeby się bogacić, żeby reprezentować swoje sprawy. Idziecie na służbę dla Chrystusa, dla Jego sprawy. Kościół obdarzył was święceniami, to nie jest mój dar ani wasz dar, to jest dar z nieba. Bóg was obdarzył tym darem za pośrednictwem Kościoła, dlatego całe życie czujcie się sługami. Macie potrójne zadanie, aby głosić Ewangelię z wielką pokorą, ale i odwagą, bo to nie jest wasza mądrość. To jest mądrość, którą Jezus ogłosił na ziemi, za którą dał się przybić do krzyża i swoim zmartwychwstaniem potwierdził jej prawdziwość, ważność i jej wielką wartość dla ludzi. Nie bójcie się, tak jak Papież mówił, który nas wszystkich formował i nadal formuje swoim przykładem życia i swoimi pouczeniami. Nie lękajcie się mówić pełnej prawdy, integralnej prawdy, bez żadnych uników. Każda prawda musi być głoszona z miłością.
Bądźcie dobrymi, niestrudzonymi siewcami Bożego Słowa, dlatego sami nad tym słowem medytujcie, wczytujcie się w Pismo Święte. Wierzcie w to, czego nauczacie, i żyjcie według tego, czego nauczacie. Idziecie na żniwo Pańskie z Liturgią Kościoła, z Liturgią Godzin, z różańcem w ręku, idziecie na służbę Kościoła z sercami miłującymi. Te miłujące serca trzeba otworzyć przede wszystkim dla biednych, dla chorych, dla zagubionych. Dlatego nie szukajcie owieczek już znalezionych, ale szukajcie owieczek zagubionych, gdyż miejsce nas wszystkich jest przy Bogu. Ludzie czasem błądzą, odchodzą, czasem z własnej winy, czasem z winy cudzej, a kapłani winni ich doprowadzać przez nauczanie, przez konfesjonał na to miejsce, gdzie powinni być - do Pana Boga.
Życzymy wam na ten trud kapłański Bożego błogosławieństwa, by pierwszy Kapłan, Jezus Chrystus, który was powołał, był waszą największą wartością. Bądźcie zawsze kapłanami Ducha Świętego, wierzcie w moc Ducha, która będzie działać przez was w czasie nauczania i w czasie sprawowania liturgii, i w czasie praktykowania dzieł miłości. Uświęcajcie świat mocą Ducha Świętego. Niech Boża Opatrzność was prowadzi, a Maryja, Matka Kapłanów, będzie wam zawsze Matką i wyprasza wam na każdy dzień potrzebne łaski niebieskie. Trwajcie w wierności Bogu i Kościołowi do końca.
Moi drodzy, nie ustawajmy w modlitwie, żeby te puste miejsca, które zostają w seminarium, zostały zapełnione nowymi kandydatami. Czas matur już właściwie się zakończył, módlmy się zatem, żeby Pan powołał nowych kandydatów, bo żniwo jest wielkie, ale robotników ciągle mało, dlatego prośmy Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Reklama

Kard. Becciu: nowa błogosławiona wskazuje na niebo

2019-06-15 17:40

vaticannews.va / Pozzomaggiore (KAI)

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.


Edvige Carboni

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił, że życie nowej błogosławionej cechowało nieograniczone miłosierdzie, wielka pokora oraz nieustanna modlitwa. Zauważył, że jej świętość nie polega na tym, iż Jezus przemówił do niej z krzyża czy że miała stygmaty. „Swym życiem pokazała, że najważniejsze dla niej było podążanie za wolą Bożą, a nie swymi nawet najbardziej świętymi pragnieniami. Ona nie mówiła wiele, tylko po prostu żyła Ewangelią, oddaniem dla innych i intensywną relacją z Bogiem” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Becciu.

„Wielkość tej kobiety polega na tym, że zrozumiała, iż to co się liczy to nie piękne czy nawet święte pragnienia, ale odkrycie i przyjęcie woli Bożej. Bo świętość nie jest podążaniem za najświętszymi nawet pragnieniami, tylko polega na odkryciu woli Boga wobec nas i pójściem za nią, jak Maryja – mówi papieskiej rozgłośni kard. Becciu. – Ona całe życie pełniła najbardziej pokorne posługi, to było odbiciem jej całkowitego oddania Bogu i ludziom. Pomagała chorym, odwiedzała potrzebujących, niosła wsparcie materialne ubogim. Nie była w stanie usiedzieć bezczynnie, czuła w sobie impuls Ducha Świętego popychający ją do służby innym. Ofiarowała też swe życie za nawrócenie Rosji. Często mawiała, że naszym celem powinno być niebo. To ważne przypomnienie w dzisiejszym świecie, gdzie nawet w kazaniach uciekamy od mówienia o raju. Ona uczy, że nasze życie musi być ukierunkowane na zdobycie nieba”.

Bł. Jadwiga Carboni żyła w latach 1880-1952. Jako pięciolatka oddała swe życie Bogu. Marzyła o byciu zakonnicą, ale choroba matki, którą się opiekowała pokrzyżowała jej plany. Odczytała w tym nowy plan Boga na swoje życie i z pokorą służyła rodzinie angażując się przy tym mocno w życie Kościoła. Zasłynęła jako mistyczka, doświadczała bilokacji (jednoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach) i ekstaz połączonych z unoszeniem się w powietrzu. Pozostała przy tym skromną, cichą kobietą, pomagającą chorym i ubogim, a zarazem osobą o głębokiej i prostej wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Archiwum

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem