Reklama

Kościół

USA: film o matce Beethovena przypomina, że każde dziecko może zmienić świat

Przy okazji 250. rocznicy urodzin i chrztu Ludwiga van Beethovena amerykańscy obrońcy życia przypomnieli, że matka przyszłego kompozytora – Maria Magdalena (z domu Keverich) – gdy była w ciąży – rozważała aborcję. Opowiada o tym krótkometrażowy film „Crescendo”, oparty na jej pamiętniku.

[ TEMATY ]

aborcja

Beethoven

youtube.com

Nakręcony kilka lat temu w Niemczech „Crescendo” zdobył dotąd 15 międzynarodowych nagród i został nazwany „najpotężniejszym filmem pro-life tego typu”. Producentami trwającego 15 minut dzieła są Eduardo Verastegui („Bella”, „Mały chłopiec”, „Cristiada”), Jason Jones i Pattie Mallette (matka Justina Biebera). Mallette miała osobiste powody, by zaangażować się w tom przedsięwzięcie: również stanęła w obliczu presji, aby zabić swe nienarodzone dziecko, które wyrosło ostatecznie na sławną gwiazdę muzyki pop. Film można zobaczyć na You Tube:

Brzemienna bohaterka filmu, podobnie jak wiele kobiet, które są ofiarami przemocy, zastanawia się: „Jaka dobra matka mogłaby chcieć wychować dziecko w takim dysonansie?”. Lejtmotywem całego filmu jest właśnie „fałszywa nuta”, która przeszkadza oczekującej matce w „symfonii życia”.

„Kobietom często mówi się, że nie mogą wychowywać dziecka w obecnej sytuacji – czy to z powodu nadużyć, pieniędzy, czy ze względu na ich wiek lub wykształcenie. Ale życie ich dziecka jest zawsze ważniejsze niż którekolwiek z tych rzeczy, a aborcja nie usuwa przeszkód, z którymi zmaga się kobieta - tylko przysparza nowych” – tłumaczą obrońcy życia z organizacji LiveAction.

Podziel się cytatem

Reklama

„Każda kobieta, która wybiera życie lub śmierć dla swojego nienarodzonego dziecka, zmienia świat. Świat tych, którzy wybierają aborcję, nigdy nie będzie taki sam. Trauma aborcji może narazić ich na zwiększone ryzyko depresji, nadużywania alkoholu i narkotyków, a nawet samobójstwa. Przyszłość tych, którzy wybierają życie, bez względu na ich zmagania, jest otwarta na możliwości, jakie stwarza nadzieja i radość, niezależnie od tego, czy przekazują dziecko w adopcji, czy same wychowują swoje dziecko” – konkludują działacze pro-life, wskazując na Marię van Beethoven, która wybrała życie dla swojego dziecka i zmieniła świat. „Każde dziecko, bez względu na okoliczności swojego poczęcia lub trudności, z którymi borykają się rodzice, ma potencjał, aby zrobić to samo” – zaznaczają.

Maria Magdalena van Beethoven z domu Keverich urodziła się 19 grudnia 1746 w Ehrenbreitstein, wiosce nad Renem (obecnie część Koblencji). Była najmłodszą z sześciorga dzieci. 30 stycznia 1763 wyszła za mąż za Johanna Georga Leyma, który zmarł w 1765 r. 12 listopada 1767 roku poślubiła Johanna van Beethovena, muzyka dworskiego. Ludwig Beethoven urodził się prawdopodobnie 16 grudnia 1770 roku w Bonn jako drugie z siedmiorga dzieci, z których tylko troje przeżyło niemowlęctwo. Przyjął chrzest 17 grudnia 1770 roku w kościele św. Remigiusza.

Maria zmarła w Bonn w 1787 roku na gruźlicę, w wieku 40 lat. W miejscu jej urodzenia jest dziś muzeum Mutter-Beethoven-Haus.

2020-12-21 10:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes Trybunału broni aborcji

[ TEMATY ]

polityka

aborcja

trybunal.gov.pl

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska dąży do umorzenia skargi konstytucyjnej ws. aborcji eugenicznej. A przecież na finiszu kampanii politycy PiS mówili, że czekają na ten wyrok Trybunału.

Według ustaleń "Niedzieli" sędziowie chcą orzekać w sprawie aborcji eugenicznej, ale od 2 lat są blokowani przez prezes Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu wniosek 107. posłów złożony w poprzedniej kadencji sejmu ulegnie dyskontynuacji. Oznacza to, że prawo posłów, które jest zapisane w konstytucji, zostanie skutecznie ograniczone poprzez celową blokadę w organizacji pracy sędziów w Trybunale Konstytucyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Październik miesiącem modlitwy różańcowej

2022-09-30 14:39

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Od czasów papieża Leona XIII październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Do odmawiania różańca a także m.in. włączenia się w Procesje Różańcowe w całej Polsce zachęca moderator krajowy Żywego Różańca, ks. dr Jacek Gancarek. Rok 2022 to czwarty rok Wielkiej Nowenny Różańcowej zainicjowanej w związku z jubileuszem 200 - lecia Żywego Różańca, dzieła założonego przez beatyfikowaną w tym roku bł. Paulinę Jaricot.

Moderator Krajowy Żywego Różańca w swoim słowie na miesiąc różańcowy przypomina o szczególnej wartości tej modlitwy, o której papież Leon XIII mówił, że jest „streszczeniem całej Ewangelii”. Zachęca, by różaniec stał się codzienną modlitwą jak największego grona osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję