Reklama

Ta modlitwa to też styl życia

Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 22/2012

Około 300 osób przyjechało 20 maja do diecezjalnego seminarium duchownego na doroczną pielgrzymkę „Przyjaciół Paradyża”. - Modlących się o powołania jest znacznie więcej i wszystkich ich do nas zapraszamy - mówi rektor ks. Jarosław Stoś

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., wysłuchali konferencji ascetycznej, a także koncertu organowego i zespołu kleryckiego „The Birets”. - Chciałbym, żeby poczuli się tu jak w domu. Żeby wiedzieli, że wspólnota, którą omadlają, jest ich rodziną. My na nich czekamy - podkreśla diecezjalny opiekun „PP” ks. Marek Ogrodowiak. - Pamiętam, że jeszcze jako kleryk miałem ogromną świadomość tej modlitwy. Kiedyś miałem takie różne wątpliwości i wtedy podeszła do mnie pewna pani i powiedziała: „Ja się za kleryka modlę, bo kleryk to będzie świętym księdzem”. Do dziś jest to dla mnie żywe wspomnienie.
Modlitwa za powołania wpływa również na styl życia „Przyjaciół Paradyża”. Tacy ludzie nie mówią źle o księżach, nie grzebią w ich niedoskonałościach, ale otaczają troską. Nie inaczej podchodzą do tego panie z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. - Bardzo kochamy kapłanów, przez naszą modlitwę i bycie w tej wspólnocie są nam naprawdę bliscy - mówi Irena Pietrzak.
Wymaga to oczywiście systematyczności. - Nasze bycie w „PP” to przede wszystkim codzienna modlitwa za powołania kapłańskie, żeby były święte i liczne - opowiada Aniela Mroziuk. - To dziesiątek Różańca i prośba do Matki Bożej z Paradyża, zwłaszcza o umocnienie już istniejących powołań. W każdy pierwszy czwartek miesiąca spotykamy się w naszej wspólnocie, mamy Mszę św. i adorację.
Wiele osób bierze na siebie dodatkowe zobowiązania, tak jak zrobiła to Krystyna Pawliszyn: - Ja zapisałam się również do Margaretki i raz w tygodniu modlę się za opiekuna naszego koła „PP” ks. Leszka Wilka. Moja kolej wypada w niedzielę i jest to pierwsza rzecz, jaką robię po obudzeniu.
Wspólnota seminaryjna jest głęboko wdzięczna swoim przyjaciołom, co potwierdzają alumni. - W każdy czwartek modlimy się w ich intencji podczas Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Ich wsparcie jest dla nas ważne, na pewno wpływa na powołania - uważa kl. Damian Ślemp.
„Przyjaciele Paradyża” są szczególnie mile widziani w murach seminaryjnych. - Wiem, że w większości parafii są wspólnoty „Przyjaciół Paradyża”. Nie we wszystkich jednak są organizowane wyjazdy na doroczną pielgrzymkę czy wrześniowe rekolekcje. Byłoby nam bardzo miło, gdyby pojawili się u nas przedstawiciele również tych parafii. Chcemy im wszystkim podziękować - mówi rektor seminarium ks. Jarosław Stoś.
Wszyscy, którym drogie są powołania, będą mieli okazję przyłączyć się do zbiorowej modlitwy już w czerwcu. - Zachęcam wszystkich do udziału w pieszej pielgrzymce w intencji powołań, która wyrusza w piątek po Bożym Ciele i wędruje przez Paradyż do Rokitna - mówi ks. Marek Ogrodowiak. Informacji udzielają Maria Faściszewska (tel. 693-484-284) i ks. Adam Firak (tel. 68/327-72-36).

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wiślica: ok. 800 osób na Diecezjalnym Spotkanii Młodzieży

2019-06-16 10:39

dziar / Wiślica (KAI)

Ok. 800 osób wzięło wczoraj udział XVII Diecezjalnym Spotkaniu Młodych, które pod hasłem „Po co Ci to? Pod prąd do źródła” odbyło się w Wiślicy, z udziałem m.in. Mietka Szcześniaka i zespołu niemaGotu.

www.facebook.com

Wydarzenie rozpoczęło się chwilą modlitwy w bazylice wiślickiej, a potem procesja przeszła z wiślickiej bazyliki kolegiackiej na plac miejski i na Wiślickie Błonia, gdzie odbyła się część główna wydarzenia.

Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, w asyście biskupów pomocniczych – bp. Mariana Florczyka, pomysłodawcy wiślickich spotkań młodych oraz bp. Andrzeja Kalety, który właśnie w Wiślicy otrzymał sakrament chrztu.

Homilię wygłosił bp Marian Florczyk. Przypomniał w niej historię chrześcijaństwa na ziemiach polskich, związki Wiślicy z obecnością pierwszych chrześcijan, postać księcia Mieszka I, który przyjął chrzest "depcząc pogańskich bożków".

Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Sowa, niegdyś lider zespołu punkrockowego Maria Nefeli i narkoman, dziś wolny od nałogów i chętnie składający publiczne świadectwa, autor głośnej książki

"Ocalony. Ćpunk w kościele", zajmujący się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży.

Odbył się koncert zespołu niemaGOtu, znanego m.in. z hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni Miłosierni”, połączony z Uwielbieniem - w połowie koncertu został wprowadzony uroczyście obraz Matki Bożej Łokietkowej wraz z krzyżem. Matka Boża Łokietkowa odbiera cześć w Wiślicy ponad 800 lat.

Wiślicę jako miejsce dorocznych spotkań młodzieży z diecezji kieleckiej wybrano ze względu na jej tradycje chrzcielne. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej – Uśmiechniętej.

Obok bazyliki – w Domu Długosza z 1460 r. mieści się Muzeum Regionalne. Długosz – słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.

Atrakcją Wiślicy są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. oraz gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego.

Z Wiślicy wyrusza także pielgrzymka kielecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem