Reklama

Wiadomości

665 paczek świątecznych trafi do powstańców warszawskich

Produkty spożywcze i słodycze znajdą się m.in. w 665 paczkach świątecznych, które zostaną przekazane powstańcom. Chcemy im pokazać, że pamiętamy, że się o nich troszczymy, że są dla nas ważni – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

[ TEMATY ]

pamięć

©juliasudnitskaya/fotolia.com

„Tę akcję prowadzimy już kolejny rok, wspólnie z Filipem Chajzerem. Chcemy pokazać powstańcom, że o nich pamiętamy. Bo jak swoim bliskim kupujemy pod choinkę prezenty, tak chcemy, by te paczki były takim prezentem dla powstańców, dowodem, że o nich pamiętamy, że się o nich troszczymy, że są dla nas ważni. Co roku szukamy firm, które nam pomogą przygotować te paczki. W tym roku z powodu pandemii nie mogliśmy zrobić takiego wielkiego pakowania, więc prosiliśmy te firmy, by sfinansowały przygotowanie lub same te paczki przygotowały” – opowiadał PAP Ołdakowski.

Jak zaznaczył, celem akcji jest zadbanie o powstańców w takim „wymiarze zwyczajnym”. „Że myśląc o nich chcemy im przekazać prezenty, które im się przydadzą, pomogą w funkcjonowaniu, a także, co ważne, co roku są organizowane przez ludzi dobrej woli. Bo przy tych paczkach zaangażowani są nie tylko darczyńcy. Jest tam bardzo dużo młodzieżowej, żywej energii ludzi, którzy te paczki przygotowują, pakują, rozwożą, dbają, żeby dotarły w odpowiednim czasie. Taka społeczna energia wolontariuszy, harcerzy, których bardzo wielu bierze w tym udział. To akcja, w której można się zaangażować i zrealizować marzenie o tym, żeby pomóc komuś ważnemu, komu trudniej dzisiaj jest funkcjonować” – mówił.

Reklama

„W tym roku oczywiście ten wolontariat będzie w mniejszym stopniu, paczki są już gotowe przysyłane przez partnerów akcji, którzy również w tym roku nie zawiedli. Wspiera nas 25 wolontariuszy, którzy dzwonią do powstańców, umawiają terminy przekazania paczek, często będą uczestniczyć w ich wręczaniu, dbając oczywiście o bezpieczeństwo powstańców. Paczek jest sporo, więc będą sukcesywnie trafiać do ich domów w okresie okołoświątecznym” – podkreślił dyrektor.

W związku z pandemią Muzeum nie mogło przygotować tradycyjnego wigilijnego spotkania opłatkowego dla powstańców. Dlatego zorganizowano akcję śpiewania dla nich kolędy, w ramach której zaproszono do stworzenia teledysku dla powstańców do pieśni „Przybieżeli do Betlejem”. Ponad 130 osób przesłało do Muzeum samodzielnie zaśpiewaną kolędę. Nagrania zostały zmontowane z innymi tak, by powstał teledysk z wirtualnym chórem głosów.

Wolontariusze podczas wręczania świątecznych paczek będą go również odtwarzali powstańcom, by – jak zaznacza Ołdakowski – pokazać im, jak wiele osób o nich pamięta i zaśpiewało specjalnie dla nich. Kolęda przed Świętami będzie także dostępna na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w jego mediach społecznościowych. Ma być - jak zapowiada Muzeum - prezentowana także w mediach m.in. 22 grudnia w Radiu dla Ciebie o godz. 19, w audycji na żywo z udziałem powstańców i dyrektora Muzeum. Ma być również emitowana w okresie świątecznym, także w telewizji. (PAP)

Reklama

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ dki/

2020-12-19 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

Niedziela świdnicka 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

patriotyzm

pamięć

żołnierze wyklęci

Ks. Grzegorz Umiński

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca
w parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

Uroczyste obchody upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych zorganizowano w wielu miejscach naszej diecezji, m.in. w Świdnicy, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej czy Nowej Rudzie-Słupcu. Obok licznie przybyłych parafian uczestniczyli w nich przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich czy młodzieżowych.

Podczas centralnych uroczystości w kościele św. Andrzeja Boboli bp Ignacy Dec mówił: – Pogrobowcy komunistów mają swoje media, zasiadają w sądach, uczą w szkołach, są posłami i działają w samorządach i nadal kłamią o Żołnierzach Wyklętych. Pod wzniosłymi hasłami demokracji, praworządności, tolerancji, równości szerzą bezbożne idee i podejmują gorszące, szkodliwe działania. My zaś uzbrojeni w wiarę i miłość do Pana Boga, do Kościoła i do Ojczyzny widzimy w Żołnierzach Wyklętych narodowych bohaterów. Dziś wymieńmy tylko dwa nazwiska. Łukasz Ciepliński napisał na grypsie przed śmiercią takie słowa: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą”. Danuta Siedzikówna „Inka”, idąca na śmierć, prosiła, aby do jej babci dotarły słowa, że zachowała się jak trzeba.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję