Reklama

Kościół

Irak: Franciszek spróbuje przywrócić to, co zniszczono w wyniku niesłuchania jego poprzednika

Na to, że papież Franciszek będzie miał szansę odwiedzić Irak w czasie, gdy jego poprzednicy nie byli w stanie tego zrobić z różnych powodów – czy to ze względu na wojnę, przemoc na tle różnic religijnych, ataki terrorystyczne lub zawiłości polityczne w tym kraju – zwrócił uwagę Rifat Bader, dyrektor Katolickiego Centrum Studiów nad Mediami.

[ TEMATY ]

Irak

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Podróż Franciszka do Iraku zaplanowano na początek marca 2021 roku. „Papież przyjedzie, aby spróbować przywrócić to, co zostało zniszczone w wyniku niesłuchania głosu swojego poprzednika, świętego Papieża” – ocenił kapłan, przypominając, że Jan Paweł II, jako jedyny wśród przywódców świata w 2003 r., sprzeciwiał się wojnie w Iraku.

Duchowny zauważył, że Irak jest naznaczony świętością i zamieszkiwali go prorocy: Abraham, który udał się z chaldejskiego Ur do Ziemi Świętej, prorok Jonasz z Niniwy, który wezwał do pokuty i powrotu do Boga. Zaznaczył, że jest to kraj, w którym niegdyś przebywali wygnani w czasie babilońskiej niewoli.

„W pierwszej kolejności papież przybywa do Kraju Mezopotamii jako pielgrzym” – podkreślił i zaznaczył, że Ojciec Święty spotka się z wiernymi Kościoła katolickiego w Iraku. „Kiedy mówimy o Kościele katolickim, mamy na myśli oczywiście wszystkie kościoły katolickie obecne w Iraku, ale przede wszystkim Kościół chaldejski, na czele którego stoi obecnie jeden z doradców papieża kardynał Louis Raphaël I Sako” – wytłumaczył i zastrzegł, że „nie chodzi o to, by ignorować syryjski Kościół katolicki, którego wierni byli męczennikami wiary, zwłaszcza po zbombardowaniu Kościoła Matki Bożej Wybawienia 10 lat temu”.

Wskazał na obecność przedstawicieli innych Kościołów katolickich: łacińskiego, maronickiego, grekokatolickiego, koptyjskiego i ormiańskiego. „Istnieją oczywiście inne niekatolickie Kościoły siostrzane, z których najważniejszym jest Kościół asyryjski” – wyjaśnił. Zauważył zarazem, że poprzednicy Franciszka na Stolicy Piotrowej z różnych powodów nie mogli przybyć do Iraku.

Przypomniał, że Jan Paweł II chciał odwiedzić Irak w 1999 roku, ale nie mógł tego zrobić z powodu blokady, która została nałożona w tamtym czasie na ten kraj. Papież odbył wtedy „duchową” pielgrzymkę do tego kraju, 12 marca 2000 r., rozpoczynając w ten sposób wędrówkę w roku Wielkiego Jubileuszu z kraju proroka Abrahama. Pielgrzymkę tę wypełniły jego wizyty w Egipcie, Jordanii i Palestynie, a rok później wizyta, śladami Pawła Apostoła, w Syrii.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dziś papież Franciszek, który zawsze koncentruje się na szacunku dla ubogich, uchodźców i imigrantów, a także ich prawie do bezpiecznego życia, udaje się do Iraku, gdzie w ostatnich latach chrześcijanie i jazydzi, zwłaszcza z Równiny Niniwy i Mosulu oraz z sąsiednich miast i miasteczek, zostali przymusowo wysiedleni do innych krajów w wyniku aktów terrorystycznych, jakie w tym czasie prowadziło ISIS” – zaznaczył kapłan. Sprecyzował, że papież będzie chciał umocnić duchowo wspólnoty chrześcijan w Iraku, które przetrwały liczne prześladowania.

Wspomniał o zaplanowanej przez papieża wizycie w Erbil, gdzie żyje duża liczba przymusowo przesiedlonych ludzi z Mosulu i miast Równiny Niniwy. „Jego Świątobliwość odwiedzi również okolice Mosulu i Karakosz, aby jeszcze bardziej zachęcić przymusowo wysiedlonych, którzy mieszkają za granicą, do ewentualnego powrotu do ziemi swoich przodków” – zapowiedział.

Reklama

Zdaniem duchownego, Franciszek będzie chciał promować dialog na poziomie ekumenicznym, jak i międzyreligijnym. „Powszechnie wiadomo, że istnieje nie tylko dialog chrześcijańsko-sunnicki, ale także dialog szyicko-chrześcijański” – zaznaczył, wspominając inne religie i tradycje obecne w Iraku.

W opinii ks. Badera, papież zachęci do podążania ścieżkami pokoju, dialogu, braterstwa i konstruktywnej współpracy między politykami w Iraku, „aby odbudować silne nowoczesne państwo irackie po latach twardych i gorzkich wojen, religijnych kłótni i ataków grup terrorystycznych, aby przywrócić ducha nadziei wśród wszystkich Irakijczyków, zwłaszcza młodzieży, na rzecz lepszej przyszłości”.

Zaakcentował, że będzie to pierwsza wizyta następcy św. Piotra na irackiej ziemi. Wyraził nadzieję, że do tego czasu na całym świecie poprawią się warunki związane z pandemią.

„Modlimy się do Boga, aby zbliżająca się wizyta była udana i owocna, pozwoliła zapoczątkować jedność, wzywając naród iracki do zainicjowania nowego etapu i poszukiwania wzajemnego przebaczenia, aby ten braterski kraj rozpoczął proces leczenia ran z przeszłości i patrzenia w przyszłość z nadzieją i łaską” – podkreślił ks. Bader.

2020-12-16 17:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Filoni: Irak potrzebuje ochrony ludności cywilnej

[ TEMATY ]

Irak

RNW.org / photo on flickr

Przyrównując tzw. Państwo Islamskie do diabła, kard. Fernando Filoni wskazał na pilną konieczność ochrony ludności cywilnej w Iraku. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a zarazem specjalny papieski wysłannik do Iraku, udzielił obszernego wywiadu sieci telewizyjnej CNN. „Nikt nie może używać imienia Boga ani czynić w Jego imię takich rzeczy. To jest naprawdę działanie diabła” – powiedział hierarcha, odnosząc się do działań islamistów na Bliskim Wschodzie.

Szef watykańskiej dykasterii podkreślił konieczność ochrony tamtejszej ludności cywilnej i powstrzymania działań dżihadystów. „Nie mówię tutaj o wojnie. Chcę powiedzieć, że trzeba bronić ludzi, którzy są w potrzebie. I o to także prosi tamtejsza ludność” – przypomniał kard. Filoni. Wcześniej mówił o tym również sam Papież, który mocno podkreślał, że nie chodzi wprost o prowadzenie wojny, ale o powstrzymanie agresora.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł kardynał Richard Kuuia Baawobr

2022-11-28 08:20

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

Po przewiezieniu o godz. 17.45 kardynała Richarda Kuuia Baawobr karetką z Generalatu do Policlinico Gemelli otrzymaliśmy smutną wiadomość o jego śmierci o godz. 18.25 poinformował w niedzielę 27 września generalat Zgromadzenia Misji Afryki.

Richard Kuuia Baawobr urodził się 21 czerwca 1959 r. w Nandom w północnej Ghanie. W 1979 r. wstąpił do ojców białych (Zgromadzenia Misji Afryki). Nowicjat odbył we Fryburgu w Szwajcarii. Studiował teologię w instytucie swego zgromadzenia w Totteridge koło Londynu. W 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie jako duchowny diecezji Wa. Wyjechał jako misjonarz do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracował w Livulu w archidiecezji Kinszasa. Od 1991 r. studiował egzegezę biblijną w Rzymie, a także odbył formację z duchowści ignacjańskiej u jezuitów we Francji. W latach 1996-1999 był mistrzem nowicjatu w Kahangala w Tanzanii, a od 1999 r. pracował w seminarium w Tuluzie. W 2004 r. obronił doktorat z nauk biblijnych i został wybrany asystentem generalnym swego zgromadzenia. Od 2010 r. był – jako pierwszy Afrykanin w historii – przełożonym generalnym ojców białych. W 2016 r. papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Wau, a 27 sierpnia b.r. włączył do Kolegium Kardynalskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję