Reklama

Niedziela Legnicka

Betlejemskie Światełko Pokoju w naszej Diecezji

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Diecezji Legnickiej. Dzięki harcerzom tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia dotarło m.in. do szpitali, urzędów i do większości parafii naszej diecezji. Tym razem przez panujące obostrzenia sanitarne, przekazanie tego niezwykłego Światełka z Betlejem odbywało się kameralnie przy mocno ograniczonej liczbie osób.

2020-12-22 12:32

Monika Łukaszów

- To betlejemskie Światło, zawsze niesie radość i nadzieje. Jego blask rozświetla nasze serca i ukierunkowuje nas na Zbawiciela, na to Słowo, które stało się ciałem i zamieszkało miedzy nami. Światełko znajduje się tutaj przed ołtarzem, zachęcamy, aby odpalić od niego własne świece i lampiony, aby światło z Betlejemskiej Groty oświetliło także nasze domy - mówił ks. Krzysztof Krzyżanowski z parafii Narodzenia NMP w Lubinie, gdzie Betlejemskie Światełko dotarło w niedzielę 20 grudnia.

Historia „Betlejemskiego Światełka Pokoju” zaczęła się w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem gdzie płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega cały świat. W już 29-letniej historii, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło w swoją drogę po wszystkich kontynentach. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi niosąc lampiony ze Światłem, które symbolizuje nadzieję, pokój i miłość. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

2021-01-17 14:36

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) .

W sobotę zdiagnozowano na świecie 658 387 nowych przypadków, zmarło 13 870 - podaje AFP.

CZYTAJ DALEJ

Święty Biskup w obronie wiary

Niedziela przemyska 26/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

bp Pelczar

Św. Jan Sebastian Pelczar

Św. Jan Sebastian Pelczar

Wśród różnorodnych zajęć bp. Józefa Sebastiana Pelczara ważne miejsce zajmowała troska o umocnienie wiary wśród ludu.
Zapomnianą przez biografów cząstką działalności duszpasterskiej były jego odczyty filozoficzno-apologetyczne broniące wiary

Ksiądz Biskup wygłaszał je dla mieszkańców Przemyśla. Miały one miejsce w sali magistratu. Informowało o nich obszernie „Echo Przemyskie” z 1908 r. Organizatorem tych konferencji był związek katolicko-społeczny utworzony z inicjatywy bp. Jana Sebastiana Pelczara. Początkowo było to Zjednoczenie Chrześcijańskich Robotników, a od 1906 r. Związek Katolicko-Społeczny w Przemyślu, działający w duchu przyszłej Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Gucwa: misje w RŚA zapewniają namiastkę normalności

2021-01-19 11:03

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Maria Fortuna-Sudor

Bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar

Bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar

„Ośrodki misyjne w Republice Środkowoafrykańskiej starają się zapewnić choć namiastkę normalności podczas trwającej rebelii” - informuje biskup Bouar Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej. W kolejnym liście przesłanym do diecezji tarnowskiej - z której pochodzi - biskup opisuje trudną sytuację polityczną, która destabilizuje życie ludzi na środkowoafrykańskiej ziemi. Jak podkreśla, potrzeby są wielkie, dotyczą żywności, środków dezynfekcyjnych, mydła, leków i przede wszystkim pokoju.

Jak informuje bp Mirosław Gucwa ludzie nie wracają do domów obawiając się starcia rebeliantów z żołnierzami. Zamknięte są szkoły i urzędy, a jedynie niektórzy drobni sklepikarze zaopatrują ludzi w podstawowe środki do życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję