Reklama

Dla budowania żywej wspólnoty

Niedziela rzeszowska 27/2012

15 czerwca, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, był w Rzeszowie szczególnym dniem wdzięczności: 21 lat temu do stolicy Podkarpacia przyjechał z pielgrzymką Jan Paweł II, 20 lat temu powstała diecezja rzeszowska i w tym dniu całe prezbiterium rzeszowskie obchodziło dzień modlitw o świętość życia kapłanów. W katedrze rzeszowskiej uroczystej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Dniem, który zapisał się w historii Rzeszowa złotymi zgłoskami był 2 czerwca 1991 r. To wtedy nasze miasto odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podczas Mszy św. sprawowanej na przyległych do dzisiejszej katedry błoniach wyniósł na ołtarze bp. Józefa Sebastiana Pelczara, a także konsekrował kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niespełna rok po tamtych wydarzeniach Ojciec Święty utworzył nową diecezję ze stolicą w Rzeszowie, a konsekrowany przez niego kościół stał się katedrą biskupa rzeszowskiego.
W murach tej właśnie świątyni w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zebrali się przedstawiciele całej diecezji rzeszowskiej, aby pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce dziękować Bogu za 20 lat istnienia diecezji. Dostojny gość podkreślił w homilii historyczne znaczenie utworzenia diecezji rzeszowskiej, którego celem było przede wszystkim budowanie żywej wspólnoty podążającej drogą zbawienia. Według niego i dzisiaj wciąż jest potrzeba budowania wspólnot, które mają być odpowiedzią Kościoła na zobojętnienie wobec Słowa Bożego, a rosnąca laicyzacja wymaga od każdego z nas ewangelizacji samych siebie, rodzin i wspólnot.
Na uroczystość szczególnie licznie przybyły dzieci należące do Zespołów Misyjnych działających w parafiach naszej diecezji. W specjalnie przygotowanym programie słowno-muzycznym zaprezentowanym przed Mszą św. przypomniały one wszystkim zebranym: „...cały Kościół jest misyjny i dzieło ewangelizacji jest podstawowym zadaniem Ludu Bożego” (Dekret o działalności misyjnej Kościoła nr 2).
Mszę św. koncelebrowali bp Kazimierz Górny - biskup rzeszowski, bp Edward Białogłowski - biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, księża infułaci: Józef Sondej, Stanisław Mac i Wiesław Szurek, a także kilkuset kapłanów ze wszystkich instytucji i parafii naszej diecezji. Obecni byli również księża kanonicy Kapituły Katedralnej i kapituł kolegiackich w swych uroczystych strojach, siostry zakonne z różnych zgromadzeń i klerycy rzeszowskiego seminarium oraz liczni wierni świeccy. Wszyscy wraz ze słuchaczami Radia Via włączali się w trwającą w tym dniu w naszej diecezji modlitwę o świętość kapłanów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję