Reklama

Kościół

Franciszek zaprasza do zwiedzenia wystawy 100 szopek

„Zapraszam do odwiedzenia szopek pod kolumnadą, aby zrozumieć, jak ludzie starają się za pomocą sztuki pokazać narodziny Jezusa. To wielka katecheza naszej wiary”. Tymi słowami wypowiedzianymi w niedzielę, 20 grudnia, po modlitwie „Anioł Pański” Papież Franciszek zachęcił wszystkich do zwiedzenia wystawy 100 szopek pod kolumnadą Berniniego.

[ TEMATY ]

Watykan

szopki

Włodzimierz Rędzioch

W tym roku wystawa ta nie została zorganizowana, jak zazwyczaj, w budynku watykańskim przy ulicy Conciliazione ale właśnie przy placu św. Piotra. Od lat ekspozycję organizuje Papieska Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i to przewodniczący Rady abp Rino Fisichella dokonał jej otwarcia w niedzielę, 13 grudnia. „Zdecydowaliśmy się umieścić wystawę pod gołym niebem ze względów bezpieczeństwa – zwiedzający mają wytyczoną trasę tak, aby nie dopuścić do zakażeń” – podkreślił abp Fisichella.

W dniu otwarcia wystawę zwiedził sam Papież a towarzyszył mu sam przewodniczący Rady, który tak wspomina papieską wizytę: „Oglądając szopki Franciszek był zauroczony i zaciekawiony potwierdzając, że żłóbek jest prawdziwym znakiem ewangelizacji. Papież zatrzymał się przed każdą szopką i rozmawiał z ich twórcami. Wśród szopek są te wykonane przez dzieci niepełnosprawne, przez zawodowych rzeźbiarzy, są szopki z drewna, czy z cennego koralu. Dzięki tej wizycie Papież ukazał po raz kolejny, jak ważna jest bliskość z prostymi rzeczami, znakami, które kryją w sobie głębokie treści duchowe.”

Włodzimierz Rędzioch

Wśród wystawianych szopek mamy żłóbek w gaśnicy wykonany przez watykańskich strażaków, są szopki umieszczone w scenerii placu św. Piotra z Papieżem, mamy scenę Bożego Narodzenia wygrawerowaną na wielkiej muszli. Jedna z szopek to namiot Czerwonego Krzyża stojący wśród ruin miasta Amatrice, które zostałe prawie całkowicie zniszczone w czasie ostatniego trzęsienia ziemi. Mamy też żłóbek i figury Świętej Rodziny wykonane z ołówków i kredek ustawione na stronie Pisma Świętego, która mówi właśnie o Bożym Narodzeniu.

Włodzimierz Rędzioch

Warto zacytować kilka zdań z Listu Apostolskiego „Admirabile signum” z 1 grudnia 2019 r., który Franciszek poświęcił wartości i znaczeniu bożonarodzeniowego żłóbka: „Narodziny dziecka budzą radość i zadziwienie, ponieważ stawiają przed wielką tajemnicą życia. (...)

Reklama

Grzegorz Gałązka

Żłóbek ukazuje nam, pozwala nam dotknąć tego wyjątkowego i niezwykłego wydarzenia, które zmieniło bieg historii, a od którego również liczymy lata przed i po narodzeniu Chrystusa. Sposób działania Boga niemal oszałamia, ponieważ wydaje się niemożliwe, aby wyrzekł się swojej chwały, żeby stać się człowiekiem, takim jak my. Cóż za niespodzianka, że Bóg przyjmuje nasze własne zachowania: śpi, karmi się mlekiem matki, płacze i bawi się jak wszystkie dzieci! Jak zawsze, Bóg wprawia w zakłopotanie, jest nieprzewidywalny, nieustannie poza naszymi schematami. Zatem żłóbek ukazując nam Boga wkraczającego w świat, pobudza nas do myślenia o naszym życiu wpisanym w życie Boga; zachęca, abyśmy stali się Jego uczniami, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny sens życia”.

Włodzimierz Rędzioch

Wstęp na watykańską wystawę „100 szopek” jest wolny. Jest ona czynna codziennie w godzinach 10.00 - 20.00. Szczególnie ciekawa jest wizyta wieczorna, gdy można podziwiać „grę świateł” w scenerii monumentalnej kolumnady. Wystawa będzie otwarta do 10 stycznia.

Włodzimierz Rędzioch

2020-12-20 19:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko z Sieprawia

[ TEMATY ]

szopki

Maria Fortuna-Sudor

Finał XVII Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich, organizowany przez parafię Rzymskokatolicka św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gminę Siepraw, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa, odbył się w niedzielę 14 stycznia w Sieprawiu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję