Reklama

Kościół

Irak: Franciszek spróbuje przywrócić to, co zniszczono w wyniku niesłuchania jego poprzednika

Na to, że papież Franciszek będzie miał szansę odwiedzić Irak w czasie, gdy jego poprzednicy nie byli w stanie tego zrobić z różnych powodów – czy to ze względu na wojnę, przemoc na tle różnic religijnych, ataki terrorystyczne lub zawiłości polityczne w tym kraju – zwrócił uwagę Rifat Bader, dyrektor Katolickiego Centrum Studiów nad Mediami.

[ TEMATY ]

Irak

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Podróż Franciszka do Iraku zaplanowano na początek marca 2021 roku. „Papież przyjedzie, aby spróbować przywrócić to, co zostało zniszczone w wyniku niesłuchania głosu swojego poprzednika, świętego Papieża” – ocenił kapłan, przypominając, że Jan Paweł II, jako jedyny wśród przywódców świata w 2003 r., sprzeciwiał się wojnie w Iraku.

Duchowny zauważył, że Irak jest naznaczony świętością i zamieszkiwali go prorocy: Abraham, który udał się z chaldejskiego Ur do Ziemi Świętej, prorok Jonasz z Niniwy, który wezwał do pokuty i powrotu do Boga. Zaznaczył, że jest to kraj, w którym niegdyś przebywali wygnani w czasie babilońskiej niewoli.

„W pierwszej kolejności papież przybywa do Kraju Mezopotamii jako pielgrzym” – podkreślił i zaznaczył, że Ojciec Święty spotka się z wiernymi Kościoła katolickiego w Iraku. „Kiedy mówimy o Kościele katolickim, mamy na myśli oczywiście wszystkie kościoły katolickie obecne w Iraku, ale przede wszystkim Kościół chaldejski, na czele którego stoi obecnie jeden z doradców papieża kardynał Louis Raphaël I Sako” – wytłumaczył i zastrzegł, że „nie chodzi o to, by ignorować syryjski Kościół katolicki, którego wierni byli męczennikami wiary, zwłaszcza po zbombardowaniu Kościoła Matki Bożej Wybawienia 10 lat temu”.

Wskazał na obecność przedstawicieli innych Kościołów katolickich: łacińskiego, maronickiego, grekokatolickiego, koptyjskiego i ormiańskiego. „Istnieją oczywiście inne niekatolickie Kościoły siostrzane, z których najważniejszym jest Kościół asyryjski” – wyjaśnił. Zauważył zarazem, że poprzednicy Franciszka na Stolicy Piotrowej z różnych powodów nie mogli przybyć do Iraku.

Przypomniał, że Jan Paweł II chciał odwiedzić Irak w 1999 roku, ale nie mógł tego zrobić z powodu blokady, która została nałożona w tamtym czasie na ten kraj. Papież odbył wtedy „duchową” pielgrzymkę do tego kraju, 12 marca 2000 r., rozpoczynając w ten sposób wędrówkę w roku Wielkiego Jubileuszu z kraju proroka Abrahama. Pielgrzymkę tę wypełniły jego wizyty w Egipcie, Jordanii i Palestynie, a rok później wizyta, śladami Pawła Apostoła, w Syrii.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dziś papież Franciszek, który zawsze koncentruje się na szacunku dla ubogich, uchodźców i imigrantów, a także ich prawie do bezpiecznego życia, udaje się do Iraku, gdzie w ostatnich latach chrześcijanie i jazydzi, zwłaszcza z Równiny Niniwy i Mosulu oraz z sąsiednich miast i miasteczek, zostali przymusowo wysiedleni do innych krajów w wyniku aktów terrorystycznych, jakie w tym czasie prowadziło ISIS” – zaznaczył kapłan. Sprecyzował, że papież będzie chciał umocnić duchowo wspólnoty chrześcijan w Iraku, które przetrwały liczne prześladowania.

Wspomniał o zaplanowanej przez papieża wizycie w Erbil, gdzie żyje duża liczba przymusowo przesiedlonych ludzi z Mosulu i miast Równiny Niniwy. „Jego Świątobliwość odwiedzi również okolice Mosulu i Karakosz, aby jeszcze bardziej zachęcić przymusowo wysiedlonych, którzy mieszkają za granicą, do ewentualnego powrotu do ziemi swoich przodków” – zapowiedział.

Reklama

Zdaniem duchownego, Franciszek będzie chciał promować dialog na poziomie ekumenicznym, jak i międzyreligijnym. „Powszechnie wiadomo, że istnieje nie tylko dialog chrześcijańsko-sunnicki, ale także dialog szyicko-chrześcijański” – zaznaczył, wspominając inne religie i tradycje obecne w Iraku.

W opinii ks. Badera, papież zachęci do podążania ścieżkami pokoju, dialogu, braterstwa i konstruktywnej współpracy między politykami w Iraku, „aby odbudować silne nowoczesne państwo irackie po latach twardych i gorzkich wojen, religijnych kłótni i ataków grup terrorystycznych, aby przywrócić ducha nadziei wśród wszystkich Irakijczyków, zwłaszcza młodzieży, na rzecz lepszej przyszłości”.

Zaakcentował, że będzie to pierwsza wizyta następcy św. Piotra na irackiej ziemi. Wyraził nadzieję, że do tego czasu na całym świecie poprawią się warunki związane z pandemią.

„Modlimy się do Boga, aby zbliżająca się wizyta była udana i owocna, pozwoliła zapoczątkować jedność, wzywając naród iracki do zainicjowania nowego etapu i poszukiwania wzajemnego przebaczenia, aby ten braterski kraj rozpoczął proces leczenia ran z przeszłości i patrzenia w przyszłość z nadzieją i łaską” – podkreślił ks. Bader.

2020-12-16 17:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek w Iraku

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

PAP

Msze św. w obrządku chaldejskim w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tys. wiernych, spotkania z władzami i przedstawicielami społeczeństwa, z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie, wizyta u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie, spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama, modlitewne nabożeństwo żałobne w Mosulu za ofiary wojny, jaka w latach 2014-2017 toczyła się w Iraku oraz spotkanie z chrześcijanami z Równiny Niniwy połączone z modlitwą „Anioł Pański” w Al-Tahira, bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakosz - złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Iraku, w dniach 5-8 marca.

Historyczna pielgrzymka Franciszka do Iraku okazała się wielkim sukcesem, mimo drastycznych ograniczeń związanych z bezpieczeństwem i pandemią koronawirusem. Papież kilkakrotnie wypowiedział stanowcze "nie" dla ekstremizmu, przemocy, terroryzmu, nietolerancji, nienawiści i rozlewu krwi w imię religii podkreślając, że „religia musi służyć sprawie pokoju i jedności pomiędzy wszystkimi dziećmi Boga”. Wzywał do braterstwa i jedności.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję