Reklama

Jak uczcili błogosławionego

Niedziela sandomierska 27/2012

Piękna wiosenno-letnia pogoda sprzyja wypoczynkowi i aktywności fizycznej. Czerwiec to również miesiąc, w którym nasza diecezja wspomina niezapomnianą wizytę Jana Pawła II w naszej diecezji i Mszę św., którą sprawował na sandomierskich Błoniach 12 czerwca 1999 r. W wielu miejscach rocznica tego spotkania przypominana była podczas okolicznościowych spotkań i akademii. Jedną z form uczczenia pamięci wielkiego Rodaka było przypomnienie, że bł. Jan Paweł II lubił aktywny wypoczynek. W związku z tym zorganizowano 3. już Sandomierski Rajd Papieski „Rowerem z Ojcem Świętym”. Współorganizatorem wydarzenia jest Kuria diecezjalna w Sandomierzu, a inicjatorem rajdu bp. Krzysztof Nitkiewicz.

Z każdej strony

Reklama

W tym roku rajd rowerowy miał charakter gwiaździsty, to znaczy uczestnicy wyruszyli z różnych miejsc diecezji, by spotkać się na wspólnej mecie w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Miejscami zbiórki i startu były: Sandomierz, skąd wyruszył również Biskup Ordynariusz, Tarnobrzeg i Stalowa Wola. Oprócz tych miejsc uczestnicy wyjechali także m.in. z Janowa Lubelskiego, Opatowa, Klimontowa, Raniżowa, Nowej Dęby, Chwałowic oraz innych miejscowości, zabierając po drodze kolejnych rowerzystów.
Na propozycję Biskupa Ordynariusza 16 czerwca odpowiedziało ponad 1000 osób, przede wszystkim młodych, ale nie brakowało także seniorów, a nawet całych rodzin. Wystartowali przedstawiciele rozmaitych grup i wspólnot parafialnych, liczne grono księży, klerycy oraz siostry zakonne.

To jest forma ewangelizacji

W Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał: - Mówimy nieraz, że jako duszpasterze powinniśmy być bliżej naszych wiernych. Rajd rowerowy, który odbywamy w rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w diecezji sandomierskiej, stwarza taką właśnie okazję. Służy zacieśnieniu wzajemnych relacji i przełamywaniu stereotypów. To jest forma ewangelizacji, a zarazem miłe i zdrowe spędzanie wolnego czasu. Cieszę się, że z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób, w tym przedstawiciele lokalnych samorządów - mówił Pasterz diecezji.
Na trasie rajdu zatrzymywano się przy świątyniach, gdzie rowerzyści byli mile zaskakiwani gościnnością parafian. W bramie Sanktuarium na uczestników czekał ks. Józef Turoń - miejscowy kustosz i zapraszał m.in. do nawiedzienia sanktuarium i posilenia się. Dla cyklistów czekały słodkie bułki i grochówka ugotowana przez miejscowych strażaków. Udało się również zawiązać krąg, by podziękować organizatorom przedsięwzięcia i służbom dbającym o bezpieczeństwo całej imprezy. Wręczono także okolicznościowe dyplomy i puchary. Wielu uczestników rajdu w drogę powrotną udało się ponownie na rowerach. Byli i tacy, którzy tego słonecznego dnia przejechali na dwóch kółkach ponad 100 km.

Byli i VIP-y

Wśród gości specjalnych w tegorocznym III Sandomierskim Rajdzie Papieskim wzięli udział m.in: Lucjusz Wasilewski - wiceprezes PZKol., Mieczysław Nowicki - medalista olimpijski w kolarstwie, Tomasz Brożyna - utytułowany kolarz, Kazimierz Stafiej - utytułowany kolarz i trener polskiej kadry kobiet w kolarstwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję