Reklama

Święto łaskiej kolegiaty

Niedziela łódzka 27/2012

W dniu 31 maja 2012 r. w murach łaskiej kolegiaty w ramach odpustu ku czci Matki Bożej Łaskiej odbyły się uroczystości konsekracji nowego ołtarza, umieszczenia w nim relikwii bł. Jana Pawła II oraz poświęcenia odnowionego wnętrza świątyni. Znakiem duchowego przygotowania wiernych był ich udział w czterdziestogodzinnym nabożeństwie oraz koncert muzyki religijnej w wykonaniu mistrza organów bazyliki archikatedralnej w Łodzi Jakuba Garbacza.

Msza św. odpustowa

Reklama

Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Koncelebrowali: ks. inf. Andrzej Dąbrowski, wikariusz generalny archidiecezji łódzkiej, i ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz bazyliki archikatedralnej. Przybyli prałaci i kanonicy Kapituły Kolegiackiej Łaskiej, liczni kapłani spoza dekanatu oraz rzesze wiernych. Byli obecni także: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, przewodniczący Rady Miasta Robert Bartosik, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Banaszczyk oraz inni przedstawiciele lokalnych środowisk. Witając Pasterza archidiecezji, ks. prał. Marian Ciupiński, proboszcz kolegiaty i prepozyt Kapituły Łaskiej, przedstawił historię ustanowienia odpustu Niepokalanego Poczęcia NMP, która sięga koronacji Wizerunku Matki Bożej Łaskiej, dokonanej przez kard. Józefa Glempa koronami poświęconymi przez Jana Pawła II. Ksiądz Proboszcz prosił Księdza Arcybiskupa o poświęcenie ołtarza, umieszczenie w nim relikwii bł. Jana Pawła II oraz poświęcenie odnowionego wnętrza kościoła. Relikwie będą znakiem duchowej obecności Jana Pawła II, który jest Obywatelem Honorowym Łasku. Najpierw Ksiądz Arcybiskup modlił się, aby wierni, którzy będą się w niej gromadzić, przez moc Słowa Bożego i sakramentów byli utwierdzeni w wierze, natomiast dokonując poświęcenia ołtarza, prosił, aby wierni przy tym ołtarzu karmieni Chlebem Eucharystycznym przez działanie Ducha Świętego byli przemieniani w lud Bogu poświęcony.

Wielki dar Eucharystii

W kazaniu Ksiądz Arcybiskup wskazał na znaczenie ołtarza, który jest w świątyni najważniejszy. Jest on miejscem, na którym jest sprawowana Eucharystia, która jest największym darem Boga dla nas. Człowiek potrzebuje Eucharystii, aby mógł żyć na wieki tym życiem, które jest z Boga samego. - Z wielką radością konsekruję, to znaczy oddaję Bogu na własność, ten stół ofiarny, który dzięki staraniom Księdza Proboszcza stanął w pięknie odnowionym prezbiterium czcigodnej Kolegiaty Łaskiej - mówił abp Władysław Ziółek. - Eucharystia powinna się stać autentycznym programem chrześcijańskiego życia. Eucharystii nie można zamknąć tylko w murach kościoła, lecz trzeba ją przenieść w życie tego, kto w niej uczestniczy. Ona musi się stać sercem życia chrześcijańskiego. Msza św. uczy nas o tym, że im bardziej dajemy siebie innym, tym bardziej siebie odnajdujemy; im mocniej kochamy, tym bardziej powinniśmy siebie ofiarowywać; im więcej dajemy, tym więcej otrzymamy. Takie jest właśnie życie, które wynika z Eucharystii.
Na ofiarowanie przedstawiciele dzieci, scholi młodzieżowej i rodzin przynieśli do ołtarza dary ofiarne. Wielu wiernych przystąpiło do Komunii św. Świątynia została wypełniona potężnym śpiewem uwielbienia Boga. Obecne były poczty sztandarowe Straży Pożarnej, Bractwa Kurkowego oraz Rzymian Łaskich. Po Mszy św. odmówiono modlitwy przed Wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej.

Historia kolegiaty

Powstała w latach 1510-1523 kolegiata jest dziełem Jana Łaskiego, prymasa, wielkiego kanclerza koronnego. Najcenniejszym darem Prymasa dla łaskiej kolegiaty jest pochodząca z końca XV wieku alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Od samego niemal początku Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ściągał wielkie rzesze pielgrzymów. W marcu 1525 r. Prymas erygował kapitułę, ustanawiając w niej trzech prałatów: prepozyta, dziekana i kustosza. Przy parafii działały bractwa pobożne, jak np. Bractwo Różańcowe i Stowarzyszenie Duchownych i Świeckich. Pod opieką kolegiaty znajdowała się szkoła parafialna oraz funkcjonował miejscowy szpital dla ubogich. Także dzisiaj spotykamy liczne świadectwa łask, wysłuchanych modlitw, nawróceń, których doznają nawiedzający łaskie sanktuarium. Za niespełna trzy lata świątynia łaska będzie obchodzić 500-lecie błogosławionej obecności i opieki nad miastem Wizerunku Matki Bożej i Bożego Dziecięcia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję