Reklama

Odpust Papieski i Pielgrzymka Samorządowców w Lubaczowie

Gdzie Bóg, tam przyszłość

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 22/2012

7 maja br. po raz czwarty w Lubaczowie odbył się papieski odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Pielgrzymowali w tym dniu po raz trzeci samorządowcy Podkarpacia i z diecezji zamojsko-lubaczowskiej do tutejszego sanktuarium, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, zawierzyć Jej losy swoich małych ojczyzn. Koncelebrowanej Eucharystii odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Po odśpiewaniu na wejście przez chór „Canzone” hymnu „Bogurodzica” głos zabrał administrator diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Mariusz Leszczyński, który powitał ks. Arcybiskupa, dziękując mu za obecność i zapraszając go na kolejne święta i uroczystości na ziemi zamojsko-lubaczowskiej. Biskup powitał także licznie przybyłych kapłanów z kanclerzem ks. prał. Adamem Firoszem i ks. inf. Janem Jagodzińskim na czele. Władze samorządowe powitał proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Był wśród nich prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.
- Jesteśmy tutaj u siebie. Kościół jest naszym domem. Każdy z Was, niezależnie od miejsca posługi, wie, że tam gdzie jest Kościół jest Bóg, a gdzie jest Bóg - jest przyszłość. Papież Benedykt XVI uczy nas, że gdzie jest Kościół, tam jest i Matka, dana nam z wysokości krzyża. Przybywamy na to miejsce, by wpatrywać się w oblicze Matki i prosić o potrzebną pomoc i światło - powiedział abp W. Depo na początku tej Mszy św. W homilii Arcybiskup przypomniał, że ponad 356 lat temu król Jan Kazimierz, klęcząc w katedrze we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej oddał siebie i cały naród w osobliwą opiekę i w obronę Matce Bożej. Za jego przykładem po raz trzeci samorządowcy klękają przed tym wizerunkiem, gdyż wiedzą, że „Maryja jest dla nas wielkim znakiem z nieba, ukazującym drogę do swojego Syna Odkupiciela”. Abp Wacław Depo zauważył, że zaleźliśmy się w kolejnym wirze przemian społecznych, politycznych wyborów. Podał wybrane przykłady. Nowy prezydent Francji w kampanii wyborczej zapowiedział wprowadzenie laicyzacji do konstytucji, aborcję i eutanazję. Pod pretekstem zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, chce się wprowadzić „uśpione paragrafy”, które stać się mogą narzędziem do walki z katolicką koncepcją człowieka, macierzyństwa i rodziny. Skrajnie lewicowe środowiska na ulotkach i hasłach oskarżają Kościół katolicki, że prześladuje kobiety, bo nie pozwala na aborcję, zakazuje in vitro, nie zgadza się na legalizację związków jednopłciowych i święcenia kapłańskie kobiet. Arcybiskup przywołał myśli kard. J. Ratzingera, który w „Raporcie o stanie wiary” wskazał na ratunek dla świata. Jeżeli chcemy poznać prawdę o Bogu, Chrystusie, Kościele i człowieku potrzeba związać się z Matką Bożą. Maryja powinna być szczególnie w dobie dzisiejszej nauczycielką w głoszeniu Ewangelii współczesnej. Jest Ona wzorem dla człowieka. Kard. Karol Wojtyła, podczas peregrynacji obrazu jasnogórskiego w 1978 r. mówił, że Maryja, nasza Matka pragnie zespolić wszystkich Polaków, a przede wszystkim każdą rodzinę po to, aby była oparciem dla każdego rodzącego się człowieka. Rozbicie rodziny jest ogromną klęską narodu. Dlatego trzeba oddać hołd wszystkim, którzy troszczą się o obronę życia, oddają się w służbie potrzebującym opieki. „Prośmy o dary potrzebne nam wszystkim, o dary mądrości i rozumu oraz serca, które nigdy nie będą się sprzeciwiać Bogu i jego prawom, a wówczas będziemy prawdziwymi świadkami Boga w Ojczyźnie naszej i wobec Europy i świata. Tym samym okażemy się prawdziwymi dziećmi Maryi. Ona wspiera nas w pielgrzymce wiary i nadziei, która zawieść nie może, poprzez Ducha Świętego jest rozlana w naszych sercach” - tymi słowy Arcybiskup zakończył tę piękną homilię.
Pod koniec Mszy św. klękali przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej przedstawiciele samorządowców Podkarpacia i diecezji zamojsko-lubaczowskiej: marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, by zawierzyć losy swoich „małych ojczyzn” Pani Łaskawej. Marszałek M. Karapyta przypomniał, że w tym miejscu i przed tym obrazem modlił się 21 lat temu papież Jan Paweł II. Uczył nas ducha trudnej sztuki wybaczania, tolerancji dla odmiennych poglądów, szukania porozumienia ponad podziałami. Ojciec Święty wówczas powiedział: „Tu, na tym miejscu, trzeba w sposób szczególny prosić Pana dziejów, przez pośrednictwo świętych patronów Polski, Litwy i Rusi, aby to dobro, które łączy, zawsze ukazywało się mocniejsze od wszystkiego, co w ciągu dziejów, a zwłaszcza w czasach ostatnich, różniło i dzieliło - czasem aż do przelewu krwi”. W imieniu samorządowców ich przedstawiciele przyrzekali „pielęgnować w naszych wspólnotach ducha tolerancji i współpracy”, „strzec wolności i umacniać ją przez rozumną troskę o sprawy publiczne”, a Pani Łaskawej powierzyli „wszystkie sprawy naszych lokalnych społeczności, prosząc o orędownictwo w naszych potrzebach przed obliczem Boga Najwyższego”. Przy śpiewie chóru „Gaude Mater Poloniae” złożono przed obrazem wiązanki kwiatów. W imieniu wszystkich uczestników odpustu i pielgrzymki abp. W. Depo i bp. M. Leszczyńskiemu podziękowali: marszałek M. Karapyta, wojewoda M. Chomycz-Śmigielska, burmistrz M. Magoń, dziekan A. Stopyra. Wzruszony Arcybiskup przed błogosławieństwem powiedział krótko: „Uwielbiam tę miłość, której pośród Was doświadczyłem. Uwielbiam tę miłość w jakikolwiek sposób objawiła się ona przez was. Bóg niech będzie uwielbiony” A ponieważ trwają nabożeństwa majowe, wszyscy uklękli przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, a abp Depo przewodził Litanii Loretańskiej. Śpiewem „Boże coś Polskę” zakończyło się to nabożeństwo. Po nim odbyło się spotkanie w sali teatralnej. Był poczęstunek, okazja do rozmów, podziękowań. Abp W. Depo wspominał: „Na ten papieski odpust prosiliśmy i byli obecni w poprzednich latach: abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Sugerowałem w roku ubiegłym, by zaprosić maryjnego arcybiskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. I został zaproszony metropolita częstochowski. A więc przyjechałem. Nie powiem jak papież: Żal odjeżdżać. Jestem pod sercem Matki. Dlatego zapraszam was na te same drogi. Do zobaczenia! Gdy Zamość i Lubaczów będzie pielgrzymował do Częstochowy, to ja was oprowadzę i zapytam: Żal wam?”...

Chodzenie do kościoła wydłuża życie

2016-06-15 21:52

Artur Stelmasiak

Trwające aż 16 lat badania Uniwersytetu Harvarda wskazują, że chodzenie do Kościoła i uczestniczenie w uroczystościach religijnych wydłuża życie aż o 33 proc. Wyniki badań zostały opublikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie.

Małgorzata Młynarska
Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane na temat stylu życia 74 534 kobiet, które w latach 1992-2012 brały udział w Nurses' Health Studies. Wszystkie badane kobiety były w roku 1992 wolne od chorób krążenia i nowotworów. Uczestniczki odpowiadały na pytania dotyczące diety i zdrowia, a także dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych. Okazało się, że u kobiet, które brały udział w obrzędach religijnych, stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu.

- Jak się okazuje, największym propagatorem zdrowego trybu życia jest prosty proboszcz parafii, który swoich parafian zachęca do relacji z Jezusem i udziału w nabożeństwach – twierdzi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, który jest z wykształcenia także lekarzem.

Wynika badań jednoznacznie wskazują, że w ciągu 16 lat trwania badania stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu u kobiety uczestniczące w nabożeństwach, w porównaniu z tymi, które do kościoła nie chodziły. Kobiety religijne o wiele rzadziej umierały na choroby układu krążenia i nowotworowe. Badanie pokazało też większy optymizm kobiet uczestniczących w nabożeństwach i mniejszą podatność na depresję.

- Do tej pory wszyscy myśleli, że zachęcając do chodzenia do kościoła zachęcam tylko do życia wiecznego. Teraz jest już medycznie udowodnione, że jestem również po prostu propagatorem zdrowego stylu życia – pisze na profilu facebookowym parafii ks. Abramowski. - Który z lekarzy, moich kolegów po fachu może się pochwalić taką skutecznością w profilaktyce poważnych schorzeń układu krążenia i nowotworów.

To jedne z największych badań tego typu. Spośród 74 534 kobiet w przeciągu 16 lat odnotowano 13 537 zgonów, w tym 2721 zgonów z powodu sercowo-naczyniowych i 4479 zgonów z powodu raka. Po wielu zmiennych i uwzględnieniu głównych czynników ryzyka okazało się, że kobiety uczestniczące w nabożeństwach częściej niż raz w tygodniu wykazały o 33 proc. mniejszą śmiertelność.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie JAMA Internal Medicine. „Religia i duchowość może być niedoceniana przez medycynę czynnikiem w tym, aby lekarze mogli odpowiednio diagnozować swoich pacjentów” - piszą autorzy badania na stronie The Jama Network.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

2019-06-26 13:07

eb / Tuchów (KAI)

Pielgrzymi z różnych zakątków kraju będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie 1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust. Zaplanowano Msze św., koncerty, czuwanie dla młodzieży i liczne nabożeństwa. Każdego dnia będzie też spowiedź.

Krzysztof Jasiński

„Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha” - pod takim hasłem do 9 lipca będzie obchodzony Wielki Odpust Tuchowski. Rozpocznie się on 1 lipca, Mszą św. o godz. 18.00. Do sanktuarium przybędzie wtedy pielgrzymka strażaków, policjantów i orkiestr dętych. Po Mszy będzie koncert.

W kolejnych dniach w Tuchowie będą modlić się m.in. kapłani przeżywający jubileusze, osoby konsekrowane, samorządowcy, kierowcy, chorzy. Będą też pielgrzymki emerytów, rolników, nauczycieli, ministrantów i lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, służby zdrowia, kombatantów, uczestników pielgrzymki do Częstochowy, a także kolejarzy, dzieci, leśników, osób pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców.

W Tuchowie będą się także modlić matki w stanie błogosławionym i małżeństwa pragnące potomstwa. Na odpust przybędą przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej, Rycerzy Kolumba, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego, Rycerstwa Niepokalanej, Róż Różańcowych, Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz Przyjaciele Radia Maryja.

Codziennie w programie odpustu znajdą się modlitwy o powołania, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym, nieszpory oraz wieczory maryjne, czyli koncerty orkiestr i chórów. 5 lipca odbędzie się młodzieżowe czuwanie z Mszą św. o 22.00.

Dyżury w konfesjonałach będą w tygodniu od 6.30 do 19.30, a w niedzielę od 5.00 do 19.30.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, pielgrzymi będą mogli zwiedzać muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Co roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem