Reklama

40 lat i wciąż im mało!

Daniel Połeć
Edycja wrocławska 22/2012

Przez cały okres swojego istnienia było miejscem spotkań i oświadczania wiary. Przez jego progi przeszli ludzie, którzy dziś zajmują wysokie pozycje w świecie nauki, mediów i polityki. Do dziś przewija się przez nie ponad 1000 osób rocznie. Mowa o wrocławskim Duszpasterstwie Akademickim „Dominik”, które obchodzi swoje 40 urodziny i wciąż jest młode, młodością studentów, którzy je tworzą.
Dominik swoją „czterdziestkę” świętował w weekend z 12 na 13 maja. - Zorganizowaliśmy tak duże obchody, by podkreślić dorobek naszego duszpasterstwa - mówi Małgorzata Pluta, koordynatorka jubileuszu. I rzeczywiście jest się czym chwalić. Duszpasterstwo powstało w 1971 r., a pierwszym opiekunem był o. August Mamulski. W latach ’80. przez progi „Dominika” przeszło wielu studentów działających w opozycji (m.in. dzisiejszy senator Jarosław Obremski oraz Bożena Szaynok, wykładająca w Instytucie Historycznym UWr). Ówczesny duszpasterz o. Ludwik Wiśniewski kładł ogromny nacisk na ideę walki bez przemocy oraz przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego życia rodzinnego i społecznego. Warto wiedzieć, że to m.in. z inicjatywy „Dominika” powstał obóz adaptacyjny w Białym Dunajcu (przy współpracy z DA Porcjunkula). Duszpasterstwo organizowało również znane całemu Wrocławiowi Tygodnie Społeczne.

Otwarte miejsce spotkań

Dziś, podobnie jak przed laty, duszpasterstwo dominikanów jest miejscem pogłębiania wiary oraz formowania dojrzałych postaw. Służą temu grupy dyskusyjne wykłady znanych ludzi, grupy wolontariackie, a przede wszystkim codzienne Msze św. „Dominik” jest też jednym z dwóch wrocławskich duszpasterstw akademickich, w których istnieje specjalna grupa przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn, która podejmuje typowe dla nich tematy. - Chodzi nam o to, żeby wzorem św. Dominika, spotykać się z ludźmi. Z każdym chcemy z szacunkiem wymienić poglądy, wyjść z jakąś propozycją, nigdy atakiem - podkreśla o. Marcin Barański, obecny duszpasterz. Dziś znakiem rozpoznawczym „Dominika” jest też jego otwartość. Zdarza się, że na spotkaniach pojawiają się np. homoseksualiści, ateiści i apostaci. Przychodzą, by tak zwyczajnie zapytać, porozmawiać.

Reklama

Wyjść do ludzi

Studenci DA Dominik spotykają się w piwnicach starego dominikańskiego klasztoru przy pl. Dominikańskim. Jednak, jak mówią - nie chcą się kisić we własnym sosie. Dlatego też starają się wychodzić poza klasztorne mury, by nie tylko tam dawać świadectwo swojej wiary, ale by głosić Chrystusa „wszystkim i na wszystkie sposoby”. Stąd opieka nad bezdomnymi mężczyznami w Szczodrem, czy coroczna kolęda u swoich rówieśników mieszkających w akademikach.

Wniosek o odwołanie Biejat

2019-11-20 11:26

Artur Stelmasiak

Współrządzący Posłowie ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagają się odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. - Solidarna Polska wnioskuje do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i współkoalicjantów o odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat – poinformował rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.

Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik
Biejat Magdalena

W jego ocenie, pełnienie przez poseł tej funkcji to kpina z państwa i obywateli. „Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości” – wyjaśnił rzecznik ugrupowania.

Jak podkreślono, „ktoś kto okazuje brak elementarnego szacunku dla życia poczętego, dla rodzin, niszczy fundament na którym oparte jest nasze państwo". "Nie możemy się zgadzać, by ideologie, eksperymenty społecznej inżynierii, uderzały w podstawy naszej cywilizacji, tradycji i tożsamości. Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości" – przekonują parlamentarzyści i dodają, że z tego właśnie względu nie można pozwolić, "by poseł Magdalena Biejat – osoba, która niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości – nadal pełniła zaszczytną funkcję szefowej komisji polityki społecznej i rodziny w polskim Sejmie".

W nocy także Konfederacja złożyła wniosek o odwołanie poseł z partii Razem. - Konfederacja idzie za ciosem! Składamy wniosek o odwołanie przew. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny M.Biejat z partii Razem. Dla naszej ideowej prawicy jest nie do zaakceptowania fakt oddania przez PiS tak istotnych kwestii jak rodzina i ochrona życia w ręce skrajnej lewicy!" – poinformowano na Twitterze. Do postu załączono wniosek skierowany do prezydium komisji podpisany przez posła Grzegorza Brauna.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów w tym większość posłów PiS, przeciw było trzech ( z PiS Elżbieta Duda, Dominika Chorośńska oraz Grzegorz Braun z Konfederacji ), czterech wstrzymało się od głosu. Biejat w ławach poselskich zasiada pierwszy raz. Jest członkiem skrajnie lewicowej partii Razem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: Boska impreza dla singli ze św. Andrzejem już 30 listopada

2019-11-20 15:58

Materiały prasowe

Maksym/fotolia.com

Uwielbienie Boga modlitwą i śpiewem, świadectwo małżonków Ani i Rafała, którzy poznali się na Mszy św. o dobrego męża i żonę, a później impreza taneczna – to propozycja dla żyjących w pojedynkę osób na zbliżające się Andrzejki.

Zamiast lania wosku i wróżenia z fusów, 30 listopada można zanurzyć się w modlitwie, śpiewie, a później nawiązać nowe znajomości. Katolicka impreza dla singli ze św. Andrzejem, patronem małżeństw i orędownikiem zakochanych odbędzie się w „Eliaszówce”, w piwnicach klasztoru Karmelitów na Piasku (wejście od ulicy Karmelickiej 21 przez parking), start o 20:00. Wcześniej wszyscy chętni zaproszeni są na uwielbienie i świadectwo w kaplicy Matki Bożej Piaskowej w bazylice Karmelitów, przy ul. Karmelickiej 19.

Program:

20:00 - 20:30 Uwielbienie

20:30 - 21:00 "Zawierz Bogu swoje serce" - świadectwo Ani i Rafała

20:00 - 3:00 Boska Impreza (muzyka, tańce, integracja wraz z wodzirejką i DJ)

Na wydarzenie zaproszone są osoby stanu wolnego w wieku od 22 do 44 lat, które mają możliwość zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Ilość miejsc ograniczona (100 osób z zachowaniem równowagi płci pół na pół). Organizatorzy serdecznie zapraszają! Zapisy na stronie: https://www.facebook.com/events/417034225902932/.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem