Reklama

Kościół

Irak: Franciszek spróbuje przywrócić to, co zniszczono w wyniku niesłuchania jego poprzednika

Na to, że papież Franciszek będzie miał szansę odwiedzić Irak w czasie, gdy jego poprzednicy nie byli w stanie tego zrobić z różnych powodów – czy to ze względu na wojnę, przemoc na tle różnic religijnych, ataki terrorystyczne lub zawiłości polityczne w tym kraju – zwrócił uwagę Rifat Bader, dyrektor Katolickiego Centrum Studiów nad Mediami.

[ TEMATY ]

Irak

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Podróż Franciszka do Iraku zaplanowano na początek marca 2021 roku. „Papież przyjedzie, aby spróbować przywrócić to, co zostało zniszczone w wyniku niesłuchania głosu swojego poprzednika, świętego Papieża” – ocenił kapłan, przypominając, że Jan Paweł II, jako jedyny wśród przywódców świata w 2003 r., sprzeciwiał się wojnie w Iraku.

Duchowny zauważył, że Irak jest naznaczony świętością i zamieszkiwali go prorocy: Abraham, który udał się z chaldejskiego Ur do Ziemi Świętej, prorok Jonasz z Niniwy, który wezwał do pokuty i powrotu do Boga. Zaznaczył, że jest to kraj, w którym niegdyś przebywali wygnani w czasie babilońskiej niewoli.

Reklama

„W pierwszej kolejności papież przybywa do Kraju Mezopotamii jako pielgrzym” – podkreślił i zaznaczył, że Ojciec Święty spotka się z wiernymi Kościoła katolickiego w Iraku. „Kiedy mówimy o Kościele katolickim, mamy na myśli oczywiście wszystkie kościoły katolickie obecne w Iraku, ale przede wszystkim Kościół chaldejski, na czele którego stoi obecnie jeden z doradców papieża kardynał Louis Raphaël I Sako” – wytłumaczył i zastrzegł, że „nie chodzi o to, by ignorować syryjski Kościół katolicki, którego wierni byli męczennikami wiary, zwłaszcza po zbombardowaniu Kościoła Matki Bożej Wybawienia 10 lat temu”.

Wskazał na obecność przedstawicieli innych Kościołów katolickich: łacińskiego, maronickiego, grekokatolickiego, koptyjskiego i ormiańskiego. „Istnieją oczywiście inne niekatolickie Kościoły siostrzane, z których najważniejszym jest Kościół asyryjski” – wyjaśnił. Zauważył zarazem, że poprzednicy Franciszka na Stolicy Piotrowej z różnych powodów nie mogli przybyć do Iraku.

Przypomniał, że Jan Paweł II chciał odwiedzić Irak w 1999 roku, ale nie mógł tego zrobić z powodu blokady, która została nałożona w tamtym czasie na ten kraj. Papież odbył wtedy „duchową” pielgrzymkę do tego kraju, 12 marca 2000 r., rozpoczynając w ten sposób wędrówkę w roku Wielkiego Jubileuszu z kraju proroka Abrahama. Pielgrzymkę tę wypełniły jego wizyty w Egipcie, Jordanii i Palestynie, a rok później wizyta, śladami Pawła Apostoła, w Syrii.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dziś papież Franciszek, który zawsze koncentruje się na szacunku dla ubogich, uchodźców i imigrantów, a także ich prawie do bezpiecznego życia, udaje się do Iraku, gdzie w ostatnich latach chrześcijanie i jazydzi, zwłaszcza z Równiny Niniwy i Mosulu oraz z sąsiednich miast i miasteczek, zostali przymusowo wysiedleni do innych krajów w wyniku aktów terrorystycznych, jakie w tym czasie prowadziło ISIS” – zaznaczył kapłan. Sprecyzował, że papież będzie chciał umocnić duchowo wspólnoty chrześcijan w Iraku, które przetrwały liczne prześladowania.

Wspomniał o zaplanowanej przez papieża wizycie w Erbil, gdzie żyje duża liczba przymusowo przesiedlonych ludzi z Mosulu i miast Równiny Niniwy. „Jego Świątobliwość odwiedzi również okolice Mosulu i Karakosz, aby jeszcze bardziej zachęcić przymusowo wysiedlonych, którzy mieszkają za granicą, do ewentualnego powrotu do ziemi swoich przodków” – zapowiedział.

Zdaniem duchownego, Franciszek będzie chciał promować dialog na poziomie ekumenicznym, jak i międzyreligijnym. „Powszechnie wiadomo, że istnieje nie tylko dialog chrześcijańsko-sunnicki, ale także dialog szyicko-chrześcijański” – zaznaczył, wspominając inne religie i tradycje obecne w Iraku.

W opinii ks. Badera, papież zachęci do podążania ścieżkami pokoju, dialogu, braterstwa i konstruktywnej współpracy między politykami w Iraku, „aby odbudować silne nowoczesne państwo irackie po latach twardych i gorzkich wojen, religijnych kłótni i ataków grup terrorystycznych, aby przywrócić ducha nadziei wśród wszystkich Irakijczyków, zwłaszcza młodzieży, na rzecz lepszej przyszłości”.

Zaakcentował, że będzie to pierwsza wizyta następcy św. Piotra na irackiej ziemi. Wyraził nadzieję, że do tego czasu na całym świecie poprawią się warunki związane z pandemią.

„Modlimy się do Boga, aby zbliżająca się wizyta była udana i owocna, pozwoliła zapoczątkować jedność, wzywając naród iracki do zainicjowania nowego etapu i poszukiwania wzajemnego przebaczenia, aby ten braterski kraj rozpoczął proces leczenia ran z przeszłości i patrzenia w przyszłość z nadzieją i łaską” – podkreślił ks. Bader.

2020-12-16 17:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irak: papieski list do prezydenta

[ TEMATY ]

list

Irak

HelloImNik-Foter-CC-BY-ND

Jeśli świat nie podejmie w Iraku odpowiednich działań, będziemy świadkami dokonującego się na naszych oczach ludobójstwa. Przypomina o tym papieski wysłannik do tego bliskowschodniego kraju ogarniętego krwawą ofensywą islamskich dżihadystów.

Na zakończenie swej kilkudniowej wizyty solidarności kard. Fernando Filoni spotkał się w Bagdadzie z prezydentem Iraku Fuadem Masumem, któremu przekazał list od papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Piknik Naukowy

2021-07-31 18:21

Krystyna Dolczewska

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich był Piknik Naukowy.

Pokazy naukowe weszły już do tradycji imprez odbywających się w Zielonej Górze. Przez wiele lat organizował je Uniwersytet Zielonogórski u siebie, na boisku przy ul. Wyspiańskiego lub na Deptaku pod nazwą „Dni Nauki”. Odkąd istnieje Centrum Nauki Keplera, ono jest organizatorem i zmieniła się nazwa na „Piknik Naukowy”. Odbył się on już piąty raz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję