Reklama

Watykan

Międzynarodowy Dzień Migrantów: w obronie pracujących za granicą

Dokładnie 20 lat temu została opublikowana międzynarodowa konwencja o ochronie praw pracowników migrujących i ich rodzin. ONZ, widząc nasilającą się tragedię ludzi szukających pracy poza granicami swojego kraju, postanowiła stanowczo propagować godne i legalne warunki pracy i życia.

[ TEMATY ]

Watykan

imigranci

pandemia

Vatican News

„Pandemia nie może spowodować, że zapomnimy o innych dramatycznych sytuacjach, takich jak przemoc i znęcanie się nad migrantami, ponieważ, jak przypomniał nam papież, nikt się nie uratuje sam” – przyznał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Fabio Baggio, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Kto choć raz musiał wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia, przekonał się na własnej skórze, z jakimi problemami musi się zmierzyć na obczyźnie: trudności językowe, samotność, zawiedzione oczekiwania, kończące się oszczędności, mieszkanie w nieludzkich warunkach. Pierwsza znaleziona praca może okazać się bliska niewolnictwu; wielu ludzi doświadczyło bycia wykorzystanym przez pracodawców w obcym kraju.

Reklama

W 1972 roku ciężarówka przewożąca maszyny do szycia miała wypadek w tunelu pod Mont Blanc. Zginęło dwudziestu ośmiu pracowników z Mali. Ukryci w ciężarówce od kilku dni jechali do Francji w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków do życia. Wieść o tej tragedii skłoniła ONZ do zajęcia się warunkami pracy migrantów i w 1979 roku powołano grupę roboczą, której zadaniem było opracowanie specjalnej konwencji, która została opublikowana jedenaście lat później, a weszła w życie dopiero w 2003 roku. Wtedy ratyfikowało ją jedynie 20 państw. Od tego czasu świadomość w tych kwestiach z pewnością wzrosła, a Kościół jest w czołówce w promowaniu i ochronie praw osób migrujących.

Dwadzieścia lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Migrantów jako część globalnej kampanii promującej ratyfikację konwencji z 1990 roku. Do chwili obecnej konwencja ma niestety tylko 51 ratyfikacji, z których prawie wszystkie zostały dokonane przez kraje pochodzenia migrantów, ponieważ dokument ten jest w istocie ważnym narzędziem ochrony ich obywateli mieszkających za granicą. Żadne państwo z dużym wskaźnikiem imigracji w Europie Zachodniej czy w Ameryce Północnej nie podpisało jeszcze tej konwencji.

„Los ludzi, którzy muszą opuścić swój dom głównie z powodów niezwiązanych z osobistą wolą, nadal budzi niepokój – powiedział ks. Baggio. – Sytuacje te często charakteryzują się wpływem zorganizowanej przestępczości, która manipuluje marzeniami tych ludzi, poprzez wielu oszustów i oprawców, którzy niestety dopuszczają się nadużyć i przemocy na drogach, które nazywamy szlakami migracyjnymi”.

Na dramat migrantów nakłada się również problem związany z obostrzeniami COVID-19. „Dobrze pamiętam, kiedy papież w Wielkanoc prosił, abyśmy nie zapominali o współczesnych tragediach, które współistnieją wraz z Covid-19. Dramaty, które istniały przed pandemią, nie znikły, a niektóre z nich zostały zaostrzone. Zwróćmy uwagę na los wysiedleńców, uchodźców, migrantów, których prawa zostały naruszone – powiedział ks. Baggio. – Niestety, cechą ludzkiego instynktu jest skupienie się na sobie w niebezpiecznej sytuacji. Ale to nie pozwala nam patrzeć szerzej, dostrzegać bolesnej sytuacji innych. Co by było, gdyby miłosierny Samarytanin, przywoływany wielokrotnie przez Franciszka, powiedział: «mam już własne problemy, wolę iść dalej, nie zatrzymywać się, podobnie jak lewita i kapłan». Tak więc to właśnie przez wiarę czerpiemy tę opatrznościową wizję, w której to sam Pan postawił tę osobę na mojej drodze, aby nie była zapomniana, nawet kosztem mojej ofiary. Ponieważ, jak powtarzał papież, w tym jesteśmy wspólnie ocaleni. Wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi i nikt nie może pozostać w tyle”.

2020-12-18 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w przyszlym tygodniu rozpocznie się proces byłych działaczy Fundacji Bambino Gesu

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

We wtorek 18 lipca przed Trybunałem Karnym Państwa Watykańskiego rozpocznie się proces dwóch byłych funkcjonariuszy Fundacji Bambino Gesu, zarządzającej należącym do Stolicy Apostolskiej rzymskim szpitalem pediatrycznym Dzieciątka Jezus. 55-letni Giuseppe Profiti, były prezes fundacji i jej były skarbnik, starszy od niego o rok Massimo Spina oskarżeni są o przywłaszczenie sobie sumy 422.005,16 euro, które przeznaczyli na remont apartamentu, przyznanego emerytowanemu sekretarzowi stanu, kard. Tarcisio Bertone. Remont przeprowadziła firma Gianantonio Bandery w Rzymie.

Niedawno tenże sąd watykański zajmował się skandalami Vatileaks 1, czyli wykradzeniem poufnych dokumentów z kancelarii Benedykta XVI przez jego kamerdynera Paolo Gabriele oraz Vatileaks 2, a więc przekazaniem dokumentów dotyczących watykańskich finansów dwóm włoskim dziennikarzom przez współpracowników specjalnej komisji przygotowującej ich reformę.

CZYTAJ DALEJ

Informacja nt. działalności s. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej

2021-04-22 08:22

[ TEMATY ]

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

youtube.com/S.BrunaodMaryi

Częstochowska Kuria wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia sprawę działalności s. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej.

Publikujemy pełną treść informacji:

CZYTAJ DALEJ

Mniejsza liczba wypadków na polskich drogach w roku 2020

2021-04-23 10:44

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

droga

kierowcy

Adobe Stock

W 2020 r. odnotowano mniejszą liczbę zdarzeń drogowych. W ostatnich latach podejmowano szereg działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego.

Analizowano dane o zdarzeniach drogowych, opracowywano plany i programy działań Policji. - Mniejsza liczba zdarzeń drogowych oraz ich ofiar, to wspólny sukces wszystkich służb jak i uczestników ruchu drogowego – podkreśla komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego, Komendy Głównej Policji. 25 kwietnia obchodzona będzie XV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję